Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Prevoz-Ucenici202.09.2013  Компанијата “Авто атом“ ќе го врши бесплатниот превоз за учениците во Општина Кочани.

На крајот од минатата недела заврши јавниот тендер, по што во текот на првиот ден од новата учебна година се правeше евалуацијата од тендерската постапка и подготовките за користење на услугата. Избраната фирма треба да се обезбеди превоз за учениците кои се школуваат во четирите основни и двете средни училишта во Кочани.

Носител на тендерската постапка беше средното училиште „Љупчо Сантов“ каде заинтересираните фирми ги доставуваа своите понуди.

Повеќе...

Kucinja-Skitnici-304.09.2013  И на вториот јавен повик за изнаоѓање оператор за стручен третман на кучињата скитници не се се пријави ниту една фирма.

И покрај тоа што огласот што го објави КЈП “Водовод“ беше со продолжен рок од неколку недели интересот на операторите е нула. Со тоа пропаѓаат обидите овој важен комунален проблем ефикасно да се реши.

Официјално, од комуналното претпријатие велат дека не е познато зошто не се пријавил ниту еден заинтересиран кандидат, иако условите во огласот биле во согласност со решенија за третман на кучињата скитници. Во регионот, па и во државата, постојат фирми кои имаат законски можности да ја извршуваат услугата, а сепак ниту еден оператор не достави понуда.

Повеќе...

muzicko vinica02.09.2013  Заложбите на Локалната самоуправа и раководните лица во ОУ “Гоце Делчев“ во Виница за отворање основно музичко училиште добија практична реализација.

Со почетокот на новата учебна година и оваа образовна установа го започнува своето постоење, со цел на младите од општината покрај редовната, да им овозможи и дополнителна музичка настава. За почеток наставата, заедно со просторните и материјалните услови ги обезбедува училиштето “Гоце Делчев“ кое беше носител на подготовките.

- Стартуваме со основно музичко училиште што претставува извонреден успех за сите нас, за општина Виница, бидејќи им се дава можност на сите ученици од општината да музицираат, да го искажуваат својот талент и да научат нови работи.

Повеќе...

energija30.08.2013  Во рамки на проектот за искористување на нискотемпературните геотермални ресурси во земјите на Југоисточна Европа насловен „Гео СЕЕ“, финансиран со средства од европските фондови за транснационална соработка, Кочани го посетија надворешни експерти ангажирани од страна на македонското здружение за геотермална енергија.

Во работниот тим се вклучени домашните универзитетски професори Сања Поповска Василевска и Славе Арменски, како и членови на Институтот за обновливи енергетски ресурси при украинската академија на науките, д-р Николај Жовмир, д-р Ана Диткивскаја, м-р Анастасија Барило и инженерот Александар Матвијчук.

На состаноците во Кочани се разговара за потенцијалите на геотермалната енергија и биомасата заедно со енергетските потреби на идните корисници на топлинска енергија за затоплување од хибридниот систем.

Повеќе...

Most-Ziganci-504.09.2013  Владата вети дека ќе го одврзе ќесето за да се реализира предизборното ветување за изградба на нов мост на Злетовска Река.

Со тоа повеќедеценискиот проблем на жителите на Жиганци и Пишица за поминување преку реката конечено ќе се разреши.

Изградбата на мостот започна со свеченоста за поставување камен темелник, на која присуствуваа владини претставници, градоначалници и администрација од локалните самоуправи од регионот и месно население.

Објектот ќе биде долг 31 метар, широк 5 метри, а ќе има носивост над 15 тони.

Повеќе...

vinica427.08.2013  Комисијата за легализација на дивоградбите во општина Виница од вкупно поднесени 3061 барања за легализација извршила увид врз 604 предмети, има издадено 552 решенија, а 76 се во постапка.

Од решените предмети, 46 се во фаза на исплата од страна на сопствениците кои ги легализираат објектите. Анализата покажува дека постапката и понатаму се одвива бавно и прашање е како со досегашната динамика ќе се завршат сите поднесени барања до Општината.

Од почетокот на оваа година заклучно со август работено е на 119 предмети, а се издадени 126 решенија. Минатата година комисијата издала 251 решение, односно двојно повеќе во однос на оваа година.

Повеќе...

konsert02.09.2013  Одлична завршница со настапот на триото “Стрингс“ од Штип имаше овогодишниот “Топол културен бран“.

На концертот во преполната сала на Мултикултурниот центар, членовите на триото исполнија десетина нумери од класиците на музиката што ја воодушевија присутната публика.

Иако заедно работат релативно кус период, академските музичари прикажаа солидна складност и добра увежбаност во исполнувањето на делата.

Во Кочани гостуваа за прв пат и лично се задоволни од својот настап.

Повеќе...

topol dom29.08.2013 Дистрибуирана е првата помош од акцијатана Министерството за труд и социјала. Социјално загрозени семејства од Кочани, Оризари и Уларци добија помош во апарати за домаќинство, мебел и друга покуќнина .

-Денеска предаваме две донации.  Засега имаме повеќе пријавени  лица кои бараат помош, отколку  донатори. Апелираме до сите кои  се во можност да помогнат, рече Сашка Ангелова од Центарот за социјални работи во Кочани.

Акцијата на министерството наиде на позитивен прием и кај донаторите. 

 -Ја поздравувам оваа акција  и донирам скромен подарок. Не ми е потребен, бидејќи се  селам, па се надевам дека  некому ќе му послужи, рече  Натка Иванова, донатор.

Повеќе...

bugarski-pasos04.09.2013 Повеќе стотина барања за бугарски пасош се поднесуваат од страна на кочанци за само една недела-дознава Канал8 од добро упатени извори.

Тоа во голема мера се должи и на фактот што голем број роми од исламска вероисповед забрзано ги менувале имињата заради наводното полесно доаѓање до овој документ- информираат извори од полицијата.

За разлика од Бугарија која редовно води евиденција колкава е бројката и од која националност се оние кои зеле бугарски државјанства, овде не се води статистика на Македонци кои се изјасниле за Бугари затоа што МВР нема законска основа за евиденција на овие лица, а не постои друга стратегија како да се спречи масовната побарувачка на бугарски пасоши.

Повеќе...

malina-miroven-korpus130.08.2013  Комплетно реконструирана и опремена училница доби ОУ “Малина Попиванова“ со проектот на наставниот кадар и активистот на Мировниот корпус што е ангажиран во училиштето.

Опремувањето на просторот што се реализираше во текот на изминатата година овозможи да се оформи Центар за мотивација и инспирација за изучување на англискиот јазик. Училницата ќе ја користат учениците од петто до деветто одделение. затоа што наставничкиот актив оценил дека учениците од 1 до 4 одделение се во фаза кога се уште учат и имаат потреба од постандарден, односно класичен пристап во наставата.

Се очекува со помош на техниката и наставните помагала тие да бидат инспирирани и мотивирани да престојуваат овде и да го изучуваат англискиот јазик.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

8°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Вторник5°C/15°C
Среда2°C/13°C
Четврток-2°C/6°C
Петок-3°C/6°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 114 гости и нема членови


web counterqr code