Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

nivi oriz navodnuvanje09.03.2018  Водостопанската подружница “Брегалница“ го донесе годишниот план за наводнување за оваа година, со што земјоделските производители навреме ќе можат да видат кои површини ќе добијат вода и со какви култури ќе можат да ги засеат.

Во планот е предвидено да се обезбеди вода за 6.625 хектари што се опфатени со хидросистемот. Од нив под ориз ќе се засеат 3.755 хектари, што претставува зголемување од околу една третина во однос на минатогодишната сезона.

Најголеми површини со главната земјоделска култура во регионот ќе се наводнуваат во атарот на Облешево 318 , во Соколарци и Чешиново 309 односно 306 хектари, а потоа следуваат Спанчево со 292, Уларци 286, Кочани 226, Оризари 208, Грдовци и Мојанци по 190 хектари, а останатите ниви со ориз се во другите села.

Повеќе...

izvidnici polaki12.03.2018  Членовите на Извидничкиот oдред „Ластовица“ од Кочани ги искористија прекрасните временски услови за успешно да ја започнат новата сезона.

Околу 40 извидници од кочанскиот одред зедоа учество во извиднички марш во должина од околу 25 км. Првиот дел од маршот започна од м.в. Крушка и заврши во училиштето во село Полаки. По кратката пауза, во дворот на објектот беа демонстрирани извиднички игри и други активности со кои се поттикнува извидничкиот начин на размислување како и тимската работа и дружење.

Потоа, маршот продолжи преку месноста Бабиште и пред училиштето во селото Јастребник беше одржан краток час за ориентација во природа. По упатствата за користење на топографска карта, извидниците го продолжија патот кон браната „Гратче“ и го завршија маршот во Кочани.

Повеќе...

advokati protest09.03.2018  Расте незадоволството на адвокатите откако Министерството за правда го достави пречистениот текст на Законот за изменување и дополнување на Законот за нотаријатот во кој сите алтернативи кои беа дадени од Адвокатската комора на Република Македонија се целосно избришани, додека нотарскиот акт е воведен за сите правни работи.

Доколку Владата не ги прифати нивните барања, адвокатите ќе бараат поддршка од Адвокатската комора на РМ и ќе започнат со штрајк. Ова беше истакнато на денешниот состанок на адвокатите од Кочани кој што се одржа во просториите на Основниот суд - Кочани.

Меѓу другото адвокатите нагласија дека ќе се спротивстават на измените на прописите со кои директно им се нанесува штета на адвокатурата и на интересите на граѓаните.

Повеќе...

penzionerski dom09.03.2018  Откажувањето на изградбата на аеродромот во Штип оди во прилог на забрзување на постапката околу изградбата на пензионерскиот дом во Кочани, истакна градоначалникот Николчо Илијев.

Тој на денешната средба со пензионерите информираше за постигнатиот договор меѓу општината и Министерството за труд и социјална политика околу изградбата на дом за стари лица.

- Ние како Локална самоуправа продолжуваме да соработуваме и да ги подржуваме во секој поглед луѓето од третата доба и во тој контекст имавме средба со министерката за труд и социјална политика каде што уште еднаш на многу високо ниво ја истакнавме изградбата на старечкиот дом во Кочани, што е и регионален проект.

Повеќе...

proizvodstvo amfenol08.03.2018  Македонија веќе има изградено пазарно стопанство. Притоа, не постојат општествени фирми, без вистински сопственици, така што се применуваат правилата и законите што се вообичаени секаде во светот каде што постои ваквиот економски модел.

Ова е оценката на првиот човек на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, најавувајќи дека капиталот мора да се чува и надградува, при што треба да се гради партнерски однсо со државата.

- Заврши трансформацијата на општествениот капитал, секаде имаме сопственици, јасно декларирани и изразени и следниот чекор е да си го браниме сопствениот капитал.

Повеќе...

potpisuvanje povelba08.03.2018  Општина Кочани се обврза да ги преземе сите мерки што и стојат на располагање за подобрување на родовата еднаквост на локално ниво.

Во тие рамки, градоначалникот Николчо Илијев, претпладнето ја потпиша Европската повелба за рамноправност на жените и на мажите, со што Локалната самоуправа ќе треба да ги имплементира нејзините одредби.

- Еднаквоста на жените и мажите е право и придобивка на секое демократско општество. Потпишувањето на оваа Европска повелба значи дека и суштински ќе се залагаме за родова еднаквост.

Повеќе...

volonteri pavel satev08.03.2018  Волонтерите од Здружението “Павел Шатев“ организираа акција, при што ја искористија можноста на жените во Кочани да им го честитаат нивниот празник.

Во изминатите денови, десетина млади од Турција кои се дел од студентската размена што ја организира Здружениeто, напишале поголем број осмомартовски пораки, што ги ставија во мини пликови и во текот на денот им ги подарија на жените од Кочани.

- Смисливме една активност на која тие напорно работеа и имаме направено над 200 коверти со инспиративни пораки внатре со цел да се честита Денот на жената. Напорно ќе се работи и понатаму, на смислување нови активности, тие се доста иновативни и споделуваат активности што ги спроведуваат во нивните земји, со што се подига и свеста кај нашите граѓани, рече Филип Николовски, ментор во Здружението “Павел Шатев“.

Повеќе...

vera anastasova07.03.2018  ЈОУБ „Искра“ Кочани од први март е со ново раководство. На местото на Румена Тодорова, која што досега ја раководеше установата, за в.д. директор е назначена Вера Анастасова која што оваа установа ја раководеше четири години, од 2005 до 2009 година.

Анастасова целиот свој работен век работи во библиотеката и има големо искуство во работата и функционирањето на оваа јавна установа.

Во краткиот разговор за Канал 8, таа рече дека работата како раководител на установата и е позната и искуството ќе го искористи за реализирање на сите активности и проекти предвидени со програмата за работа за 2018 година.

Повеќе...

opstina kocani novo07.03.2018  Дел од раководителите на високи позиции во Локалната самоуправа во Кочани со години затајувале данок на имот, а дури пред неколку денови упатиле барање да го пријават имотот во кој веќе живеат.

Според Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општината, вообичаена постапка е сите оние кои што досега го немале пријавено имотот, да се задолжат да гo платат данокот и за претходните години.

Неофицијално, станува збор за луѓе блиски на претходната локална власт што ја предводеше градоначалникот Димитровски, кој во јавноста остана познат по тоа што се обидуваше да спроведува даночна дисциплина и бараше данокот на имот и комуналната такса да се плаќаат уште на почетокот на годината.

Повеќе...

cistenje reki07.03.2018  Состојбата со акумулациите од хидросистемот “Брегалница“ е стабилна, а се преземаат мерки да се спречи излевањето на водата од речните корита.

Во моментот во браната Калиманци се акумулирани 98 милиони метри кубни вода, а просечниот доток од реката Брегалница е 28 метри кубни во секунда. Поради најавите за нови врнежи од дожд и топењето на снегот, превентивно се испуштаат по околу 12 метри кубни, за да може да се амортизира зголемениот доток.

Во акумулацијата Мавровица има 2,3 милиони метри кубни, додека Гратче е полна и се прелеваат по околу 2 метри кубни вода во секунда.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 160 гости и нема членови


web counterqr code