Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

dobra voda orizari09.01.2018  Минатата година непристапност и суденото време. Годинава Бог прати сонце и релативно топло време за овој период од годината па со голем број верници помина црковно народниот собир што и годинава се организираше на манастирот Добра вода во Оризари на втор ден Божиќ кога се одбележува празникот Собор на Пресвета Богородица.

Собирот на овој убав ден прерасна во традиција. Домаќинките сукаа зелници, а се кршеше и лепче со паричка. Кумот од минатата година го предаде кумството на новиот кум кој на сите верници им посака добро здравје и успех во Новата година.

- Јас како овогодишен кум на новиот во кој се падна паричката му посакувам добро здравје и успех во новата година и на сите луѓе кои што дојдоа заеднички да го прославиме Божиќ, рече Бошко Цветановски, кум на собирот.

Повеќе...

ulica porpavka09.01.2018  Половина од вкупната сума пари што во 2017 се потрошени за изградба и реконстуркција на улиците ќе има на располагање Локалната самоуправа на Кочани во 2018 година.

Наместо 1 милион евра колку што претходната локална власт потрошила за оваа намена лани, за претстојните 12-тина месеци Општината предвиде 32 милиони и 700 илјади денари, што главно ќе се обезбедуваат од сопствени извори.

Со Програнмата за изградба и реконструкција на улиците е планирано асфалтирање на дел од улиците “Скопска“, “Петар Синадинов“ и “555“ во населбата Прокарка, за што ќе се потрошат околу 5,5 милиони денари. По 3 милиони денари ќе се инвестираат за асфалтирање на два крака од улицата “Вера Которка“, како и на поголем број улици со должина до 150 метри.

Повеќе...

paketi bozik05.01.2018  Со цел радоста за претстојниот христијански празник Божик да ја почувствуваат што повеќе семејства, бизнис-секторотод Кочани подготви, а општинските служби поделија триесетина божикни пакети на ранливи групи од Кочани и од руралните средини.

Пакети со прехранбени, кондиторски и хигиенски производи добија семејства во градот, како и во селата Тркање, Бели, Нивичани, Оризари и Прибачево.

Иницијативата произлезе од дел од стопанствениците во нашиот град, кои ќе настојуваат оваа благородна активност да земе поголеми размери и да стане традиција.

Повеќе...

laptop hp 105.01.2018  Скандал се случил во Локалната самоуправа на Кочани набргу по набавката на новата компјутерска техника што ја нарачал претходниот градоначалник Димитровски.

Мистериозно исчезнал еден од 24-те лаптоп компјутери од една од канцелариите во кои се чувал дел од купената опрема. Уредот ни не бил ставен во функција, што значи дека е украден штотуку распакуван.

Веднаш по утврдувањето на бројната состојба, случајот бил пријавен во полиција. Од Надворешната канцеларија за криминални работи во Кочани, телефонски за Канал 8 ја потврдија пријавата, и рекоа дека веќе е започната истражна постапка, направен е увид на лице место, а информиран бил и јавниот обвинител.

Повеќе...

denari raka05.01.2018  Непродуктивните трошоци во Општина Кочани најмногу ќе “настрадаат“ со рационалазацијата што започнала да се спроведува кај расходите што не се директно поврзани со исполнувањето на работните задачи.

Анализата на финансиското работење во изминатите години покажала дека има можности за значителна заштеда на пари што ќе се пренаменат за други потреби. Според градоначалникот Илијев, кратењето на трошцоите започнало уште пред Нова година, а ќе продолжи и во текот на 2018-та.

- Ги скративме трошоците за репрезентација, трошоците за патување се сведени на едно разумно ниво, мора да ги има, но се на разумно ниво и продолжуваме со штедење на секое место.

Повеќе...

ratkova skala krupno05.01.2018  Продолжениот празничен викенд е добра можност за членовите на ПСД “Осогово“ да ја организираат својата прва активност во новата 2018 година. В понеделник, 8 јанаури тие ќе реализираат марш за кој стартната точка ќе биде кај манастирот во селото Пантелеј.

Според организаторите, се планира активноста да се изведе во две групи, при што едната која е психофизички подобро подготвена да пешачи преку селото Шталковица до месноста Раткова Скала, а од таму да се спушти во Злетово.

Другата група, која ќе биде составена од рекреативци ќе оди преку селото Рајчани до месноста Свиланово, каде е убиен претседателот на Крушевската република, Никола Карев, а од таму да стигне во Злетово. За учесниците на маршот, на крајната дестинација е предвиден заеднички ручек со злетовска пастрмајлија.

Повеќе...

oranje niva104.01.2018  Најавата на Министерството за земјоделство дека започнала постапката за обезбедување т.н. „зелена нафта“ со пониска цена од пазарната, ги подобри очекувањата кај земјоделците дека со тоа за нив ќе се ублажи ударот од зголемувањето на акцизата за ова гориво.

Се очекува да се направи измена во Законот за земјоделство и рурален развој со кој ќе започне примената на мерката, а за што веќе биле обезбедени пари за таа да се реализира во текот на 2018 година. Освен ова, стапува во сила и даночното ослободување за персоналниот данок за остварен доход до 1 милион денари, наместо досегашните 300 илјади.

Земјоделците од регионот велат дека мерките се повеќе од добредојдени за да им останат повеќе пари, па дури и да обезбедат некава живеачка, особено со обезбедувањето земјоделска пензија за лицата над 70 годишна возраст.

Повеќе...

kocani panorama204.01.2018  Само 4 градежни парцели од понудените 8 се продадоа на јавната аукција на државно градежно земјиште што пред Нова година ја организираше Општина Кочани.

Иако во текот на минатата година подолг рок немаше продажба на градежни парцели поради политичките случувања и пролонгирањето на изборниот процес, сепак кај купувачите не се постигна очекуваниот интерес, иако се нудеа плацеви на атрактивни локации и со различна површина.

За тоа зборува и цената што е постигната за оние плацеви што добија нови сопственици, а кои метар квадратен ќе го платат само 10 денари повеќе од почетните 61 денар.

Повеќе...

elektricen polnac104.01.2018  Проектот на Локалната самоуправа на Кочани со кој пред општинската зграда токму пред Нова година беше поставен полнач за електромобили, заедно со набавката на електричниот скутер, ја отвора дилемата дали тоа била толку неопходна инвестиција.

 Нерационалното и неоправдано трошење на парите на граѓаните од буџетот на Општината, очигледно има и друга димензија ако се земе предвид периодот кога постапката е започната и реализирана.

Всушност, одлуката за јавна набавка претходниот градоначалник Ратко Димитровски ја донел на 15 мај минатата година, односно на последниот ден од неговиот мандат. Тоа е периодот кога до 1 јуни 2017 година сè уште не беше познато дали Парламентот ќе го продолжи рокот на функциите на градоначалниците и на советите.

Повеќе...

agencija-mladi-sport04.01.2018  Спортските екипи од Кочани и Виница ќе добијат вкупно по над 5 илјади евра од Агенцијата за млади и спорт. Тие побарале средства како помош од државата за нивните спортисти кои се натпреваруваат во младинските категории на возраст од 14 до 20 години.

Еден од условите за да се пријават на конкурсот на Агенцијата беше екипите да имаат остварени добри резултати во системот на државните лига натпревари.

Највисока сума за своите активности во Кочани ќе добие КГС “Партизан“ за кој од сметката на Агенцијата ќе бидат префрлени 110 илјади денари, а КК “Баскет Дино“ ќе добие 10 илајди денари помалку.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

5°C

Кочани

Дожд
Влажност на воздухот: 76%
Ветер: NNW при 6 kmh
Недела0°C/8°C
Понеделник-6°C/6°C
Вторник-5°C/6°C
Среда-6°C/6°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 478 гости и нема членови


web counterqr code