Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opstina kocani novo07.03.2018  Дел од раководителите на високи позиции во Локалната самоуправа во Кочани со години затајувале данок на имот, а дури пред неколку денови упатиле барање да го пријават имотот во кој веќе живеат.

Според Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општината, вообичаена постапка е сите оние кои што досега го немале пријавено имотот, да се задолжат да гo платат данокот и за претходните години.

Неофицијално, станува збор за луѓе блиски на претходната локална власт што ја предводеше градоначалникот Димитровски, кој во јавноста остана познат по тоа што се обидуваше да спроведува даночна дисциплина и бараше данокот на имот и комуналната такса да се плаќаат уште на почетокот на годината.

Повеќе...

cistenje reki07.03.2018  Состојбата со акумулациите од хидросистемот “Брегалница“ е стабилна, а се преземаат мерки да се спречи излевањето на водата од речните корита.

Во моментот во браната Калиманци се акумулирани 98 милиони метри кубни вода, а просечниот доток од реката Брегалница е 28 метри кубни во секунда. Поради најавите за нови врнежи од дожд и топењето на снегот, превентивно се испуштаат по околу 12 метри кубни, за да може да се амортизира зголемениот доток.

Во акумулацијата Мавровица има 2,3 милиони метри кубни, додека Гратче е полна и се прелеваат по околу 2 метри кубни вода во секунда.

Повеќе...

pacient07.03.2018  До почетокот на февруари имаше само 6 лица заболени од грип кои што беа пријавени во Центарот за јавно здравје Кочани.

За еден месец таа бројка се зголеми на 131 заболен, поточно, во седмата недела од годината до Центарот за јавно здравје пристигнале 131 пријава за заболени од грип.

Во осмата недела таа бројка се намалила на 123, за во деветтата недела од годината да се намали и да стивне грипот со 63 заболени, информираат од Центарот. Таа бројка е на ниво на сите општини што ги покрива Центарот за јавно здравје - Кочани.

Повеќе...

PCELARI06.03.2018  Пчеларите од Кочани се заинтересирани, но немаат финансиски можности за производство на пчелин отров.

Станува збор за профитабилен бизнис од кој добро може да се заработи, бидејќи е поскап од злато, но процесот на производство е многу тежок, бара трпение, упорност, инвестирање во опрема и минимум пчеларот да има 100 пчелни здрави семејства.

Драган Колев, пчелар од Кочани вели дека сака да проба да собира пчелин отров, но признава дека производството е напорно и тешко.

Повеќе...

boraci spartak06.03.2018  Солиден успех остварија членовите на БК “Спартак“ на државното изборно првенство за кадети и пионери што се одржа во Радовиш.

Борачот Андреј Антов во пионерска конкуренција во категоријата 85 килограми имаше три победи и еден пораз во финалната борба за освојување на првото место, па на крајот се закити со сребрен медал. Ваквиот резултат за него е одлично постигнување, со оглед што учеството на првенството му беше втор официјален настап.

Неговиот клупски колега Дејан Митров, кој исто така се натпреваруваше во пионерска конкуренција, во категоријата 62 килограми имаше 2 победи и еден пораз со што ја пропушти можноста да го освои бронзениот медал и се пласираше на четвртото место.

Повеќе...

makprogres fantasia06.03.2018  Виничката компанија “Макпрогрес“ одбележува уште еден успех во своето работење, вложувајќи во нова проиозводна програма.

Се работи за брендот “Фантазија“ што опфаќа полуготови производи според потребите и барањата на современиот потрошувач, а што ќе овозможат брза и лесна подготвка на омилените рецепти.

Ова меѓу другото беше речено на свечената промоција на новата инвестиција со која се прави реформулирање и редизајнирање на брендот “Дониа“ на истоимената прилепска фабрика, чиј нов сопственик од лани е токму “Макпрогрес“.

Повеќе...

todorovi trki201805.03.2018  Осма година по ред од возобновувањето на Тодоровите трки во Виница, се поголема поддршка од публиката.

Од 6 до 66 е возраста на учесниците, најбројни беа децата од детската градинка „Гоце Делчев“, како и основците од двете основни училишта, средношколците од „Ванчо Прке“, но не изостана и учеството на пензионерките од “Златно доба“ кои како првични иницијатори за оддржување на оваа манифестација веќе неколку години со трчање до 60 метри ги стартуваат дисциплините.

Трките за отворени ги прогласи градоначалникот Ивица Димитров. Забележително беше годинава и зголеменото учество во потешките дисциплини: трчање во вреќа, одење со патерици, трчање со јајце во лажица, а најбројни беа учесниците кои се натпреваруваа во јадење тортини од „Винчини“.

Повеќе...

teranci05.03.2018  Семејна расправија во Теранци во неделата доцна навечер завршила со насилство и едно повредено лице.

Според официјалното известување од Секторот за внатрешни работи во случајот биле инволвирани татко и син, при што помладиот се здобил со тешки телесни повреди, па бил пренесен во Општата болница во Кочани. Полицијата направила увид на местото на настанот, по што излезе со деталите.

- Околу 23.20 часот во семејниот дом во село Теранцидошло до распаравија и физичка пресметка помеѓу 75-годишен и неговиот 38-годишен син. Во пресметката, таткото со нож му нанел две убодни рани на синот. Од страна на лекар констатирани се тешки телесни повреди и бил задржан на понатамошно лекување во болницата, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

Повеќе...

sdsm izborna konferencija05.03.2018  Верификација на мандатите за новиот состав на Извршниот одбор на Општинската организација на СДСМ Кочани, добија 19 партиски членови.

На изборната конференција што се одржа во петокот вечерта, изгласан беше и новиот петчлен состав на Надзорниот одбор партиската организација. На конференцијата беа присутни 53 делегати од 73 со право на глас, при што за новиот Надзорен одбор гласаа 42 и ниту еден против, додека за Извршниот одбор имаше 40 гласа „за“ и 1 „против“.

На почетокот од средбата на присутните делегати, членови на партијата и гости им се обрати новоизбраниот претседател на кочанските социјалдемократи, Дарко Радески. Тој се заблагодари на довербата за функцијата и даде кратки насоки за планот за работење на партијата во наредниот период.

Повеќе...

planinari pomos05.03.2018  Најнеопходните лекови и извесни количини храна добија жителите на неколку маала од селото Полаки на Осоговските Планини. Им ги однесоа членовите на планинарското-спортско друштво “Осогово“ од Кочани, кои самоиницијативно организираа хуманитарна акција за собирање донации.

Според претседателот на Друштвото, Тошо Антов снегот, калта и лошите временски услови го отежнувале пристапот до куќите, поради што месното население било отсечено од цивилизацијата.

Планинарите пропешачиле околу 25 километри и посетиле десетина домаќинства со стари лица над 70-годишна возраст на кои им ги однеле лекарствата за да можат полесно да ги преживеат зимските услови.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 164 гости и нема членови


web counterqr code