Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

skoli112.01.2018  Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев ги прифати неотповикливите оставки на тројца директори на основни училишта во Кочани и на нивно место именува вршители на должноста.

Благој Давитков, Драги Рашков и Невенка Митева, добија решенија со кои се именувани за вршители на должноста директор на основните училишта „Раде Кратовче“, „Малина Попиванова“ во Кочани и „Крсте Петков Мисирков“ во Оризари.

Новоименуваните директори доаѓаат на местата на Гордана Манова, Ивица Цимбаљевиќ и Катерина Михајлоска, кои поднесоа неотповикливи оставки на директорските позиции во овие училишта.

Повеќе...

Zimuvalci Krizhevci Ponikva12.01.2018  Осуммина ученици од Основното училиште „Владимир Назор“ од Крижевци, Република Хрватска, веќе пристигнаа на зимување во рекретивниот центар Пониква на Осогово.

Во придружба на нивната наставничката по физичка и здравствена култура, Ксенија Крањчец Шамец, тие ќе уживаат на снегот и убавините на нашата планина, што е дел од нивниот училиштен распуст.

Гостите од Крижевци се сместени во Детското одморалиште на Министерството за внатрешни работи каде што во моментот зимуваат и други ученици и веќе уживаат во снежните убавини на Пониква. Нивното зимување го обезбедува нашата Општина врз основа на соработката со општината Крижевци од Република Хрватска што е воспоставена во делот на образованието.

Повеќе...

hotel centar12.01.2018  Вистинска депонија ги задушува граѓаните на Кочани кои секојдневно минуваат на едно од најпрометните места во градот, а тоа е дворната површина на поранешниот хотел „Турист“ кој работел некогаш во 70-те години и бил значаен центар на разни игранки, забави и свечености.

Сега е претворено во депонија и место каде што несовесни граѓани вршат нужда па поради тоа се чувствува голема смрдеа кога се поминува оттаму.

Инаку, местото не е јавна површина туку во приватна сопственост, па затоа одговорни за хигиената на просторот се самите сопственици, а не КЈП „Водовод“.

Повеќе...

opsta bolnica kocani12.01.2018  Само по еден лекар или ако се двајца, едниот скоро ќе замине во пензија. Ваква е состојбата со скоро сите одделенија во кочанската Општа болница каде што недостигот на лекари е долгогодишен проблем и не се решава преку ноќ.

Некои гранки функционираат без специјалист. На пример, во биохемиската лабораторија, откако специјалистот заминал во пензија друг не дошол, а нема испратено ниту на специјализација, што значи скоро не се ни очекува лекар на оваа гранка.

На рендген има двајца лекари од кои едниот за кратко време ќе замине во пензија, значи Рендгенологија ќе остане со само еден рендгенолог што е апсурд за болница како кочанската, која што покрива голем број жители.

Повеќе...

Gasovod312.01.2018  Најавите на владини претставници дека во практика ќе започне реализацијата на усвоената Студија за гасификација и дека во Источниот регион, Штип ќе биде првата општина од каде ќе стартува процесот, го отвора прашањето дали тоа ќе ги опфати и соседните општини.

Тоа пред се се однесува на Кочани и Виница, не само поради релативната близина до главната гасоводна цевка, туку и поради конфигурацијата на теренот и геолошките карактеристики на почвата.

Информациите дека штипјани се во предност затоа што од општинскиот буџет издвоиле околу 6 милион денари за изработка на проектната докуменатција, покажуваат дека и другите локални самоуправи треба да го следат примерот за што побрзо да се приклучат на дистрибутивната мрежа.

Повеќе...

metodi aledar11.01.2018  Уште една голема хуманитарна забава за помош на Методи Митев ќе биде органирана во вторник на 16 јануари во хотел ресторанот Але-Дар со почеток во 20 часот.

Влезницата изнесува 100 денари, средтсва кои што ќе бидат наменети за Митев, а дополнително сопствениците на Але Дар хуманитарно ќе дадат  средства и и од собраниот промет.

  Присутните гости ќе ги забавуваат естрадните уметници од македонската музичка сцена, Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Влатко Лозановски, Ване Грозданов, Ибуш Ибраимовски и Ристе Ристевски. 

Повеќе...

oriz vreki11.01.2018  Сите земјоделци производители на ориз кои што немаат добиено субвенции со мерката за директни плаќања за произведена и предадена оризова арпа од реколтата во 2015 година во регистрираните откупни претпријатија, да дојдат во Подрачната единица на Министерството за земјоделство со цел да бидат евидентирани, апелираат од Подрачната во Кочани.

- Сите оние кои немаат добиено субвенции за 2015 година за мерјката 1,19 за директни плаќања за произведена и предадена оризова арпа да се пријават во ПЕ на МЗШВ како би можеле ние како подрачна единица да изготвиме список и да го препратиме во платежната агенција, со цел да добиеме информации зошто по основ на таа мерка немаат добиено субвенции, рече Горан Миладиновски, раководител на ПЕ на МЗШВ Кочани.

Повеќе...

dup cetvrt devet10.01.2018  Општина Кочани планира да ја урбанизира Градската четврт 9 со што би можело да се изградат објекти за живеење. Се работи за просторот во населбата Драчевик, што се наоѓа меѓу улиците “Февруарски поход“, “Ѓорче Петров“, “1 Мај“, “Роза Петрова“, “552“ и десниот магистрален канал, а зафаќа површина од околу 16,5 хектари.

Оваа локација подолг период стоеше празна, иако во нејзиното окружување веќе се изградени поголем број објекти, односно куќи.

Со предложениот ДУП се вцртани околу 250 парцели кои се дел од проектот “Купи куќа за млади“ чиј носител е Министерството за транспорт и врски, поради што тоа е нарачател на документот што го изработи државната Агенција за планирање на просторот, а Општината беше обврзана да изнајде слободен простор наменет за реализација на планот.

Повеќе...

crkva kocani10.01.2018  Во 2017 година повеќе починале отколку што се родиле во Кочани, бележи статистиката на православниот храм „Св. Вмч. Ѓорѓи. Така, во 2017 година кочанскиот храм бележи 18 погреби повеќе од 2016-та, а 25 помалку крстени. Венчавките пак, се во пораст за 16 повеќе од лани.

- Според статистиката која што се води во протоколните книги во храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ во Кочани бројот на крстени во 2017 изнесува 255, што за разлика од 2016 се крстени 25 деца помалку. Венчани се 128 парови, што се за 16 повеќе од претходната година, додека бројот на погребани лица изнесува 261 што е за 18 повеќе од 2016 година, рече Димитар Арсовски, ѓакон.

Инаку, од 255 крстени во 2017-та, 5 се возрасни лица, а останатите се новороденчиња, од кои 18 се трето дете, а 2 се петти во фамилијата.

Повеќе...

osogovo natprevar2110.01.2018  Иако до почетокот на пролетниот дел од првенството во Втората фудбалска лига има нешто повеќе од месец и половина, сепак стручниот штаб на второлигашот “Осогово“ размислува за почеток на подготовките. Првата прозивка на фудбалерите по едномесечната пауза е планирана за 20 јануари.

Во меѓувреме, веќе се договорени контролни пријателски натпревари на кои со сигурност ќе настапат фудбалерите кои и во есенскиот дел ги бранеа боите на кочанскиот тим.

Засега, добиена е согласност “жолто-сините“ да ги одмерат силите со кавадаречки “Тиквеш“, “Македонија“ од Ѓорче Петров и пехчевски „Кит Го“, а во план е нашата екипа да одигра уште неколку натпревари.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

5°C

Кочани

Дожд
Влажност на воздухот: 76%
Ветер: NNW при 6 kmh
Недела0°C/8°C
Понеделник-6°C/6°C
Вторник-5°C/6°C
Среда-6°C/6°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 480 гости и нема членови


web counterqr code