Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ck beli mugri207.08.2017  ЦК „Бели Мугри“ информира дека во тек е конкурс за учество во финансирање проект од национален интерес во културата.

Станува збор за манифестацијата "Нов културен бран“2017 година, која што е на иницијатива на новото раководство на националната установа м-р Александра Димитрова која што е назначена за в.д директор на Центарот.

Како што изјави Димитрова, Центарот за култура всушност се нуди како една од можните локации за реализирање на предлог – проекти на субјектите на кои што се однесува конкурсот, а тоа се автори од областа на културата, здруженија на граѓани, асоцијации, чадор-организации и неформални групи.

Повеќе...

osogovo natprevar2107.08.2014  Ждребувањето за двојките што ќе се сретнат во првото коло од новото првенство на реформираната Втора фудбалска лига – исток на кочанскиот второлигаш му одреди на стартот да биде домаќин.

“Жолто-сините“ на стадионот “Никола Мантов“ на 26 август ќе ја дочекаат екипата на “Кожув“ од Гевгелија која им е стар ривал. Со оглед на досега прикажаното во контролните пријателски средби, кочанскиот тим ќе има тешка задача да ги освои бодовите и да покаже дека нема да има само епизодна улога во Втората лига. 

Првиот настап на нашата екипа во повисок ранг се очекува да биде повод, по подолго време на стадионот да дојдат поголем број гледачи за да го бодрат својот миленик.

Повеќе...

Pres sdsm avgust201704.08.2017  На прес-конференцијата што пред некој ден ја организираше ДПМНЕ - Кочани, можевме да слушнеме еден куп неостварени желби на партијата која 11 години одлучуваше за животот на граѓаните во општината и во државата.
 
После толку години трошење милијарди и милијарди евра народни пари, тие се сетија дека на општината и на регионот му се потребни инфраструктурни објекти што додека беа на власт не ги реализирале, па сега сакаат да бидат готови за кратко време, беше речено на прес-конференцијата на ОО СДСМ од Кочани, на која зборуваше нејзиниот претседател, Сашко Костов.

Повеќе...

fudbal stars podgotvki04.08.2017  Според планот и најавите фудбалската школа “Фудбал старс“ веднаш по празникот Илинден ги започна редовните тренинзи и подготовките за настап во претстојното првенство.
 
Поголем број млади фудбалери кои настапуваат во различни категории на детската и јуниорската лига се појавија на игралиштето во Горни Подлог каде што клубот тренира и го користи како домашен терен.
 
И покрај високите дневни температури подготвките се диктирани поради настапите на турнири во претстојниот период. Веќе за 28 август е пријавено учеството на екипата од генерацијата 2005 на традиционалниот богородичен турнир во Скопје.

Повеќе...

most zrnovci1104.08.2017  По изградбата на главните чипови и поставување на столбовите кои се носители на конструкцијата на мостот, градежна механизација на конзорциумот „Фресине – Гранит“ започна со поставувањето на главните носачи на мостот на реката Брегалница, кој што страдаше во поплавите во февруари 2015 година.
 
Од понеделник ќе се започне со поставување на бетонската плоча и асфалтирањето на мостот.

- Пред неколку дена започнавме со поставување на главните носачи на мостот. По поставувањето на главните носачи на мостот ќе следи поставување на метална ограда од двете страни на мостот како и одбележување на сигнализацијата пред и околу мостот, рече Блаже Станков, градоначалник на Општина Зрновци.

Повеќе...

jovana davitkova25.07.2017  Одличните успеси што ги постигна 9-годишната Јована Давиткова на Државните првенства во шах, каде редовно го освојува првото место, ќе бидат на испит и викендов.

Најмладата членка на ШК “Кочани“ од петок до недела ќе учествува на голем меѓународен шаховски турнир во Грција.

Во просториите на клубот таа секојдневно се подготвува за престтојните натпревари, а заедно со менторот Тодор Милосиев ги уигруваат варијантите што треба да и донесат успех. Скромната Давиткова која од наесен ќе тргне во четврто одделение вели дека се чувствува подготвена за турнирот.

Повеќе...

osogovo belasica24.07.2017  Премногу силен противник беше екипата на “Борец“ од Велес за кочанскиот второлигаш “Осогово“ во нивната меѓусебна пријателска средба што во саботата се одигра на стадионот “Никола Мантов“.

Велешани се покажаа како цврст и солиден тим, кој со право се вбројува меѓу кандидатите за освојување на првото место во наредното првенство на Втората лига. Победата со 3:0 е најдобра потврда за тоа, иако според прикажаната игра домашните можеа да доживеат пораз со помала гол разлика.

Гостинските фудбалери својата надмоќ ја покажаа од самиот почеток на средбата и добрата игра ја крунисаа со водство од 1:0 на крајот на првото полувреме.

Повеќе...

Starecki Dom24.07.2017  Поминаа точно три години од презентацијата на идејниот проект и од најавите дека до почетокот на 2018 година во Кочани ќе биде изграден домот за стари лица. Иако Локалната самоуправа уште во периодот кога проектот беше само како предлог ја одреди и локацијата на објектот во кругот на поранешната касарна, тоа не овозможи негова реализација во предвидениот рок.

Во меѓувреме подготвителните активности подзастанаа, а објектот е се уште само на хартија.

Уште во ноември 2012-та беше речено дека Здружението на кочанските пензионери и Општината се најнапред во регионот во активностите за изградба на дом за сместување стари лица, што треба да добие регионален карактер.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 78%
Ветер: North при 0 kmh
Петок17°C/33°C
Сабота18°C/35°C
Недела16°C/34°C
Понеделник14°C/26°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членовиweb counter
qr code