Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

klub kafe akva13.06.2018  По отворањето на дискотеката „Аква“ минатиот петок, од денеска стартуваше со работа и новоотворениот клуб кафе „Аква“ во Кочани. Се наоѓа во склоп на базенот и целиот комплекс, а ќе понуди добра забава и место за разладување во летните горештини.

- Започнуваме од денеска со работа со новиот клуб кафе „Аква“ со ди џејот „Че“ и ќе ги забавуваме гостите со хип-хоп и со R-N-B музика. Исто така ќе можете да уживате со следење на светското првенство во фудбал, рече Виктор Крстевски.

Инаку, во текот на следната недела со работа ќе започне и базенот на кој што деновиве интензивно се подготвува, чисти и уредува, а сопствениците на летните задоволства не ги заборавија и децата и за нив се подготвуваат два мали базени и детски реквизити за забава на најмалите посетители.

Повеќе...

poplavena sala12.06.2018  Пред околу осум години е реновиран кровот, но очигледно толку му е векот бидејќи по поројни дождови и невреме прокиснува и се полни со вода салата на БК „Спартак“.

Така се случи и во неделата по силното невреме што го зафати Кочани и околината и кога во вода пливаат не само спортски сали туку и домови, а има и раскопани и поплавени улици во градот.

Кога во понеделникот членовите на „Спартак“ отишле на редовен тренинг истиот не можеле да го реализираат, бидејќи во многу лоша и поплавена состојба ја затекле салата.

Повеќе...

poplavi vo orizari12.06.2018  Поплавени куќи, ископани улици, камења и непроодни патишта. Ваква слика остави невремето што го зафати Кочани и околните населени места во неделата.

Посебно погодени се жителите на Оризари кои мака мачат да ги вратат поплавените домови и простории во првобитната состојба.

Бараат помош од општината и од граѓаните кои се во можност да помогнат да се санираат штетите бидејќи предметите и покуќнинатат плива во вода на повеќети домови во оваа населба. Еден таков случај регистрираше и нашата камера.

Повеќе...

paketi humanity12.06.2018  Над илјада пакети со храна и лекови за лицата од социјален ризик донира германската организација Humanity first во Кочани, Виница, Куманово, Пехчево и Берово.

Организацијата работи под покровителство на Ахмадија муслиманската заедница која во Македонија е присутна веќе дваесетина години, а има свое седиште во Пехчево. Помошта е обезбедена од сопствените фондови, а ги помагаат муслиманските верници од целиот свет.

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“ во текот на денот пакетите им беа поделени главно на припадниците од исламска вероисповед во Кочани и Виница по повод верскиот празник Рамазан Бајрам.

Повеќе...

rekonstrukcija kocani delcevo11.06.2018  Во завршна фаза се градежните работи за санирање на свлечиштата и големите оштетувња на коловозот на патниот правец Кочани – Делчево.

Санирани се критичните места на кои во изминатите години доаѓаше до одрони на огромни карпи што на подолг рок го блокираа сообраќајот на магистралата А3 и поврзувањето со соседна Бугарија.

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, во придружба на градоначалниците на Кочани и Виница го посетија градилиштето, при што беше констатирано дека се работи според предвидената динамика.

Повеќе...

socijalna zgrada lamela211.06.2018  По завршувањето на изградбата на новата социјална зграда во Кочани наскоро ќе биде објавен огласот за доделување на становите за граѓаните од ранливите категории.

Објектот е лоциран во месноста Драчевик и располага со 1.620 метри квадратни корисна површина, а се градеше со средства од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор.

Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по двегодишно комплетирање на зградата, становите ќе бидат доделувани согласно Програмата за лица во социјален ризик.

Повеќе...

novinarite istok11.06.2018  Работната група при регионалниот центар на новинари „Исток“ кој делува во рамките на ЗНМ, на работен состанок во “Аурора“ во Берово, донесе повеќе предлози во однос на своите наредни активности кои ќе се најдат пред членовите на овој центар.

Со работната група раководеше Тони Михаилов, координатор на регионалниот центар „Исток“. Една од задачите во идниот период ќе биде посета на сите градови и редакции и разговори со новинарите-членови на ЗНМ во однос на нивната (не)активност во професионалното здружение.

Ќе се изготви список на сите активни но и на пасивните новинари во регионот кои имаат право и можност да бидат членови на ЗНМ.

Повеќе...

amici pretstava201811.06.2018   „Пат околу светот за 80 минути“ е насловот на завршната приредба што ја приредија одговорните, наставниците и учениците кои што го посетуваат Центарот за изучување на странски јазици „Амичи“ по повод завршеток на уште една учебна година.

Секогаш иновативни и креативни, наставниот кадар ги подготвил учениците на тој начин што приредија вистинско уживање на кочанската јавност што се одржа во ЦК „Бели Мугри“.

Темата на завршната приредба беше патување во различни земји од светот, а учениците облечени во карактеристична облека за земјата која што ја претставуваат, играа и претставуваа дел од обичаите и игрите на различните земји.

Повеќе...

dzudo turnir bitola11.06.2018  Два златни и пет сребрени медали за џудистите на џудо клубот „Гладијатор“ од Кочани на Државното првенство за пионери и јуниори што се одржа викендов во Битола.

Во силна конкуренција од 180 натпреварувачи, а во техничка организација на ЏК „Пелистер“ од Битола, кочанските џудисти се вратија со освоени 7 медали.

- Со злато се закитија Филип Станојков и Стефанија Павлова. Од нив можам да кажам дека Стефанија Павлова е апсолутен првак во две конкуренции во конкуреција млади пионери и во пиионери, а паралелно е учесник и во двете репрезентации на млади пионери и пионери. Инаку, на државното првенство имаше силна конкурецнија и со вакви резултати полека но сигурно се качуваме кон пиедесталот.

Повеќе...

zanko savov111.06.2018  Некогашниот првотимец на скопски “Вардар“, Жанко Савов е новиот тренер на “Осогово“.

Управниот одбор на кочанската фудбалска екипа веќе го договорил неговото доаѓање на оваа позиција, за што објави и официјално известување на веб-страницата на клубот.

Савов е познатои име во фудбалот, особено во прволигашкиот и со екипата на “Вардар“ трипати ја има освојувано и шампионската титула во Првата фудбалска лига. Со истиот клуб двапати, а со “Цементарница“ еднаш е освојувач и на Купот на Македонија. Освен тоа, за него стои дека зад себе има завидна интернационална кариера како фудбалер, но и прилично добра биографија како тренер.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 53 гости и нема членови


web counterqr code