Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sou goso vikentiev31.05.2018  Професори, ученици и одговорните од педагошко - психолошката служба од СОУ „Гошо Викентиев“ пред учениците од основните училишта од скоро сите општини од Истокот ги презентираа струките и профилите кои се на располагање на идните среднишколци.

Преку презентација на електро, машинската и сообраќајната струка, тие при посетата забележаа голем интерес кај полуматурантите за упис во ова училиште.

-Нашите ученици кои завршија во овие основни училишта заедно со професорите вршат презентација на струките и профилите што ги нудиме во училиштето. При презентацијата забележуваме дека има голема заинтересираност за упис на една од струките и профилите во нашето училиште, а некои веќе се изјаснија околу изборот, рече Јасминка Крстова, психолог во СОУ „Гошо Викентиев“.

Повеќе...

javno obvinitelstvo31.05.2018  Основното јавно обвинителство - Кочани излезе со официјално известување во врска со настанот што се случи на 16 aприл годинава на Интерното одделение при ЈЗУ Општа болница со проширена надлежност, кога во лекарската соба при определување на терапија на болни, беше нападната докторката Верица Јакимова.

Информацијата од Основното јавно обвинителство - Кочани е дека против лицето В. Т. е донесена наредба за спроведување истрага за настанот што се случил и по спроведување на истата ќе биде донесена обвинителска одлука.

Инаку, како што информираше Канал 8, дежурната докторка на интерното одделение во Општа болница – Кочани беше нападната на работното место при што се здоби со телесни повреди, а доживеа и психичка траума.

Повеќе...

daf tret den31.05.2018  Според програмата на годинешното 55. издание на ДАФ на третиот ден на сцената на ЦК „Бели Мугри“ беше прикажана претставата „Каде ми се другарите“, работена според „Парите се отепувачка“ од Ристо Крле, „Чест“ од Васил Иљоски и „Печалбари“ од Антон Панов во режија на Саша Нацевски, а во изведба на актерите од театарот од Прилеп.

Во вториот вечерен термин беше одиграна претставта „Адвокатот Патлен“ во режија на Слободанка Чичевска а во изведба на Младинското драмско студио „Прличко“ од Велес.

Во дневните термини на четвртиот фестивалски ден беше одиграна претставата „Среќниот принц“ во режија на Билјана Ѓоргиевска во изведба на наставниот кадар и учениците од ОУ „Страшо Пунџур“ од Јосифово.

Повеќе...

sovet kocani maj201830.05.2018  По неизгласувањето на претходната седница на Советот на Општина Кочани, по неполн месец од тогаш, на денешната седница советниците го усвоија годишниот план за вработување во детската градинка “Павлина Велјанова“.

Сепак, пред да започне гласањето беа упатени забелешки на документот што повторно се става на разгледување, особено за бројот на лицата што се планира да се ангажираат во 2019 година.

Од опозицијата рекоа побараа објаснување за наведените податоци, при што беше оценето дека планот и овојпат не заслужува да добие поддршка.

Повеќе...

krste krstev31.05.2018  Второлигашот “Осогово“ остана без шеф на стручниот штаб. Досегашниот прв човек на тренерската постава, Крсте Крстев си замина од клубот.

На официјалната веб-страница на “Осогово“ оваа информација е потврдена со известувањето дека Крстев во иднина нема да ја извршува функцијата откако била прекината соработката.

Оставката што била поднесена до Управниот одбор веќе е прифатена, при што разделбата помеѓу Крстев и клубот доаѓа по взаемен договор.

Повеќе...

Komarci Avion12330.05.2018  И во Виница како и Кочани кон крајот на оваа недела ќе се реализира првата фаза од овогодишната кампања за уништување на комарците.

За таа цел, општина Виница ги известува граѓаните дека авионската дезинсекција против возрасни форми на комарци на подрачјето на општината ќе се одвива на 1. јуни 2018 во раните утрински часови од 5 до 7 часот.

Исто така, од Oпштината апелираат до пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелните семејства.

Доколку временските услови го спречат извршувањето на дезинсекцијата истата ќе се изврши следниот ден кога ќе бидат поволни временските услови.

Повеќе...

koncert vinica30.05.2018  Оперските арии од Менделсон, Бах, Чајковски, Бизе, Ардити, Виничани имаа ретка можност да ги слушнат и доживеат во живо благодарение на настапот на високо талентираните ученици од Средното музичко училиште “Сергеј Михајлов“ од Штип.

-Одржавме по концерт по соло пеење, познати оперски арии како и соло песни од германски и руски изведувачи. Мило ми е што имаше доста публика љубители на нашата музика. Инаку ние започнавме мини турнеја, досега бевме во Струмица, Виница па следува концерт во Штип и завршуваме повторно во Струмица, рече Виолета Арсовска, професор по соло пеење.

Повеќе...

zfk prestige30.05.2018  Како добри домаќинки се покажаа фудбалерките на ЖФК “Кочани“, препуштајќи им ја победата на гостинките од Њу Џерси, на пријателскиот натпревар што се одигра во вторникот попладне на стадионот “Никола Мантов“.

Американскиот женски фудбалски клуб “Prestige soccer training“ од Њу Џерси, кој имаше мини балканска турнеја, на средбата со нашиот прволигаш покажа дека е подобра и поподготвена екипа, па на крајот заслужено славеше победа од 4:1.

Дека ќе немаат поголеми потешкотии да ги совладаат нашите девојчиња гостинките покажаа уште во привиот дел од натпреварот кога поведоа со 2:1 , а во второто полувреме постигнаа уште два гола и ја потврдија ефикасната игра.

Повеќе...

ukrasi andrej29.05.2018  Декоративни украси кои сосема сама со помош на нејзината креативност ги изработи Наташа Стојанова, мајка на 25-годишниот Андреј Стојанов од Кочани кој што боледува од церебрална парализа и на кој му се потребни финансиски средства за лекување во Русија.

Поаѓајќи од фактот дека не се доволни само телефонските броеви за донации, Стојанова нашла начин како преку искористување на својата креативност и талент на му помогне на синот Андреј во собирањето на средствата за лекување.

- Иако знам дека јавноста е запознаена за случајот на мојот син Андреј дека треба да оди на лекување со матични клетки во Русија, па еве со цел да се соберат дополнителни финансиски средства решив да почнам со изработка на украси кои што сама рачно ги изработувам.

Повеќе...

rabotilnica strategija razvoj29.05.2018  Со одржувањето на првата, консултативна работилница Општина Кочани го започна процесот за изготвување Стратегија за одржлив развој за периодот до 2023 година.

Изработката на стратешкиот документ ќе биде спроведена низ транспарентен процес со вклучување на сите клучни засегнати страни – јавниот, приватниот и граѓанскиот сектор, со посебен фокус на родовата интеграција во сите аспекти на процесот.

Целата постапка ќе ја водат надворешни експерти од UN Women, организацијата која преку регионалниот проект „Промоција на родово одговорни политики во Југоисточна Европа“ја финансира изработката на Стратегијата за развој на општина Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

16°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 94%
Ветер: South при 4 kmh
Недела17°C/31°C
Понеделник16°C/31°C
Вторник16°C/31°C
Среда17°C/32°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 83 гости и нема членови


web counterqr code