Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

turnir sdsm11.07.2017  Петровденски турнир во мал фудбал во Кочани сепак се одржува.

Откако минатата недела од Локалната самоуправа информираа дека традиционалната манифестација се откажува затоа што за учество не се пријавила ниту една екипа, како организтор на натпреварите се јавува општинската органзиација на СДСМ од Кочани.

Празничниот турнир започна со одигрувањето на првите четири натпревари на спортскиот терен во населбата Сиви дом, а организаторите потврдија дека имало одличен интерес за учество.

Повеќе...

soobrakajki110.07.2017  Крвавиот и трагичен биланс на патиштата во Источниот регион нема тенденции на намалување.

Напротив, со трите сообраќајни несреќи што се случија во иста ноќ изминатиот викенд само се потврдуваат негативните состојби што ги бележат надлежните полициски служби.

Трагедијата во која во саботата по полноќ, при директен судир меѓу автомобил и автобус кај Чифлик, згаснаа три млади животи, а во истовреме и еден 20-годишен возач од Виница излета од патот на крстосницата кон својот роден град и почина на лице место, болно одекнаа во локалната, но и во пошироката јавност во државата.

Повеќе...

kamen temelnik mojanci10.07.2017  За околу три години Кочани треба да добие пречистителна станица за отпадни води кон која ќе бидат вклучени колекторските системи од сите населени места од рамничарскиот дел на општината.

Тоа ќе биде прв таков објект во Источниот регион, за чија реализација е добиена финансиска помош од швајцарската влада.

По повод поставувањето на камен темелникот на објектот што е лоциран кај Мојанци, се одржа свеченост на која присуствуваа гости од Македонија и Швајцарија, претставувани од Министерството за животна средина и швајцарската амбасада, како и од Општината Кочани, од КЈП “Водовод“, граѓани и други присутни.

Повеќе...

SVR Ohrid07.07.2017  Случај на семејно насилство регистрирала охридската полиција, во кој малолетен син од Кочанско го претепал својот татко.

Од увидот што го направиле полициските службеници е констатирано дека има доволно основи за да биде поднесена кривична пријава за нанесување телесна повреда.

Според информациите од СВР инцидентот се случил минатиот месец во стан во Охрид каде пријавеното лице заедно со својот родител имало привремен престој. Од полицијата велат дека 15-годишниот малолетник од кочанската населба Оризари, на 9 јуни годинава околу 19,50 часот започнал вербална расправија со татка си.

Повеќе...

soobrakajka ciflik09.07.2017  Шест лица од Кочани, Виница и Делчево загинаа, а уште шестмина нивни сопатници се здобија со потешки и полесни телесни повреди во три различни сообраќајни несреќи што се случија изминатата ноќ.

Два часа по полноќ на магистралниот пат Кочани-Штип, во близина на селото Чифлик, дошло до директен судир меѓу патничко возило сеат кордоба и автобус. Од силината на ударот на лице место загинале две од петмината момчиња на возраст од 23 до 28 години кои биле во автомобилот со кочански регистерски таблички.  

На пат кон штипската болница во возилото на итната помош починал уште еден сопатник, додека останатите две лица поради повредите се префрлени на лекување во болниците во Скопје и Кочани.

Повеќе...

kanal bregalnica07.07.2017  АД Водостопанство на Македонија - подружница „Брегалница“ - Кочани ги известува земјоделците дека има сериозни проблеми со дистрибуцијата на вода за наводнување на територијата на ХМС „Брегалница“, особено за Овчеполскиот регион.

Иако за наводнување на околу 3.300 ха земјоделски површини по десниот магистрален канал потребно е да се дистрибуираат од 3,5 до 4,0 м3/вода во секунда, Подружницата дистрибуира од 5,5 до 6,5 м3/вода во секунда за наводнување за водокорисниците од Овчеполскиот регион.

И покрај двојно зголемените количини што се испорачани согласно Планот за испорака на вода за наводнување со денови и датуми по населени места и главни зафати, а за кој се информирани сите водокорисници од тој регион, водокорисниците од селата Ерџелија, па сè до Каратманово немаат континуирано вода за наводнување.

Повеќе...

amfenol07.07.2017  За неполни 4 години компанијата “Амфенол технолоџи Македонија“ во Кочани стана еден од носечките стопански субјекти, со најголем број вработени и постојан напредок и во поглед на финансиските резултати, и во проширувањето на своите капацитети и производната програма.

Брзиот развој за релативно краток период и овозможи да се вброи меѓу најуспешните компании со странски предзнак во Македонија.

По истекот на првите шест месеци од тековната година, раководниот тим на компанијата направи анализа на сработеното и постигнатото и дојде до заклучок дека успешната приказна продолжува во позитивен правец. Таква потврда дојде и од првиот човек во “Амфенол“, Сашко Наков, кој не го крие задоволството дека успехот е заеднички на сите 1200 вработени.

Повеќе...

hiv-aids06.07.2017  Младо момче, студент на возраст од 21 година е новиот регистриран случај на ХИВ позитивен во Виница. Заболениот тестовите ги направил во Скопје, а од Центарот за јавно здравје засега не го откриваат начинот на инфицирање.

Ова е трет случај на ХИВ позитивен во Виница од 1991 година наваму. Претходните двајца болеста не ја преживеале.

Инаку, според официјалните податоци од Институтот за јавно здравје на РМ, во текот на месец мај 2017 година, пријавени се три нови случаи на ХИВ/СИДА, сите од машки пол на возраст од 20-39 години од Скопје и Тетово.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 78%
Ветер: North при 0 kmh
Петок17°C/33°C
Сабота18°C/35°C
Недела16°C/34°C
Понеделник14°C/26°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членовиweb counter
qr code