Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Gasovod312.01.2018  Најавите на владини претставници дека во практика ќе започне реализацијата на усвоената Студија за гасификација и дека во Источниот регион, Штип ќе биде првата општина од каде ќе стартува процесот, го отвора прашањето дали тоа ќе ги опфати и соседните општини.

Тоа пред се се однесува на Кочани и Виница, не само поради релативната близина до главната гасоводна цевка, туку и поради конфигурацијата на теренот и геолошките карактеристики на почвата.

Информациите дека штипјани се во предност затоа што од општинскиот буџет издвоиле околу 6 милион денари за изработка на проектната докуменатција, покажуваат дека и другите локални самоуправи треба да го следат примерот за што побрзо да се приклучат на дистрибутивната мрежа.

Повеќе...

metodi aledar11.01.2018  Уште една голема хуманитарна забава за помош на Методи Митев ќе биде органирана во вторник на 16 јануари во хотел ресторанот Але-Дар со почеток во 20 часот.

Влезницата изнесува 100 денари, средтсва кои што ќе бидат наменети за Митев, а дополнително сопствениците на Але Дар хуманитарно ќе дадат  средства и и од собраниот промет.

  Присутните гости ќе ги забавуваат естрадните уметници од македонската музичка сцена, Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Влатко Лозановски, Ване Грозданов, Ибуш Ибраимовски и Ристе Ристевски. 

Повеќе...

oriz vreki11.01.2018  Сите земјоделци производители на ориз кои што немаат добиено субвенции со мерката за директни плаќања за произведена и предадена оризова арпа од реколтата во 2015 година во регистрираните откупни претпријатија, да дојдат во Подрачната единица на Министерството за земјоделство со цел да бидат евидентирани, апелираат од Подрачната во Кочани.

- Сите оние кои немаат добиено субвенции за 2015 година за мерјката 1,19 за директни плаќања за произведена и предадена оризова арпа да се пријават во ПЕ на МЗШВ како би можеле ние како подрачна единица да изготвиме список и да го препратиме во платежната агенција, со цел да добиеме информации зошто по основ на таа мерка немаат добиено субвенции, рече Горан Миладиновски, раководител на ПЕ на МЗШВ Кочани.

Повеќе...

dup cetvrt devet10.01.2018  Општина Кочани планира да ја урбанизира Градската четврт 9 со што би можело да се изградат објекти за живеење. Се работи за просторот во населбата Драчевик, што се наоѓа меѓу улиците “Февруарски поход“, “Ѓорче Петров“, “1 Мај“, “Роза Петрова“, “552“ и десниот магистрален канал, а зафаќа површина од околу 16,5 хектари.

Оваа локација подолг период стоеше празна, иако во нејзиното окружување веќе се изградени поголем број објекти, односно куќи.

Со предложениот ДУП се вцртани околу 250 парцели кои се дел од проектот “Купи куќа за млади“ чиј носител е Министерството за транспорт и врски, поради што тоа е нарачател на документот што го изработи државната Агенција за планирање на просторот, а Општината беше обврзана да изнајде слободен простор наменет за реализација на планот.

Повеќе...

crkva kocani10.01.2018  Во 2017 година повеќе починале отколку што се родиле во Кочани, бележи статистиката на православниот храм „Св. Вмч. Ѓорѓи. Така, во 2017 година кочанскиот храм бележи 18 погреби повеќе од 2016-та, а 25 помалку крстени. Венчавките пак, се во пораст за 16 повеќе од лани.

- Според статистиката која што се води во протоколните книги во храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ во Кочани бројот на крстени во 2017 изнесува 255, што за разлика од 2016 се крстени 25 деца помалку. Венчани се 128 парови, што се за 16 повеќе од претходната година, додека бројот на погребани лица изнесува 261 што е за 18 повеќе од 2016 година, рече Димитар Арсовски, ѓакон.

Инаку, од 255 крстени во 2017-та, 5 се возрасни лица, а останатите се новороденчиња, од кои 18 се трето дете, а 2 се петти во фамилијата.

Повеќе...

osogovo natprevar2110.01.2018  Иако до почетокот на пролетниот дел од првенството во Втората фудбалска лига има нешто повеќе од месец и половина, сепак стручниот штаб на второлигашот “Осогово“ размислува за почеток на подготовките. Првата прозивка на фудбалерите по едномесечната пауза е планирана за 20 јануари.

Во меѓувреме, веќе се договорени контролни пријателски натпревари на кои со сигурност ќе настапат фудбалерите кои и во есенскиот дел ги бранеа боите на кочанскиот тим.

Засега, добиена е согласност “жолто-сините“ да ги одмерат силите со кавадаречки “Тиквеш“, “Македонија“ од Ѓорче Петров и пехчевски „Кит Го“, а во план е нашата екипа да одигра уште неколку натпревари.

Повеќе...

dobra voda orizari09.01.2018  Минатата година непристапност и суденото време. Годинава Бог прати сонце и релативно топло време за овој период од годината па со голем број верници помина црковно народниот собир што и годинава се организираше на манастирот Добра вода во Оризари на втор ден Божиќ кога се одбележува празникот Собор на Пресвета Богородица.

Собирот на овој убав ден прерасна во традиција. Домаќинките сукаа зелници, а се кршеше и лепче со паричка. Кумот од минатата година го предаде кумството на новиот кум кој на сите верници им посака добро здравје и успех во Новата година.

- Јас како овогодишен кум на новиот во кој се падна паричката му посакувам добро здравје и успех во новата година и на сите луѓе кои што дојдоа заеднички да го прославиме Божиќ, рече Бошко Цветановски, кум на собирот.

Повеќе...

ulica porpavka09.01.2018  Половина од вкупната сума пари што во 2017 се потрошени за изградба и реконстуркција на улиците ќе има на располагање Локалната самоуправа на Кочани во 2018 година.

Наместо 1 милион евра колку што претходната локална власт потрошила за оваа намена лани, за претстојните 12-тина месеци Општината предвиде 32 милиони и 700 илјади денари, што главно ќе се обезбедуваат од сопствени извори.

Со Програнмата за изградба и реконструкција на улиците е планирано асфалтирање на дел од улиците “Скопска“, “Петар Синадинов“ и “555“ во населбата Прокарка, за што ќе се потрошат околу 5,5 милиони денари. По 3 милиони денари ќе се инвестираат за асфалтирање на два крака од улицата “Вера Которка“, како и на поголем број улици со должина до 150 метри.

Повеќе...

paketi bozik05.01.2018  Со цел радоста за претстојниот христијански празник Божик да ја почувствуваат што повеќе семејства, бизнис-секторотод Кочани подготви, а општинските служби поделија триесетина божикни пакети на ранливи групи од Кочани и од руралните средини.

Пакети со прехранбени, кондиторски и хигиенски производи добија семејства во градот, како и во селата Тркање, Бели, Нивичани, Оризари и Прибачево.

Иницијативата произлезе од дел од стопанствениците во нашиот град, кои ќе настојуваат оваа благородна активност да земе поголеми размери и да стане традиција.

Повеќе...

laptop hp 105.01.2018  Скандал се случил во Локалната самоуправа на Кочани набргу по набавката на новата компјутерска техника што ја нарачал претходниот градоначалник Димитровски.

Мистериозно исчезнал еден од 24-те лаптоп компјутери од една од канцелариите во кои се чувал дел од купената опрема. Уредот ни не бил ставен во функција, што значи дека е украден штотуку распакуван.

Веднаш по утврдувањето на бројната состојба, случајот бил пријавен во полиција. Од Надворешната канцеларија за криминални работи во Кочани, телефонски за Канал 8 ја потврдија пријавата, и рекоа дека веќе е започната истражна постапка, направен е увид на лице место, а информиран бил и јавниот обвинител.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

4°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: West при 15 kmh
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 174 гости и нема членови


web counterqr code