Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sdsm stab nadvor09.02.2018  Почитувани граѓани, Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Кочани, очигледно следејќи ги наредбите на нивната Централа во Скопје, денеска имаше прес конференција во обид.

Во секој искажан збор е видливо безидејното и паушално нафрлање празни зборови, само да се удоволи на партиската врхушка. Кочанските вмровци без вистински факти се обидуваат да ја оцрнат локалната власт по првите 100 дена од преземањето на функцијата во Општина Кочани. И наместо да кажат нешто против актуелната власт, тие всушност зборуваат за себе и проектите за кои имале желба, ама не ги реализираа за 9 години градоначалничка власт и 12 години мнозинство во Советот на Општината.

Почитувани колеги од ВМРО-ДПМНЕ, рано е да зборувате за неостварени проекти на оваа локална власт, затоа што таа само што започна да ги враќа огромните, милионски долгови во евра што ни ги остави вашата криминална врхушка на чело со поранешниот градоначалник против кој има кривична постапка.

Повеќе...

nikolco ilijev08.02.2018  Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, во изминатите сто дена од преземањето на функцијата ги оценува како период во кој имало многу со предизвици, но истовремено и големо залагање за подобрување на затекнатите состојби во Општината и во локалната средина.

Притоа, тој останува на определбите за за одговорно и законито работење, за почитување на принципот на транспарентност. Доказ за тоа било што прашањата за кои досега се одлучувало во четири очи, сега се дебатираат и решаваат во Советот, а останала и определбата за вклучување на јавноста во решавање на прашања од интерес на заедницата.

Илијев посочува дека во првите сто дена започнале да се решаваат проблемите со сообраќајот, за што како долгорочно решение се проектира катна гаража во Градската четврт 6. Во тек е отстранувањето на жариштата на нехигиена и на подобрување на јавната чистота, но и на креирање проекти за настап по повици од програмите на Европската Унија.

Повеќе...

vinica prekugranicna kino09.02.2018  Реконструкција на кино-салата во Виница и монтажна бина за оддржување културни настани се двата проекти со кои планира да аплицира Виница на претстојниот втор повик од ИПА Програмата за прекугранична соработка Македонија-Бугарија, со лимит до 250 000 евра по општина.

- Денес во Oпштина Виница престојуваше делегација од општина Банско предводена од нивниот градоначалник. Разговаравме за проектите за кои што ќе аплицираме. Еден од таквите проети е реконструкција на кино салата во Виница, а друг проект е реализација на монтажна бина за културните настани во нашата општина, рече Ивица Димитров, градоначалник на општина Виница.

Повеќе...

pobeda-osogovo08.02.2018  На вториот пријателски контролен натпревар во подготвителниот период пред продолжението на првенството во Втората лига, за екипата на “Осогово“ помина успешно. “Жолто-сините“ извлекоа реми против прволигашкиот тим на “Победа од Прилеп, играјќи нерешено 1:1.

Дуелот се одиграл на вештачка трева, двата погодока биле постигнати во второто полувреме, иако и двете екипи имале шанси да постигнат повеќе од еден гол.

Пријателскиот натпревар бил шанса и домашните и гостите да претстават поголем број од играчите, меѓу кои и новајлиите кои ги доведоа во зимскиот преоден рок.

Повеќе...

brana recani06.02.2018  Министерството за земјоделство ги проверува правните акти според кои досега се реализирани активностите околу проектот за изградба на браната Речани.

Анализата на документацијата треба да покаже колку било планирано, а колку од тоа е исполнето на терен. Ова не значи дека проектот ќе биде запрен, туку од ресорното министерство сакаат да добијат целосна слика на она што досега е довршено, за да може да се планираат натамошните чекори во обемната инвестиција.

Според министерот Љупчо Николовски, проектот е во напредна фаза и е влезен во плановите за реализација за оваа година, иако биле констатирани одредени пропусти во подготовката на документацијата.

Повеќе...

pole poplaveno06.02.2018  Дождот што наврна изминативе денови, во комбинација со високите температури и топењето на снегот, предизвика излевање на реката Зрновка, а со тоа и големи штети на земјоделците.

Поплавени се овоштарници и оризови ниви, штетите се огромни, а Oпштината бара решение да им се помогне на оштетените и да се изнајде трајно решавање на долгогодишниот проблем со излевањето и поплавите.

- Навистина штетата е непроценлива, а сето тоа се случи поради ненавременото чистење на реката Зрновка од вегетацијата. Јас уште пред неколку години апелирав е потребно на овој дел од реката Зрновка да се направи и регулација односно да се изградат каскади со цел да може да се следи правецот на водата да не доаѓа до излевање односно до свртување лево или десно на речното корито.

Повеќе...

bunar spancevo06.02.2018  Локалната самоуправа на Чешиново-Облешево го започна проектот за подобрување на водоснабдувањето на селото Спанчево. Се работи за инвестиција на која се чека подолг период, а чија реализација се најавуваше кон крајот на минатата година.

Станува збор за изградба на нов бунар, до кој ќе се изгради и цевковод за да се направи негово поврзување со резервоарот за вода во селото.

Со изградбата на новиот бунар ќе се обезбедат дополнителни количини вода, особено во летниот период кога капацитетот на постоечкиот осетно се намалува. Од Општината велат дека се работи за долгогодишниот проблем, со чие решавање жителите на Спанчево конечно ќе добијат квалитетно водоснабдување.

Повеќе...

laptop05.02.2018  Основните училишта и Полициската станица во Кочани добија дел од лаптоп компјутерите што во Општината беа вишок, откако членовите на Советот од претходниот состав ги вратија по завршувањето на мандатот.

Со тоа исполнета е одлуката што беше донесена на една од седниците со којa советниците дадоа согласност за бесплатно преотстапување на уредите.

Според писменото известување од Локалната самоуправа, по еден лаптоп добија основните училишта „Свети Кирил и Методиј“, „Никола Карев“, „Раде Кратовче“, „Малина Попиванова“ и „Крсте Мисирков“, а два Полициската станица од општа надлежност – Кочани, откако претходно Општината добила службено барање од оваа институција.

Повеќе...

basket dino m1406.02.2018  Нов успех забележа екипата на “Баскет Дино“ во продоложението на првенството во Третата кошаркарска лига на Македонија. На гостувањето во Скопје, каде во рамки на 10. коло се сретнаа со третолигашот “Феникс 2010“, нашите кошаркари беа подобри и забележаа минимална, но значајна победа, совладувајќи ги домаќините со 74:73.

Иако во текот на целата средба се водела изедначена борба и имало резултатски пресврти, сепак на крајот скопјани морале да се предадат и да им ги препуштат бодовите на гостите од Кочани. “Баскет Дино“ до победата дошол практично во последните секунди од мечот, кога Тодосиев со погодокот за три поени го поништил водството на “Феникс“ и им донел радост на своите соиграчи.

Со освоените нови бодови нашиот тим во моментот го дели четвртото место со “Борец Баскет“ од Велес, екипа која има подобра кош разлика.

Повеќе...

World-Cancer-Day05.02.2018  Секојдневно расте бројката на лица со дијагностициран карцином. Статистиките покажуваат дека се намалува и старосната граница, се почесто млади лица имаат карцином.

Карциномот подеднакво се појавува и кај мажите и кај жените. Кај понежниот пол најчесто се јавува карцином на дојка, додека кај мажите најчест е карциномот на простата.

Во 2017-та од пријавени вкупно 1.205 лица заболени од малигни неоплазми, новооткриени се дури 226, велат од Центарот за јавно здравје Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

24°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 34%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник13°C/29°C
Вторник13°C/29°C
Среда13°C/29°C
Четврток14°C/29°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 102 гости и нема членови


web counterqr code