Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vmro pres1231.08.2018  - Токму од овде уште еднаш ќе потcетам дека немањето градски превоз е реален проблем со кој секојдневно се соочуваат граѓаните на Кочани. Градоначалникот во неговиот одговор на овој проблем зборува за превоз на ученици кој нема никаква поврзаност со општинскиот линиски превоз.

Бесплатниот превоз на учениците е право кое е регулирано со закон, а договорите кои сте ги објавиле се склучени како резултат на спроведена јавна набавка и изразените цени се за повратни билети на редовните ученици, Вие ја замајувате јавноста кажувајки ги цените за билет во редовните автобуски линии во еден правец, што претставуваат две различни работи, рече меѓу другото Миле Лефков, претстедател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ - Кочани на организираниот прес пред новинарите.

Повеќе...

dogovor ljupco santov31.08.2018  Почитуван претседател на општинскиот партиски огранок, се прашувам како имате доблест повторно да излегувате на прес-конференција за јавниот превоз кога граѓаните очекуваат одговорност, а Вашите сопартијци оставка од координаторското место поради потпишувањето договор за превоз на ученици, за кој сте имале законска обврска да го поништите.

Добро знаете дека јавната набавка треба да резултира со пониски цени од пазарните, а не двојно и повеќе повисоки.

Правите очајнички обид да ја извртите вистината и да префрлате вина на друг, нешто што не треба да му е својствено на професор, на човек кому првин учениците треба да му веруваат. Се лажете и себеси и јавноста кога велите дека „бесплатниот“ превоз на учениците нема никаква поврзаност со општинскиот линиски превоз. Граѓаните очекуваат да одговорите каде е разликата во цените од училишниот превоз.

Повеќе...

sdsm stab nadvor31.08.2018  Во контекст на изнесените невистини на денешниот прес од страна на ДПМНЕ, би сакале да ја информираме и запознаеме јавноста во општина Кочани за евидентниот страв и паника од страна на ДПМНЕ како партија, од реалниот успех на Референдумот и влезот на Република Македонија во НАТО и ЕУ благодарение на власта предводена од СДСМ и коалицијата.

Зборувате за потфрлање на институциите, наместо да ги пофалите дека совесно работат и постапуват по закон и по своите надлежности откривајќи нелегално внесено ГМО семе во РМ, кое патем е пронајдено кај луѓе, Ваши симпатизери и гласноговрници кои ги повикувате на Вашите митинзи да зборуваат во име на земјоделците, а знаејќи дека овој бизнис цутел со години наназад кога кога Вие раководевте со истите институции, кои за жал во Ваше време беа глуви и слепи за проблемите во земјоделието.

Повеќе...

gradski prevoz12330.08.2018  Локалната самоуправа на Кочани планира да потроши над 800 илјади денари со кои ќе го субвенционира функционирањето на јавниот градски превоз во наредниот едногодишен период.

Јавниот оглас за избор на превозник е објавен по трет пат, откако досегашниот транспортер се откажа од обезбедување на услугата, а претходните два огласи беа неуспешни.

Советот на општина Кочани веќе даде согласност субвенционирањето од буџетот да изнесува 50 отсто од цената на билетот, односно на секои 10 денари што ќе ги плати патникот, на превозникот да му се доплаќа уште толку.

Повеќе...

gradinka deca31.08.2018  Детската градинка „Павлина Велјанова“ летниот период го искористи да ги реновира санитарните јазли во клон 2 кај градинката кај Руен или објектот „Ѕвездички“. Со сопствени средства сега се овозможени поголеми услови за престој на децата во градинка и со реновирањето на тоалетите хигиената е подигната на повисоко ниво, истакна Едита Миткова, в.д директор на детската градинка во Кочани.

-Во текот на месец август реновиравме четири санитарни простории и со тоа овозможивме хигиената да се зголеми на поголемо ниво. Парични средства за реновирање обезбедивме ние, а општината ни помогна со изработка на проект и надзорно лице кое ни беше на располагање. Успеавме во определниот рок да постигнеме се, а децата од објектот дека се реновираше беа згрижени во објект 1 и 3.   За цело време додека се реновираа санитарните јазли децата беа навремено згрижени и им беше обезбедено се што им е потребно, рече Едита Миткова, в.д директор на ДГ „Павлина Велјанова“.

Повеќе...

opstina kocani zgrada130.08.2018  Граѓаните од општина Кочани ќе имаат можност да се вклучат во иницијативата за изработка или дополнување на урбанистички планови за локации што се од нивен интерес.

За таа цел Општината објави јавен повик за доставување на иницијативи за изработка на урбанитички планови.Освен граѓаните - поединци, во давањето предлози можат да се вклучат и правните лица.

Сите заинтересирани страни во текот на јавниот повик може да достават предлог за изработка и донесување на детален урбанистички план за село и вон населено место.

Повеќе...

pres vrmo prevoz24.08.2018  Градоначалникот Николчо Илијев и Општина Кочани демонстрираат неспособност и неработа во целокупното свое работење. Општина Кочани и понатаму останува затрупана во голем број на проблеми, но и потреби на граѓаните кои секојдневно се зголемуваат и остануваат нерешени.

Господине Илијев, граѓаните на Кочани поради Вашата неспособност и незнаење веќе 1 (еден) месец не користат јавен градски превоз на територијата на Општина Кочани. Истите тие граѓани со право се прашуваат дали конечно ќе успеете да реализирате јавна набавка после двете пропаднати аукции и да го вратите јавниот градски превоз кој беше стартуван во 2013 година, а вие по само 8 (осум) месеци на чело на Општината успеавте да го упропастите.

Повеќе...

odgovor gradonacalnik pres vmro24.08.2018  Почитуван претседател на општинскиот партиски огранок,

Како професор во средно училиште, кој во слободното време ги облекува партиските бои да го брани неодамна срушениот режим, звучите дрско и безобразно кога се обидувате да оправдувате политики кои уште не зацелиле од длабоките рани нанеодговорното и недомќинско работење на претходниците.

Оние, кои без јавни набавки или во фингирани по нивна мерка, собираа кајмак за нив, а им фрлаа корки на граѓаните, кои пак сега им требаат. Тие, а и Вие со нив, цели 9 години брутално ја празневте општинската каса, не почитувајќи ни закон ни ред.

Повеќе...

jordan eftomov24.08.2018  Јорданчо Ефтимов ученик во четврта година во СОУ ”Гошо Викентиев” од Кочани учествуваше на светскиот натпревар за Microsoft office specialist што се оддржа во Орландо, Флорида.

Во конкуренција од 500 учесници од повеќе од 100 земји во светот, Ефтимов забележа солидни резултати и како единствен претставник од Македонија во неговата конкуренција ја претстави државата во најдобро светло. Тој се натпреваруваше во изработка на задачи во програмата Мајкрософт Ворд.

Натпреварот беше во органзација на компанијата Сертипорт од Америка , а поддржан од корпорацијата Мајкрософт.

Повеќе...

volonteri torbi22.08.2018  Рачно изработени торби од платно добија погоелем број граѓани на Кочани како подарок од волонтерите од здружението на млади правници “Павел Шатев“ кои доаѓаат од Турција, а овде престојуваат извесен период.

Торбите ги изработиле со поддршка од локални компании, а главната идеја за активноста е да се упати порака за зачувување на животната средина, односно да се намали корстењето на пластичните ќеси.

- Во Макеоднија се употребуваат повеќе од милијарда пластични кеси годишно. Штетните состојки во нив трајно ги уништуваат природните рерсурси и остануваат во храната која ја јадеме, водата и воздухот.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code