Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Mala-Crkva-114.10.2013 Голем број верници го посетија храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ во Кочани и малата црква за крштение која е посветена на празникот „Покров на Пресвета Богородица“ што се слави на 14 октомври.

-Денеска светата православна црква го чествува чудното појавување на Пресвета Богородица во храмот во Влахерна каде што Андреј Јурудивиј со неговиот ученик ја виделе Богородица во прекрасно видение како таа со еден покров го заштитува верниот народ во храмот, исто време молејќи се за луѓето и за целиот свет. Ова чудо се случило во 10 век и од тогаш во спомен на чудното појавување на Богородица е востановен и празникот „Покров на Пресвета Богородица“. Тоа што е интересно за нас е да се спомене дека крстилницата на храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи “ во Кочани е посветена токму на овој празник и затоа го чествуваме, рече Димитар Арсовски, ѓакон.

Повеќе...

usaid309.10.2013  Потпишан меморандумот за соработка помеѓу ОУ „Никола Карев“, УСАИД и Општината за проектот за реновирање на училиштето. Истиот е дел од проектот на УСАИД за Меѓуетничка интеграција во образованието, а го македонскиот центар за граѓанско образование.

Покрај изградба на втор влез во училиштето предвидено е реконструкција на фасадата и кровот. Проектот чини околу 3,5 милиони денари, а половината ги обезбедува УСАИД.

-Потпишуваме  меморандум во кој што ние  заедно со Општината и училиштето  во соработка со Министерството  за образование и наука се  обврзуваме да изградиме влез  во училиштето што ќе овозможи  поголема сигурност за децата, рече Небојша Мојсовски, раководител на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието.

Повеќе...

prevencija09.10.2013  Малолетничката деликвенција, асоцијалното однесување како и употребата на дрога, алкохол и цигари се почесто меѓу младите констатираше полицијата која спроведува проекти за подигање на свеста кај малолетниците од средношколска возраст за штетните последици од употребата на алкохолот, цигарите, злоупотреба на дрогата и други асоцијални однесувања.

-Статистичките  податоци за 2012 година говoрат дека малолетници кои направиле  прекршоци со нарушување на јавниот ред и мир се 18 или 7,18 проценти од вкупниот број на сторители, што значи дека бројката не е нза занемарување, рече Јордан Стојанов, виш инспектор за превенција.

Повеќе...

biblioteka-prava-deca09.10.2013  Работилницата носеше наслов „Јас ги знам своите права“. Учествуваа 20 ученици во четврто одделение од ОУ „Раде Кратовче“. Предавач беше Билјана Илиева Миладинова, инспектор во ПС- Кочани, која се осврна на афирмацијата на детските права и нивната заштита од злоупотреба.

-Целта на работилницата е  преку активни методи на работа  да се зголеми свесноста на  децата за нивните права, но  и да ги информираме како можат да ја идентификуваат повредата на правата и каде да се обратат за нивна заштита и правилно реализирање-рече Магдалена Кочова Салтирова од библиотеката „Искра“.

Повеќе...

gradinka-nedela-dete109.10.2013  Завршија активностите за одбележувањето на „Неделата на детето“ во Детската градинка „Павлина Велјанова“.

Децата од четвртиот клон спроведоа ликовна работилница под наслов „Есенска сликовница“. Работеа во повеќе ликовни техники.

-Децата  од средната група цртаат и  бојат со фломастери и боици, а големата група изработуваат колаж, моделираат со пластелин, бојат со водени боици, а имаме и изработка и од природни  материјали, рече Јованка Ефтимова, воспитувач во средна група.

Децата  рецитираа стихови за значењето на „Неделата на детето“, а не беше изоставена и детската песна.

Повеќе...

kosarka509.10.2013 „Баскет Дино“ сезоната ја стартува со натпревар на домашен терен во рамки на М18 лигата. Во дербито на колото го пречекува „МЗТ“- Скопје, главниот фаворит за титулата и во годинешната сезона.

Натпреварот се игра в сабота, а точниот термин ќе биде прецизиран дополнително по претходен договор меѓу двете екипи.

Како што е познато, тренерот Сашко Лазаров годинава пријави 4 екипи , за учество во М14, М16 и М18 лигите, како и тим кој ќе се натпреварува во Третата македонска кошаркарска лига. Трите преостанати екипи, покрај М18, ќе отворат следниот викенд.

Повеќе...

stara-zgrada08.10.2013  Фасадата на најстарата зграда во Кочани е соголена, а надворешноста исчкртана со графити. Од кровот демне опасност од уривање. Голи жици и распукани ѕидови е сликата од внатрешноста. Подрумите заштитени со импровизирани прозори, откорнати делови, надворешни врати што зјаат, испукан бетон во дворот пред влезовите, од врнежите влага и лоша миризба.

Станарите кои не сакаа да зборуваат во камера велат дека погледите на гостите од странство кои отседнуваат во хотелот отспротива постојано се насочувале кон зградата, прашувајќи се како е возможно во најстрогиот центар да постои толку запуштен објект. Жалат што со години наназад никој не се зафатил да ја санира зградата која пропаѓа и е опасност за оние кои живеат таму и за случајните минувачи. Но, ниту тие не се единствени.

Повеќе...

ambasador-obse-vinica08.10.2013  Воспоставената соработка на Локалната самоуправа на Виница со мисијата на ОБСЕ продолжува, а потврда за тоа е што општината до сега повеќепати ја посетиле претставници на Европската организација за безбедност и соработка.

Доаѓањето на амбасадарот на Мисијата, Ралф Брет, е само уште еден доказ дека европската поддршка не прекинува, а таа придонела до сега да се реализираат повеќе проекти.

На средбата во Општината градоначалникот на Виница, Емил Дончев, го запозна амбасадорот Брет со досегашниот нејзин развој, како и со процесот на унапредување на демократските процеси на локално ниво.

Повеќе...

in vinica veritas08.10.2013  Петтото издание на меѓународниот фестивалот “Ин Виница веритас“ ќе има најбогата содржина до сега и ќе донесе звучни комичарски имиња од Македонија и соседните земји. Иако звучи премногу претенциозно, ваквата оценка е оправдана ако се знае дека со скромни ресурси обезебедена е интересна програма што нема никого да остави рамнодушен. Со таков став излегоа организаторите на еден од трите фестивали на хумор и сатира во Македонија чиј домаќин е домот на културата “Тошо Арсов“ од Виница.

И годинава главниот фокус на фестивалот се кариктурата и театарската комедија, а бројот на пријавени учесници е нешто поголем од лани, односно пристигнале 150 карикатури од 60-тина автори од балканските земји. Се најавуват и интересни театарски претстави и два стенд-ап настапи на македонски актери.

Повеќе...

taxina108.10.2013  Наместо за жителите на зградите во кочанската населба Сиви дом, паркинг просторот пред влезовите им е окупиран од такси возила. На тој начин се одземаат дел од местата предвидени за паркирање на нивните автомобили, но истовремено се блокираат и влезовите во зградите.

Жителите неколку пати се пожалиле во Општината, но досега немало посилна реакција, па почувстваѕвале потерва  своите поплаки да ги пренесат и преку Советот бна општината. Очекуваат дека така ќе добијат одоговор на барањата.

- Значи ако има планирано таму такси станица, а слушнав дека немало, таа да се помести за дваесетина метри лево или десно, но  тие се жалат дека им се паркираат на самиот влез. Веројатно сакаат така да ги “ловат“ патниците, рече Сашко Стефановски, член на Советот на Општина Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

6°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: NE при 4 kmh
Четврток3°C/14°C
Петок6°C/21°C
Сабота8°C/23°C
Недела9°C/23°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code