Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osogovo plackovica16.10.2017  Во саботата се одиграа натпреварите од осмото коло во првенството на Втората лига – исток во кое фудбалерите на “Осогово“ како домаќини на средбата со велешки “Борец 1919“ останаа без бодови. Велешани беа поупорни и поефикасни и на крајот славеа победа од 2:1.

Со поразот “жолто-сините“ ја продолжуваат лошата серија со четири натпревари без победа, од кои дури три се на домашен терен.

Дека средбата со велешани ќе биде тежок предизвик за нашиот второлигаш се виде уште во првото полувреме, откако гостите покажаа дека не допатувале за да се бранат. Таквата стратегија им донесе успех и во 24 минута со голот на Ристовски дојдоа во водство од 1:0.

Повеќе...

rezultati kocani16.10.2017  Убедлива победа каква што СДСМ не постигнал подолго време во Кочани, се оценките од анализите за постигнатите резултати на локалните избори.

Кандидатот за градоначалник Николчо Илијев оствари победа уште во првиот круг, иако во услови кога има тројца кандидати обично се прават калкулации за голема веројатност да има и втор.

Сепак, според првичните резултати ид ОИК, бројот на гласовите што тој ги доби, ниту теоретски не се достижни за останатите двајца кандидати, без разлика дали се поднесени жалби или кога би имало забелешки за бројот на неважечки ливчиња. Едноставно, разлика од над 3.700 гласа воопшто не може да се анулира за да се добие нова шанса во евентуално прегласување или втор круг на гласање.

Повеќе...

pres ilijev blagodarnost16.10.2017  Првичните резултати што ги добивме од Општинската изборна комисија ни даваат за право да соопштиме дека Кочани на овие избори избра промени за подобар живот, рече Николчо Илијев, кандидатот кој доби најголем број гласови за градоначалник.
 
На прес-конференцијата пред зградата на Општината оцени дека изборите биле фер и демократски, упатувајќи благодарнст за добиената доверба.

- На 15 октомври Кочани ја искористи историската шанса и гласаше фер и слободно. На овие избори покажавме дека можеме да бидеме пример за демократско однесување. Задоволен сум што до гласачите стигна мојата порака – дека сè е минливо и менливо –  и дека човечноста и мирот треба да бидат постојани.

Повеќе...

venko solidaren fond16.10.2017  Ја упатувам мојата благодарност до сите граѓани кои гласаа за модерно, прогресивно и урбано Кочани, како и на нашите сограѓани во странство кои ни даваат подддршка, но немаа можност да гласаат за движењето “Младите за Кочани“ на Независната листа за советници, рече на прес-конференција нејзиниот носител Венко Крстевски.
 
По добивањето на едно место во Советот на Општина Кочани, тој најави исполнување на најавените заложби во предизборната кампања.

- Единствено нешто што можеме да ветиме е дека нашата борба ќе биде енерегична и гласна за подобра иднина и просперитет на младите во градот.

Повеќе...

izbori glasanje lokalni16.10.2017  Во Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево по две недели граѓаните повторно ќе гласаат за да го изберат новиот градоначалник. Недоволниот број гласови да се избере прв човек на општината во првиот круг, ќе ја продолжи предизборната кампања и ќе им даде шанса на кандидатите да придобијат нови гласачи.

Според првичните резултати што ги соопшти Општинската изборна комисија, во Виница кандидатот на коалицијата на СДСМ, Ивица Димитров добил 5.113, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Павлов – 4.852 гласа. Нешто помалку од 1,5 процент му бил потребен на Димитров да оствари победа во првиот круг.

Што се однесува до резулттаите за места во советот на Општината, листата на СДСМ освоила 4.978 гласа, листата на ВМРО-ДПМНЕ 4.579, а листата на НДМ – 402 гласа. Со тоа СДСМ ќе има 8, а ВМРО-ДПМНЕ 7 советници.

Повеќе...

FA KOCANI16.10.2017 Прва награда за најдобра кореографија и најдобра изведба освои ФА „Кочани“ на Меѓународниот Балкански фолклорен фестивал што викендов се одржа во Приштина, Република Косово.

Во конкуренција од фолклорни групи од Косово, Албанија, Србија, Бугарија, Турција и Романија кочанските фолклористи се вратија со освоени две први награди.

- На Балканскиот фолклорен фестивал во Приштина настапивме како претставници од Македонија и се претставивме со две ора: сплетот овчеполка и женското оро Лазаринки. Од страна на стручното жири добивме две награди од кои едната е за кореографија а другата за изведба на женското оро Лазаринки, истакна Тони Манасиев, раководител на ФА „Кочани“.

Повеќе...

Pres sdsm zavrsna13.10.2017  Водејќи позитивна кампања сметам дека изградивме позитивен амбиент и предизборна клима различна од досегашните, атмосфера во која зборуваме со граѓаните за потреби и проекти, за почит и еднаквост, рече на завршната прес-конференција кандидатот за градоначалник на Кочани, Николчо Илијев, кој е пподдржан од коалцијата на СДСМ. 

- Затоа повикувам, позитивниот амбиент пред изборите да продолжи и за време на гласањето и по него. Мирно, фер и демократски да ја избереме новата локална власт. Никогаш, никогаш повеќе да не ни се случуваат инциденти, заплашувања, списоци, поткупи. Секој нека гласа по свој избор и мислење. Кочани го може тоа!

Повеќе...

krstevski pres sport13.10.2017  Со гордост и посебна чест последната прес-конференција пред гласањето на локалните избори в недела ја организираме на местото каде што е одигран првиот фудбалски репрезентативен натпревар по осамостојувањето на Македонија и каде што како домаќин настапува еден од најстарите фудбалски клубови во државата.

Токму поради тоа, рече носителот на независната листа за советници Венко Крстевски, сакаме да порачаме дека спортот и грижата за младите за нас е еден од главните приоритети за кои се залагаме во нашата предизборна програма.

- За малкумина можеби ФК “Осогово“ не значи ништо, но за кочанчани тој е вистински бренд, традиција и симбол на обединување. Како што тонеше нашето Кочани, така тонеше и нашиот клуб.

Повеќе...

pres vmro policija13.10.2017  Најгрубо кршење на демократските принципи е кога кандидат за советник од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ е приведен во Полициската станица - Кочани и му е запленето возило, телефони како и списоци за измена на членови на Избирачките одбори што ги предложи партијата, рече Лазо Митев, претседател на Општинскиот комитет и носител на листата за советници на ВМРО-ДПМНЕ.

На прес-конференцијата пред Полицската станица во Кочани тој обвини дека на таков начин МВР се вклучило во политичката кампања на СДСМ.

- Свестете се, ова е невиден скандал!

Повеќе...

pres nepotizam sasko12.10.2017  Зградата на Локалната самоуправа на Општина Кочани е претворена во семејна зграда на раководството на ВМРО-ДПМНЕ во која има вработено блиски роднини, рече Сашко Стефановски, кандидат од листата за советници на коалицијата предводена од СДСМ.
 
На прес конференцијата што се одржа пред општинската зграда тој потенцираше дека поради непотизмот на локалната власт, дел до вработените наместо да работат ефикасно и одговорно, работното време го трошат неефективно и за лични потреби.

- Во оваа зграда можат да се сретнат сопруги и сопрузи, татковци и деца, свекори и снаи и сите други форми на крвно сродство или сватовство.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

1°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 93%
Ветер: North при 0 kmh
Петок6°C/14°C
Сабота3°C/12°C
Недела-2°C/7°C
Понеделник-4°C/4°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code