Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

deponija obikolnica24.04.2018  Наместо оризови ниви и бавчи, голема дива депонија со години постепено се шири од двете страни кај еден од надвозниците на обиколниот пат околу Кочани.

Расфрланите отпадоци не само што го загадуваат плодното земјиште, туку се грда слика на магистралниот пат А3 што е сообраќајна врска со соседна Бугарија. Со оглед што камерата најдобро доловува како изгледа околината на коловозот, не треба подетален опис што се може да се најде во отпадот.

Најмногу загрижува што освен шутот и градежните отпадоци, овде се исфрлаат делови од расипани апарати за домаќинството, искористени автомобилски гуми, стара покуќнина, облека, а неретко и умрени домашни животни. Така, освен со поглед, големата нехигена може и да се помириса.

Повеќе...

gorgi petrov karate24.04.2018  Бронзен медал за каратистот Ѓорѓи Петров член на КК „Партизан“ од Кочани на Меѓународниот карате турнир „Златен појас 2018“ што викендов се одржа во Чачак, Република Србија.

Во силна конкуренција од учесници од 23 земји кочанскиот каратист го освои третото место. Инаку, учеството на турнирот е на покана на селекторот на кадетската репрезентација на Македонија, Александар Кузмановски а каратистите настапија во својство на репрезентативци.

- Викендов учествувавме на меѓународен турнир во Србија. Во силна конкуренција од околу 1.000 натпреварувачи од 23 земји јас имав три борби и го освоив бронзениот медал. Ова е голем успех за мене а веќе се подготвувам за турнирот што ќе се одржи во Софија младинска лига и се надевам на успех и освојување медал и таму, рече Ѓорѓи Петров, член на КК „Партизан“.

Повеќе...

rotari skolo ureduvanje24.04.2018  Адаптираниот простор за настава во природа и други активности кои што ќе им биде од голема корист на учениците, ОУ „Св. Кирил и Методиј“го пушти во употреба.

Во присуство на гости од Ротари клубот Кочани - Виница кој што е донатор и го уреди просторот, пред присутните на свеченоста зборуваше Даниел Петровиќ, гувернерот на „Дистрикт 1912“ во кој што членуваат сите ротари клубови од Република Македонија и Република Словенија, Игор Андреевски, претседател на Сојузот на Ротари клубовите од Република Македонија, претседателот на Ротари клубот Кочани - Виница Влатко Димитровски и директорот на училиштето Даниел Кралев кои што ја истакнаа значајноста на адаптираниот простор и неговата намена, како и резултатот од соработката на училишните установи со Ротари клубовите.

Повеќе...

makteon320.04.2018  Со телесната смрт на рок легенда Симеон Иванов - Канго не умира и одржувањето на „Мактеон“ што секоја година го организираше тој.

И оваа година ќе се случуваат настаните „Мактеон“, рок хепенингот „Орфејски мистерии“ и други дела на Канго, благодарение на организираноста на група ентузијасти кои што го поддржуваат и сакаат да го продолжат делото на Канго.

- По смртта на големата рок легенда Симеон Иванов - Канго, кај многу граѓани честа тема на разговор беше дали и понатаму ќе се случуваат настаните од „Мактеон“. Од повеќе контакти и објави на социјалните мрежи дојдов до заклучок дека кај многу луѓе постои желба да продолжи со конкретни идеи и предлози, во чест, слава и сеќавање на Канго.

Повеќе...

tim robotrika zaev20.04.2018  Учениците од тимот по роботика од Кочани пред заминувањето на меѓународниот натпревар во Детроит, имаа прием кај премиерот Зоран Заев. Заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки Јован Деспотовски, тој се сретнаа со ученици иноватори и нивните ментори и професори, кои како тим ќе ја претставуваат Македонија на Светското првенство во САД.

Тимот „The MAKBot Pioneers“ е составен од девет ученика од сите основни и средни училишта од Кочани, а тој функционира во склоп на СОУ „Гошо Викентиев“ и работи како дел на кабинетот по роботика.

Изразувајќи огромно задоволство од средбата, премиерот Заев истакна дека е чест да се дружи со младите ученици-иноватори и нивните ментори, кои покажуваат на дело дека во Македонија може да се дизајнираат и создаваат корисни дела.

Повеќе...

proleten kros 201820.04.2018  Повеќе од 500 ученици од основните и средните училишта и од Здружението на пензионерите учествуваа на Пролетниот крос во Кочани што го организираа Сојузот за училишни спортови и Локалната самоуправа. Спортската манифестација се одржа по осми пат, а учесниците трчаа на патеки со различна должина, приспособени на нивната возраст.

На почетокот од натпреварите присутните и учесниците ги поздрави градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, кој им посака успех и среќа во трките, повикувајќи ги и во слободното време да рекреаираат и да престојуваат во природа.

Од Сојузот на училишни спортови искажаа задоволство од масовноста на пролетниот крос и рекоа дека тој ја исполнува зацртаната цел.

Повеќе...

ucenici robotika119.04.2018  Се е подготвено за заминувањето на тимот ученици кои ќе ја претставуваат општина Кочани и Република Македoнија на меѓународниот натпревар по роботика во САД. Најголемиот дел од парите што им беа неопходни за патувањето се обезбедени, со што авионскиот лет до Детроит и престојот таму треба да помине без проблеми.

Покрај Ротари клубот Кочани - Виница, кој беше еден од главните донатори во обезбедувањето почетни услови за да проработи кабинетот по роботика, за учеството на натпреварот во Америка свој придонес дадоа и други субјекти.

Неколку дена пред заминувањето во Детроит учениците се возбудени и во исчекување што ќе им донесе новиот предизвик, но не заборавија да упатат благодарност до сите кои помногнаа нивната желба да стане реалност.

Повеќе...

romsko maalo kasarna19.04.2018  Општина Кочани во соработка со ромските здруженија изработи плански документ во кој на хартија ги стави најважните прашања и проблеми што треба да се решаваат во наредниот период, а со што ќе се подобри инклузивноста и социјалната состојба на ромската етничка заедница кај нас.

Изготвувањето на Локалниот акциски план и неговото донесување е од голема важност, затоа што е претставува почетна тоќка од која ќе може да се преземаат конкретни чекори за решавање на сите отворени прашања.

Планот има три програми, односно во него се вклучени домувањето, урбанистичкот планирање и комуналната инфраструктура особено онаа што конкретно се однесува на оваа заедница во општината.

Повеќе...

ulica pred asfalt19.04.2018  Дел од проектот за изградба и асфалтирање на улиците во Кочани се и три крака од “Карпошово востание“ во населбата Усова чешма.

Се работи за инвестиција што Општина Кочани ја реалзира со средствата во висина од 4.300.000 денари што се заштеда од реализација на потпроектот „Изградба на 10 улици во општина Кочани“, а уште 1.166.000 денари се општинско кофинансирање и се обезбедија од Буџетот на Локалната самоуправа на Кочани за 2018 година. Градежните работи се веќе започнати, односно коловозот се тампонира и во моментот се поставуваат бетонските рабници.

Со тоа ќе се обебзедат потребните услови во планираниот рок да се извршпи иасфалтирање на оваа сообраќајница.

Повеќе...

sou goso vikentiev19.04.2018  СОУ „Гошо Викентиев“ го одбележа патрониот празник. Пред присутните професори и другите вработени во училиштето, членови на семејството на Викентиев, претставници од локалната самоуправа и градоначалникот Илијев, со свечена програма беше одбележан значајниот ден. Присутните ги поздрави в.д директорот на училиштето Гоце Савев кој што истакна одредени податоци за училиштето.

По изведбата на химната на Македонија од страна на учениците и оркестарот под менторство на професор Тодор Филипов се читаше краток текст за животниот пат и делото на Гошо Викентиев.

Пред почетокот на свеченоста претставници од Локалната самоуправа на Кочани, Општинскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната војна и граѓани продолжувачи на традициите од НОВ, а меѓу нив беа и внуците од сестра на Викентиев како и други членови од потесното негово семејство, положија свежо цвеќе пред бистата на патронот и се потсетија на неговиот борбен дух.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

16°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 52%
Ветер: NNW при 15 kmh
Недела11°C/23°C
Понеделник14°C/23°C
Вторник13°C/25°C
Среда13°C/22°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 107 гости и нема членови


web counterqr code