Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vel jan30.04.2018  ТА „Вел - Јан“ го прослави својот 25 роденден. Во присуство на голем број гости, соработници, познаници на основачите на агенцијата, „Вел - Јан“ го прослави својот јубилеј, 25 години од основањето.

Туристичката агенција „Вел - Јан“ е основана на 7 април 1993 година од господинот Димитар Велинскикој ги поздрави присутните.

Првите организирани тури надвор од државата на агенцијата биле за Сончев брег, Несебар и Поморие во соработка со локалната агенција “Несебар Ин“.

Повеќе...

imunizacija vakcini27.04.2018  Со предавање и средба со учениците од кочанските училишта и со едукативни совети за тоа колку е од голема важност да се вакцинираат децата и од што штитат вакцините, Центарот за јавно здравје Кочани ја одбележа Неделата на имунизација.

На предавањето пред учениците беше истакнато дека секој човек заслужува да биде заштитен од болести што може да се спречат со вакцинација и да игра клучна улога во заштитата на другите со тоа што ќе одбере да се вакцинира.

Имунизацијата спасува милиони животи и е широко признаена како една од најуспешните и најекономични здравствени интервенции во светот.

Повеќе...

minister zemjodelstvo navodnuvanje27.04.2018  Со Програмата за рурален развој во сите региони во Македонија ќе бидат издвоени значителни средства во системите за наводнување, со што ќе се намалат проблемите во земјоделско производство.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во придружба на директорот на АД за Водостопанство на Македонија, Илми Селами дојде во Мојанци на свеченото започнување на наводнителната сезона во Кочанско. Притоа, истакна дека се обезбедени пари за инвестиции во хидросистемите и дека во нив ќе се вложува континуирано.  

- Секоја година ќе одделуваме по 10 милиони евра за реконструкција, но и за изградба на нови системи за наводнување. Во оваа прва година, издвоивме 11 милиони евра што се дел од Програмата за рурален развој што се наменети и за реконструкција и за капитални инвестиции во наводнувањето.

Повеќе...

svilanovo godisnina karev27.04.2018  Општините Кочани и Чешиново-Облешево беа носители на одбележувањето на 113-годишнината од загинувањето на големиот македонски револуционер Никола Карев.

Најпрвин, на споменикот на претседателот на Крушевската Република во близина на селото Тркање, претставници од општините од регионот, од збратимената општина Крушево, од училиштето што го носи неговото име и други делегации положија свежо цвеќе.

Потоа свеченоста продолжи на новото спомен обележје во месноста Свиланово кај кочанското село Рајчани денеска беше одбележана 113-годишнината од загинувањето на претседателот на Крушевската Република.

Повеќе...

Pres migracii ini26.04.2018  Ниските и нередовни плати, високата невработеност и партизацијата и отуѓеноста на институциите од граѓаните се главните причини поради кои 20 отсто од населението во Источниот плански регион заминало во странство.

Такви се податоците од истражувањето што го спровело здружението ИНИ - Иницијатива на невработени интелектуалци од Виница, во рамки на проектот “Афирмација на миграцијата и емиграцијата од општините Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево“.

Резултатите од завршената анализа беа претставени на прес-конференција на која беше истакнато дека иако повеќе од половина од иселениците биле вработени пред да заминат, ниските плати, притисоците и дискриминацијата на работното место ги натерале да емигрираат. Сепак, дел од нив изразиле подготвеност да се вратат доколку просечната плата достигне 500 евра по вработен, а органите на власта да исполнат одредени услови.

Повеќе...

organizacija potrosuvaci27.04.2018   „Партнерство меѓу граѓанското општество и деловниот сектор - развивање иновативен модел за мобилизација на финансиски средства“ е проектот во кој е вклучена и Организацијата на потрошувачи Кочани и за кој подготвува спроведување на повеќе активности.

Проектот е финансиран од ЕУ,  неговата цел e развивање иновативен модел за соработка на граѓанските организации со деловниот сектор, а притоа да се воспостават фер односи со потрошувачите во Источно-планинскиот регион кои што заземаат централно место во маркетинг стратегијата, опстанокот, конкурентноста и развојот на компаниите.

Сертифицирање на компаниите кои имаат фер односи со потрошувачот. Да се подигне свеста за задоволување и интересите на потрошувачите ида се унапреди односот на компаниите со клиентите.

Повеќе...

pozarnikari1126.04.2018  Вкупно 285 излегувања на терен за гасење пожари и за технички интервенции имала Територијалната противпожарна единица од Кочани во текот на минатата година. Toa e за околу 20 отсто повеќе во однос на 2016 година.

Најголем број од интервенциите, односно 253 биле за гасење оган на отворен простор и во запалени шуми, при што била опожарена површина од над 476 хектари, што е на слично ниво со претходниот едногодишен период.

Освен на отворено, пожарникарите гаснеле пожари и кај 67 запалени објекти и оџаци, а во 11 случаи интервенирале кај запалени патнички моторни возила. Покрај тоа, имале и 19 технички интервенции во асистенција при извлекување повредени лица во сообраќајни несреќи, помош при поплави и слични случаи.

Повеќе...

FA Kocani Turcija26.04.2018  Фолклористите на ФА „Кочани“ се вратија од неколкудневната турнеја во Чинарчик, Република Турција. Тие таму настапија на Меѓународниот фестивал што по повод „Празникот на детето“ секоја година се одржува во повеќе градови во Турција.

Кочанските фолклористите презадоволни од настапот и престојот таму, беа сместени во хотел и беа добро пречекани од домаќините.

За време на 5-дневниот престој нашите фоклористи имаа 4 настапи. Првиот настап беше во Чинарчик каде што настапи малата група играорци со орото Повардарие. Вториот настап беше во градот Арматлу каде што средната женска група настапи со орото Тресеница.

Повеќе...

spomenik karev kaj svilanovo24.04.2018  Наменски се потрошени парите од Бирото за рамномерен регионален развој, а што општините од Источниот плански регион ги добија за реализација на проекти за кои аплицираа минатата година.

Сите проекти што се реализираа со поддршка од Центарот за развој на Источниот плански регион се завршени и повеќето се предадени на користење.

Една од инвестивциите беше и изградбата на спомен обележје на претседателот на Крушевската република, Никола Карев, во месноста Свиланово кај селото Рајчани, а за што заедничка апликација поднесоа општините Кочани и Чешиново-Облешево. Од Центарот за развој велат дека и овој проект успешно е реализиран, а на крајот од оваа недела и официјално ќе биде претставен во јавноста.

Повеќе...

mladinska akciona grupa25.04.2018  Во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество, Центарот за култура, комуникација и едукација на Ромите „Светла иднина“ од Кочани доби грант за имплементација на проектот „Младите успеваат заедно“, насочен кон зајакнување на младинскиот активизам и учество на младите во креирање на младински политики.

Во салата на Советот се одржа конститутивната седница, со што започнаа активностите за формирање Младинска акциона група.

На средбата присуствуваа претставници од невладини организации кои во своите редови опфаќаат млади луѓе, при што беа објаснети целите на проектот и очекувањата од неговата имплементација.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

16°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 52%
Ветер: NNW при 15 kmh
Недела11°C/23°C
Понеделник14°C/23°C
Вторник13°C/25°C
Среда13°C/22°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 101 гости и нема членови


web counterqr code