Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodovod vinica26.06.2018  Во општина Виница во тек се градежни активности што ги реализира комуналното претпријатие „Солидарност“ за да обезбеди дополнителни количини вода за пиење за дел од жителите на градот и населените места.

Покрај постојните извори за јавната водоводна мрежа, се користат и можностите да се искористат и други извори, при пто се инсталира нова опрема што треба да обезбеди поголем доток на вода.

Главната цел со овие инвестиции на виничките комуналци е да се избегнат прекините во водоснабдувањето, посебно текот на летниот период кога потрошувачката е зголемена.

Повеќе...

japonska ambasadorka poseta kocani25.06.2018  Јапонија е заинтересирана за продолжување на соработката со општина Кочани, посебно во сферата на образованието, а што беше започната со грантот за реконструкција на училишната зграда во селото Горни Подлог.

На средбата во општина Кочани, што амбасадорката на Јапонија, Кеико Ханеда ја оствари со градоначалникот Николчо Илијев, се разговараше за можностите за добивање нова финансиска поддршка од јапонските фондови.

- За нас е многу интересно тоа што тие финансираат проекти во делот на едукацијата, што навистина сметам дека ни недостасува, не само во Кочани, туку и во Македонија.

Повеќе...

bk spartak medali25.06.2018  Еден сребрен и два бронзени медали освоија борачите на БК „Спартак“ на државното првенство во борење слободен стил за јуниори што викендов се одржа во Скопје.

Во силна конкуренција од борачи од повеќе клубови од државата, нашите борачи се вратија со голем успех и задоволителни резултати.

- Во саботата на државното првенство во борење што се одржа во Скопје јас го освоив второто место во категорија до 74 килограми. Имаше силна конкуренција и затоа сум задоволен од постигнатиот резултат, рече Леон Трајанов, член на БК „Спартак“.

Повеќе...

izlozba folksvagen buba25.06.2018  Паркингот кај Трговскиот центар во Кочани во саботата беше исполнет со олдтајмери на фолксваген, главно од моделот бубачка, чија популарност не престанува и по 80-тина години од започнувањето на нејзиното производство.

Изloжбата што по четврти пат се одржа кај нас собра голем број посетители, посебно вљубеници во автомобилот што претставува своевиден статусен симбол на повеќе генерации возачи.

Главни виновници за ова несекојдневно доживуување се браќата Александар и Влатко Јовановски, кои и самите поседуваат „бубачка“ со необичен изглед.

Повеќе...

avto trka ponikva 201825.06.2018 На патеката Пониква кај Кочани викендов се возеше втората ридско-брзинска трка во рамки на Државниот и Шампионатот во автомобилизам за Централна Европа.

На натпреварот учествуваа дваесетина возачи од авто-мото клубовите од Македонија и Косово, кои беа распределени во пет категории.

Авто-трката во Кочани се одржа по пауза од десет години, а организатори беа АКК „Примо авј“ од Скопје во соработка со Здружението на возачи и компанијата „Руен инокс аутомобиле“ од Кочани, под покровителство на Општина Кочани.

Повеќе...

promocija na roman25.06.2018  Романот “До последен здив“ на авторката Анче Пешева беше промовиран во ЦК „Бели Мугри“.

Станува збор за роман кој учи на љубов без предрасуди, без стеги, љубов посилна од се. Нѐ учи да живееме за љубовта, но и да ја прифатиме смртта како составен и неизбежен дел од животот. Книга која што реди да се прочита, вели авторката Пешева.

-Мојот роман е роман кој што ја опфаќа љубовта, смртта и животот. Станува збор за имагинарна приказна но ја направив да делува како вистинска.

Повеќе...

direktori skoli sostanok21.06.2018  По завршувањето на учебната година во образовните институции во Кочани и стартот на актоивностите за запишување нови ученици, градоначалникот Николчо Илијев ги повика директорите на училиштата на работна средба во Локалната самоуправа.

Се разгледуваа актуелните состојби во образованието, со мислења и предлози за изнаоѓање решенија на проблемите, од кои дел се наталожени со години.

Главни теми на разговорот беа уписите во средноито образование, бројот на учениците за следната учебна година и формирањето на паралелките, како и состојбите со бесплатниот превоз на учениците. Беше констатирано дека практично нерешлива пречка е трендот на опаѓање на бројот на новозапишани и во основно и во средно образование.

Повеќе...

kemane rabotilnica21.06.2018  Поголема промоција на кемането како инструмент и обука за негова изработка е целта на работилницата и семинарот за кемане што во организација на ФА „Мугри“, а во соработка со Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ Скопје се одржа во малата сала на ЦК „Бели Мугри“.

Предавачи беа проф. д-р Родна Величковскаа и проф. м-р Горанчо Ангелов, етномузиколози како и фолклористот Драги Атанасов кој е раководител на ФА „Мугри“ но и изработувач на народни инструменти.

Проф. д-р Родна Величковска која што е професор на Музичката академија во Штип и на Институтот за фолклор во Скопје, а воедно и уметнички директор на фестивалот „Пеце Атанасовски“ во Долнени, пред присутните зборуваше за улогата на инструментот кемане за зачувување на изворната традиција во Источниот регион.

Повеќе...

taksisti policija21.06.2018  Загрижени од состојбите во такси-превозот во Кочани, одговорните служби од Полициската станица – Кочани и Општина Кочани организираа состанок со претставници на Здружението на такси-превозници и поединци што се занимаваат со оваа дејност.

Состанокот беше со цел да се помогне да се устројат работите според законските уредби и со заеднички активности што побрзо да се воведе ред во такси-превозот.

Според претседателот на Здружението на такси-превозниците во Кочани, Јоце Каров, сликата за состојбата во такси-превозот во Кочани е лоша. Се возат нерегистрирани возила, возат возачи без возачки дозволи и без лекарски уверенија. Со тоа го рушат угледот на такси-компаниите и претставуваат нелојална конкуренција.

Повеќе...

velinov stojanco21.06.2018  Одлична можност за успешно продолжување на спортската кариера доби кочанскиот фудбалер Стојанчо Велинов откако е договорен негов настап за клуб од Саудиска Арабија.

Во фаза на потпишување е договорот со кој тој ќе ги брани боите на екипата на „Најран“, која од следната сезона ќе се натпреварува во саудиската Втора лига.

28-годишниот Велинов на 1. јули треба да отпатува во Саудиска Арабија каде треба да има лекарски тестови и официјално да стави потпис на договорот со новиот клуб.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

19°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 88%
Ветер: SSE при 4 kmh
Среда17°C/28°C
Четврток16°C/26°C
Петок16°C/29°C
Сабота17°C/32°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 133 гости и нема членови


web counterqr code