Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sou vanco prke vinica128.11.2017  На последниот Еко самит во Скопје, СОУ “Ванчо Прќе“, Виница, застана рамо до рамо со зелените училишта во Македонија и во регионот.

По третпат го доби високото признание за Еко училиште добивајќи го статусот “Зелено Знаме“од страна на МОН и невладината организациоја ОХО, како потврда за максималната реализација на проектот “Интеграција на еколошката едукација во македонскиот образовен систем“.

Овие квалификации се потврда на почитувањето и имплементирањето на четирите еко-стандарди прилагодени со наставната програма за средно образование, како и континуираното учество во многу еколошки акции како “Македонија без отпад“ и “Засади дрво за мир“.

Повеќе...

ucenici prevoz27.11.2017  Општина Кочани не може сама да го враќа огромниот долг од над 43 милиони денари, односно над 700 илјади евра за бесплатниот превоз на учениците.

Без оглед што задолженоста се натрупувала во последните пет години, токму на крајот од 2017-та се јавуваат сериозни проблеми со блокирање на училишните сметки и тешкотии во нормалното функционирање на образовните установи.

Промената на власта на локално ниво во државата, па и во Кочани, како да беше пресвртен момент во кој доверителите бараат нивните побарувања да бидат подмирени, со што буџетската сметка на Општината, како основач на училиштата, е под силен притисок и закана од блокада. Градоначалникот Илијев очекува прболемот да се решава со поддршка од државата, затоа што и таа има обврска да преземе дел од финансискиот товар.

Повеќе...

kafe so begalcite27.11.2017  Проектот на УСАИД за заштита на правата на мигрантите и бегалците во Кочани организираше настан со сомболичен назив „Кафе со бегалците и мигрантите” што се одржа викендов.

На средбата беше прикажан видео материјал во кој неколку баратели на азил во Република Македонија ги споделуваат сопствените искуствa. Потоа беше оставен простор за дискусија меѓу присутните, при што тие ги изнесоа своите ставови, мислења или стравови за бегалците, мигрантите и бегалската криза.

Носител на проектот е Македонско здружение на млади правници во соработка со Здружението на граѓани за акција против насилство и трговија со луѓе “Отворена порта“.

Повеќе...

etno zena527.11.2017  Жените од Кочани се хумани. Тоа го покажаа на манифестацијата “Етно вешта жена“ што по петти пат се организираше во Кочани.

Припадничките на понежниот пол кои сами се пријавија за да ја покажат својата хуманост, подготвија разни кулинарски специјалитети што беа изложени на свечено украсена трпеза.

Јадењето беше подготвено во етно стил. Од разни сукани баници, јадења од ориз до благи и солени етно специјалитети, баклави и алва. Традиционалните јадења беа на продажба. Хуманоста се покажа на дело оти се што беше подготвено беше и продадено.

Повеќе...

borka vinica27.11.2017  На Европската “црна листа” по смртност од рак на дојка, Македонија е на прво место,од земјите каде што умираат најголем број од пациентите кои заболеле од оваа болест.

Оваа информација е застрашувачка ако се земе предвид дека во повеќето европски земји болеста успешно се лекува.

Ова се дел од најфрапантните заклучоци од 10. Национална конференција посветена на ракот на дојка, во организација на Здружението за борба против рак “Борка- за секој нов ден”, а кои што ги изнесоа еминентни професори и лекари од Европа, повикувајќи се на истражувањата и податоците на Светската здравствена организација.

Повеќе...

izvidnici mars ratkova skala27.11.2017  Пред крајот на оваа сезона извидничкиот одред „Ластовица“ од Кочани ги привршува своите активности на терен што беа најавувани како „Извиднича офанзива“.

Членовите на Одредот ги искористија поволните временски услови во последниот ноемвриски викенд и организираа извиднички марш до месноста „Раткова Скала“.

На маршот учествуваа 30 извидници од кои најголем дел беа ученици на возраст од 13 до 16 години. Со превоз што го обезбеди Локалната самоуправа на Општина Кочани, извидниците најпрвин беа префрлени до планинскиот центар Пониква, од каде кон зацртаната цел се упатија пеш.

Повеќе...

sasa kamenica 201727.11.2017  Последното есенско, 14-то коло во првенството на Втората фудбалска лига – исток, не донесе резултатска добивка за екипата на “Осогово“ која викендов гостуваше во Македонска Каменица против “Саса“.

Домаќините победија со 2:0 и ја остварија главната цел - да ги освојат бодовите и да се одлепат од дното на табелата. Гостите од Кочани пак, иако не прикажаа толку слаба игра и имаа неколку шанси пред противничкиот гол, сепак на крајот со наведнати глави го напуштија теренот.

Првиот посериозен удар, што можеше да им донесе водство, го имаа уште на самиот почеток од натпреварот, но топката заврши во пречката, по што дојде казната.

Повеќе...

filter stanica mojanci24.11.2017  Одлично напредува изградбата на станицата за пречистување на отпадните води, лоцирана кај селото Мојанци, а која треба да ги третира фекалните води од Кочани и дел од населените места во општината.

Таква е оценката на претставниците од Амбасадата на Швајцарија кои по одржувањето на седницата на Управниот одбор на проектот, ја посетија локацијата каде веќе се видливи контурите на објектот што започна да се гради во јули.

Покрај претставниците од Швајцарскиот секретаријат за економски работи - СЕКО, имаше присутни и од Министерството за животна средина, како и од Општина Кочани. Притоа беше изразено задоволство од тоа како течат градежните работи.

Повеќе...

opstina kocani novo24.11.2017  Познати се имињата на 22 студенти кои во наредните десет месеци од студиската 2017/2018 година ќе добиваат месечна стипендија од по 2.500 денари што како поддршка во нивното образование ја доделува Општина Кочани.

Имињата на добитниците на стипендијата веќе се објавени на веб страницата на Општината: http://kocani.gov.mk/gragjani/sliki_ostanato/3c39a44a1617833b83bb4179856f661c.pdf

Според Комисијата за доделување стипендии, на распишаниот конкурс пристигнале 29 пријави, од кои седум биле оценети како неприфатливи. По разгледувањето на документацијата, констатирано е дека од вкупно пријавените, четворица кандидати не го исполниле критериумот за успех, еден кандидат не е студент во Република Македонија, еден се пријавил како запишан во прва година и еден во втор циклус на студии.

Повеќе...

romi rabotilnica24.11.2017  Зајакнување на жените Ромки и девојки преку дискусии да говорат за чувствителни табу теми, како што е сексуалното и репродуктивното здравје, права и пристап до превентивна и здравствена заштита, но истовремено да се повикаат на отчетност и одговорност релевантните институции и креатори на политиките кои се донесени во врска со жените Ромки во последните две години, е целта на проектот „Унапредување на достапноста до здравствена заштита на жените Ромки“ под мотото „Ајде да зборуваме-моето здравје е мое право“ за чија што промоција е направено креативно видео, со цел да се зголеми информираноста на сите оние кои имаат прашања во врска со сексуалното и репродуктивното здравје.

Ова видео денеска беше презентирано и пред жените и девојки Ромки од Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

4°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: West при 15 kmh
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 172 гости и нема членови


web counterqr code