Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Krvodaruvanje-Policija13.06.2013 Втора крводарителска акција годинава спроведе Полициската станица од Кочани. Успешна е затоа што и на оваа акција се пријавија околу 25 крводарители вработени во кочанската полиција.

-Досега имам дарувано 40 пати крв. Среќен сум кога спасувам човечки живот и затоа ќе продолжам и понатаму со дарување на скапоцената течност, рече Тони Каров, крводарител .

Полициската станица од Кочани во текот на годината спроведува три кирводарителски акции преку кои вработените во полицијата ја покажуваат својата хуманост и ја даруваат скапоцената течност.

-Според календарот на полицијата за дарување крв до крајот на годината ќе спроведеме уште една крводарителска акција. Таа е планирана за октомври, истакна Јордан Стојанов, виш инспектор за превенција.

Повеќе...

bazen413.06.2013  На социјaлно загрозените семeјства, приматели на социјалнa помош и невработените, не им е дојдено да ги запишуваат децата на курс по пливање.

Oпштината организира бесплатни обуки за учениците од 8 до 12 години, но за нив немало никаков интерес.

-Затоа, ние повторно ги повикуваме  заинтересираните родители на  учениците, да ги пријават во  едношалтерската канцеларија, затоа  што курсевите по пливање се  бесплатни. Ќе започнат на 1 јули, а ќе се одвиваат на градскиот базен, рече Голубина Георгиева, советник за образование во Општина Кочани.

Повеќе...

spasovden313.06.2013 Четириесеттиот ден после Христовото воскресение, Христос им се јави на Неговите ученици и им заповеда да одат по целиот свет, проповедајќи го Светото Евангелие на сите луѓе, велејќи им дека кој ќе поверува, и се крсти, ќе биде спасен, а кој не поверува, ќе биде осуден. За да успеат во таа мисија, Христос им го ветил Светиот Дух Утешител, оти без Неговата благодат не би биле спремни да ја извршат доверената мисија. Православните верници денеска го празнуваат Спасовден. Се поздравуваат со зборовите Христос се вознесе.

- Со вознесувањето Христос се вознесува и седнува оддесно на отецот со што сака да каже на луѓето местото не им е на земјата , туку на небесата, и дека ќе бидат вброени во редот на праведниците, истакна Димитар Арсовски, ѓакон во храмот „Св. Вмч. Ѓеорѓи“ во Кочани.

Повеќе...

Bazen12.06.2013 Се подготвува градскиот базен. Откако се испразни водата, екипи на КЈП „Водовод“ го чистат пред да биде пуштен во употреба.Според одговорните, отворањето било планирано за викендов, но поради временските прилики истото е одложено најверојатно за в понеделник, повторно во зависност од метеоролошките услови.

Градскиот базен се нуди како одлична варијанта за релаксација и опуштање, барем за оние кои нема да отпатуваат некаде на море. Покрај големиот, и летово во функција ќе бидат двата помали базена за најмладите во долниот дел од комплексот.

Базенот годинава нема да понуди нови содржини. Освен трските за сенка, се размислува само за евентуално поставување на чадори како и лани. Засега утврдена е цената на влезниците, 50 денари за редовните посетители, со поволности за организираните групи на ученици.

Повеќе...

zetva zito112.06.2013  Само што започна, жетвата на јачменот привремено е запрена. Поради обилните врнежи од дожд, комбајните што кон крајот на минатата недела влегоа во нивите, од почетокот на оваа мораат да мируваат.

Сепак, земјоделците не се премногу загрижени поради тоа, туку повеќе се потпираат на проценките каков ќе биде родот. Велат дека просечно по декар засеан со јачмен вложиле по околу 2200 денари. Повеќето од нив се надеваат дека ќе имаат добри приноси, што ќе им го оправда трудот, но и вложените пари.

- Што се однесува до житото, ќе има, јачменот е добар нема што да се прави муабет... Очекуваме од еден ар една вреќа, највеќе... Просек ако гледаш, нивите се многу добри, и убав принос ќе има, обавезно, само да не удрат ветришта, град, супер ќе биде, рекоа земјоделци.

Повеќе...

elektronska zdravstvena312.06.2013  Уште две  недели остануваат за поднесување барања за електронска здравствена  картичка.

Подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување ќе го продолжи работното време до 19 часот во работните денови, со цел сите осигуреници кои немаат поднесено барање тоа да можат го сторат и во попладневните часови.

За да се избегнат недоразбирања и создавање непотребни турканици, оттаму ги известуваат граѓаните дека службата ќе работи само за прием на барањата за картичка, а не и за останатите тековни активности на Фондот.

Повеќе...

Divogradbi-111.06.2013  Општина Кочани е шампион во Источниот регион според бројот на регистрирaни дивоизградени објекти во текот на минатата година. Според податоците од Државниот завод за статистика, инспекциските органи откриле вкупно 33 случаи во кои сопствениците се обиделе да изградат објект без да ја обезбедат соодветната документација за тоа.

Најголем број од дивоградбите, дури 12, се помошни објекти, а во 7 случаи се работи за започнати нови објекти за домување. Кај 6 објекти била регистрирана надградба или доградба без да биде обезбедена соодветна дозвола. Останатите бесправни објекти се тераси, настрешници, времени објекти, а во еден случај имало обид за дивоградба на деловен објект.

Од дивоградбите за домување сите се со станбена намена, односно не се регистриани објекти за одмор и рекреација или делумно домување.

Повеќе...

znaci211.06.2013  Состојбата со сообраќајните знаци и другата патна сигнализација во Општината не ги задоволува стандардите за безбеден сообраќај.

Со таква забелешка излегоа советниците, барајќи да се преземат мерки за подобрување на ситуацијата. Рекоа дека дел од знаците се оштетени, украдени, а некои искорнати заедно со столпчињата на кои биле поставени. Освен тоа, недостасуваат и сообраќајни обележја на повеќе сообраќајници во дел од новите населби во градот.

- Има недостаток од сообраќајни знаци или оние што веќе се поставени на многу улици во градот се уништени, тргнати и однесени, а не се поставени нови. Во новата населба “Бејрут“, каде што се оние попречни улици, до ден-денес нема поставено сообраќајни знаци, рече Спиро Георгиев, член на Советот на Општина Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 33%
Ветер: North при 22 kmh
Петок7°C/19°C
Сабота9°C/22°C
Недела11°C/25°C
Понеделник10°C/24°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 134 гости и нема членовиweb counter
qr code