Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

volonteri pavel satev08.03.2018  Волонтерите од Здружението “Павел Шатев“ организираа акција, при што ја искористија можноста на жените во Кочани да им го честитаат нивниот празник.

Во изминатите денови, десетина млади од Турција кои се дел од студентската размена што ја организира Здружениeто, напишале поголем број осмомартовски пораки, што ги ставија во мини пликови и во текот на денот им ги подарија на жените од Кочани.

- Смисливме една активност на која тие напорно работеа и имаме направено над 200 коверти со инспиративни пораки внатре со цел да се честита Денот на жената. Напорно ќе се работи и понатаму, на смислување нови активности, тие се доста иновативни и споделуваат активности што ги спроведуваат во нивните земји, со што се подига и свеста кај нашите граѓани, рече Филип Николовски, ментор во Здружението “Павел Шатев“.

Повеќе...

vera anastasova07.03.2018  ЈОУБ „Искра“ Кочани од први март е со ново раководство. На местото на Румена Тодорова, која што досега ја раководеше установата, за в.д. директор е назначена Вера Анастасова која што оваа установа ја раководеше четири години, од 2005 до 2009 година.

Анастасова целиот свој работен век работи во библиотеката и има големо искуство во работата и функционирањето на оваа јавна установа.

Во краткиот разговор за Канал 8, таа рече дека работата како раководител на установата и е позната и искуството ќе го искористи за реализирање на сите активности и проекти предвидени со програмата за работа за 2018 година.

Повеќе...

opstina kocani novo07.03.2018  Дел од раководителите на високи позиции во Локалната самоуправа во Кочани со години затајувале данок на имот, а дури пред неколку денови упатиле барање да го пријават имотот во кој веќе живеат.

Според Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општината, вообичаена постапка е сите оние кои што досега го немале пријавено имотот, да се задолжат да гo платат данокот и за претходните години.

Неофицијално, станува збор за луѓе блиски на претходната локална власт што ја предводеше градоначалникот Димитровски, кој во јавноста остана познат по тоа што се обидуваше да спроведува даночна дисциплина и бараше данокот на имот и комуналната такса да се плаќаат уште на почетокот на годината.

Повеќе...

cistenje reki07.03.2018  Состојбата со акумулациите од хидросистемот “Брегалница“ е стабилна, а се преземаат мерки да се спречи излевањето на водата од речните корита.

Во моментот во браната Калиманци се акумулирани 98 милиони метри кубни вода, а просечниот доток од реката Брегалница е 28 метри кубни во секунда. Поради најавите за нови врнежи од дожд и топењето на снегот, превентивно се испуштаат по околу 12 метри кубни, за да може да се амортизира зголемениот доток.

Во акумулацијата Мавровица има 2,3 милиони метри кубни, додека Гратче е полна и се прелеваат по околу 2 метри кубни вода во секунда.

Повеќе...

pacient07.03.2018  До почетокот на февруари имаше само 6 лица заболени од грип кои што беа пријавени во Центарот за јавно здравје Кочани.

За еден месец таа бројка се зголеми на 131 заболен, поточно, во седмата недела од годината до Центарот за јавно здравје пристигнале 131 пријава за заболени од грип.

Во осмата недела таа бројка се намалила на 123, за во деветтата недела од годината да се намали и да стивне грипот со 63 заболени, информираат од Центарот. Таа бројка е на ниво на сите општини што ги покрива Центарот за јавно здравје - Кочани.

Повеќе...

PCELARI06.03.2018  Пчеларите од Кочани се заинтересирани, но немаат финансиски можности за производство на пчелин отров.

Станува збор за профитабилен бизнис од кој добро може да се заработи, бидејќи е поскап од злато, но процесот на производство е многу тежок, бара трпение, упорност, инвестирање во опрема и минимум пчеларот да има 100 пчелни здрави семејства.

Драган Колев, пчелар од Кочани вели дека сака да проба да собира пчелин отров, но признава дека производството е напорно и тешко.

Повеќе...

boraci spartak06.03.2018  Солиден успех остварија членовите на БК “Спартак“ на државното изборно првенство за кадети и пионери што се одржа во Радовиш.

Борачот Андреј Антов во пионерска конкуренција во категоријата 85 килограми имаше три победи и еден пораз во финалната борба за освојување на првото место, па на крајот се закити со сребрен медал. Ваквиот резултат за него е одлично постигнување, со оглед што учеството на првенството му беше втор официјален настап.

Неговиот клупски колега Дејан Митров, кој исто така се натпреваруваше во пионерска конкуренција, во категоријата 62 килограми имаше 2 победи и еден пораз со што ја пропушти можноста да го освои бронзениот медал и се пласираше на четвртото место.

Повеќе...

makprogres fantasia06.03.2018  Виничката компанија “Макпрогрес“ одбележува уште еден успех во своето работење, вложувајќи во нова проиозводна програма.

Се работи за брендот “Фантазија“ што опфаќа полуготови производи според потребите и барањата на современиот потрошувач, а што ќе овозможат брза и лесна подготвка на омилените рецепти.

Ова меѓу другото беше речено на свечената промоција на новата инвестиција со која се прави реформулирање и редизајнирање на брендот “Дониа“ на истоимената прилепска фабрика, чиј нов сопственик од лани е токму “Макпрогрес“.

Повеќе...

todorovi trki201805.03.2018  Осма година по ред од возобновувањето на Тодоровите трки во Виница, се поголема поддршка од публиката.

Од 6 до 66 е возраста на учесниците, најбројни беа децата од детската градинка „Гоце Делчев“, како и основците од двете основни училишта, средношколците од „Ванчо Прке“, но не изостана и учеството на пензионерките од “Златно доба“ кои како првични иницијатори за оддржување на оваа манифестација веќе неколку години со трчање до 60 метри ги стартуваат дисциплините.

Трките за отворени ги прогласи градоначалникот Ивица Димитров. Забележително беше годинава и зголеменото учество во потешките дисциплини: трчање во вреќа, одење со патерици, трчање со јајце во лажица, а најбројни беа учесниците кои се натпреваруваа во јадење тортини од „Винчини“.

Повеќе...

teranci05.03.2018  Семејна расправија во Теранци во неделата доцна навечер завршила со насилство и едно повредено лице.

Според официјалното известување од Секторот за внатрешни работи во случајот биле инволвирани татко и син, при што помладиот се здобил со тешки телесни повреди, па бил пренесен во Општата болница во Кочани. Полицијата направила увид на местото на настанот, по што излезе со деталите.

- Околу 23.20 часот во семејниот дом во село Теранцидошло до распаравија и физичка пресметка помеѓу 75-годишен и неговиот 38-годишен син. Во пресметката, таткото со нож му нанел две убодни рани на синот. Од страна на лекар констатирани се тешки телесни повреди и бил задржан на понатамошно лекување во болницата, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 174 гости и нема членови


web counterqr code