Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kniga25.09.2013 Во книгата, со кратки биографии и со неколку песни се поместени поетските имиња, 52 ца поети од Кочани од периодот меѓу двете светски војни, па до денес. Да продреш до душата на авторот е лудост или храброст, или тоа е едно та исто. Да одвоиш дел од неговата душа, треба да бидеш подготвен на непредвидено движење во просторот на опкружувањето, вели авторот на книгата Коце Стојменов.

-Јас сум човек кој секогаш трага по нешто што го нема, што е заборавено. Она што е помалку достапно до јавноста е изнесено во оваа книга. Јас сум задоволен од ова што го направивме и мислам дека е интересно за јавноста бидејќи секој автор кој е поместен во книгата е застапен со по неколку песни и со кратка биографија. Така нема да се заборават никогаш, рече Коце Стојменов, автор на книгата.

Повеќе...

sdsm23.09.2013 Нови членови на Извршниот одбор на ОО на СДСМ се Лилјана Трајановска, Елизабета Георгиеска, Анита Постолова, Данче Бошкоска, Станка Захариева, Вера Анастасова, Наталија Георгиева, Ѓорѓи Алексов, Томе Солевски, Дарко Радески, Ванчо Петрушевски, Оливер Манасиев, Горан Миладинов, Јане Романов, Александар Иванов, Димче Трифунов, Ванчо Митев и Ристе Ефтимов.

Во Надзорниот одбор пак влегоа Благица Ѓоргиева, Славица Давиткова, Љупка Ѓоргиева, Александар Зафиров, Шафи Мустафов, Влатко Јефтимов и Мирче Јованов.

-Имаме млади луѓе, афирмирани во својата средина и се надевам дека направивме добар избор.

Повеќе...

Turski-Banji24.09.2013 Виничкиот градоначалникот Емил Дончев се надева Мултикултурниот центар, еден од проектите на Источно - планскиот регион, ќе почне да се гради на почетокот од идната година. Средствата за веќе комплетираната проектна документација беа одобрени до страна на Бирото за регионален развој. Станува збор за проект вреден 50-тина илјади евра.

-Ќе содржи две канцеларии, една помошна просторија како и етно-соба за ноќевање на гостите кои ќе ја посетат Виница- рече Емил Дончев, градоначалник на Виница.

Мултикултурниот центар ќе се гради на местото на поранешната турска бања. Станува збор за руиниран и запуштен објект кој во меѓувреме се користи како јавен тоалет.

Повеќе...

pretstava25.09.2013 Станува збор за дипломска претстава на студентите од класата на редовниот професор Владимир Милчин во која се разработува полемиката на Мара и де Сад за смислата на Револуцијата и прераснува во полемика за смислата на денешната актерската професија како и за соочувањето на младите актери со застрашувачката неизвесност на она што ги очекува надвор од факултетските бараки.

-Пораката на оваа претстава е да кажеме дека дојде време за револуција. Не можеме да чекаме уште затоа што време повеќе нема. Преку претставата на сликовит начин го искажуваме нашиот став за работите во општеството и став за театарот. Проектот е супер и ова е дипломска претстава, рече актерот Александар Михајловски.

Повеќе...

sutlijas-cesinovo323.09.2013  Одбележувањето на празникот Општината Чешиново-Облешево беше искористено и за подготовка на рекордна количина сутлијаш.

Организатор на настанот беше Месната заедница од Чешиново и тоа беше генерална проба за обидот општината да се запише во Гинисовата книга на рекорди. Досегашниот Гинисов рекорд е околу 300 килограми и е регистриран во Грција, но на чешиновци им успеа да подготват многу повеќе. 

Токму на Мала Богородица, празникот на Општината, на сретсело во Чешиново шест часа се вареше оризот од кој се доби најголемата количина сутлијаш на едно место.

Повеќе...

izlozba1025.09.2013 Во Библиотеката „Искра“ e отворена изложба на слики од академскиот сликар Коста Клифов од Велес. Пред кочанската културна јавност тој се претстави со дела изработени во техниките масло на платно и акрил. Клифов изложувал во родниот град, а ова е прва негова самостојна изложба во Кочани.

-Претставени се 18 платна со политички теми, теми од војна, пејсажи, портрети... Иложен е мал дел што е одбран тематски за сликите да се вкомпонираат во една целина, светот што не опкружува- рече Коста Клифов, академски сликар.

Коста Клифов е роден 1985 година, а дипломирал на Факултетот за ликовна уметност во Скопје.

Повеќе...

trsino23.09.2013 Жителите на село Трсино добија градинка за згрижување и воспитување на децата која беше отворена во саботата од страна на Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на Виница Емил Дончев.

Отворањето на градинката во Трсино е дел од проектот на Владата за отворање детски градинки во руралните средини.

Новата градинка е со капацитет да прими 30 деца и на површина од 150 метри квадратни има две занимални, тоалетен јазол и ходник, како и неопходната опрема и количина на играчки, донација од ресорното министерството и дел од фирмите и институциите. Досега се запишани само 10 деца, а со нив работи негувателка од Трсино и воспитувачка од Виница.

Повеќе...

Futsal25.09.2013 По пионерскиот и женскиот фудбалски клуб и новиот футсал клуб официјално ќе го носи името „Кочани“, откако советниците го прифатија предлогот.

Ќе се натпреварува во Втората македонска футсал лига која почнува за неколку дена. Како подготовка за лига натпреварите претходно беа одиграни неколку контролни средби.

Футсал во Кочани досега се играло само наменски и тоа аматерски, на турнири за Петровден или други празници, што ги организирала Општината.

Креаторите на клубот се надеваат дека ќе бидат организатори и на натпревари во футсал од повисок ранг.

Повеќе...

bela nok223.09.2013 Ретка можност на дружење со познати музички имиња, но , жално што често настапуваат без публика. Освен што едвај беа пополнети столчињата на кафулињата и пицериите на Белата ноќ организирана по повод Кочанските денови на оризот публика скоро и да немаше.

Ноќта беше ладна, но гостите Дани Димитровска и Драган Мијалковски очекуваа повеќе публика и заедничко загревање со музика и песни, бидејќи како што велат оваа ноќ за кочанци треба да претставува празник на градот, бидејќи се одбележуваат деновите на кочанскиот ориз, па од најмладо до најстаро би требало да излезат на заедничко прославување.

Се чини кочанци не размислуваат на ист начин како музичките ѕвезди, па ги немаше во голем број.

Повеќе...

ivanova424.09.2013 Првата дама на Република Македонија Маја Иванова која е носител на проектот „Здрава храна за детство без мана“ на средба со учениците од кочанските основни училишта.

Настанот беше организиран со посета на фабриката за преработка на ориз „Жито Ориз КО“. На децата им беше презентирано колкаво е значењето на оваа житарица и како се произведува до финален производ.

-После Скопје , Битола Прилеп и Пробиштип денеска сме во градот на оризот и на тој начин се вклучивме и во рамките на одбележувањето на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз“. Мене ми е навистина драго што оваа идеја прераснува во значајна преку организирање на вакви настани и што ја подржаа оние кои навистина треба да ја подржат, а тоа се институциите, градинките и училиштата.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 73%
Ветер: Variable при 4 kmh
Четврток17°C/26°C
Петок15°C/29°C
Сабота17°C/32°C
Недела18°C/35°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 127 гости и нема членови


web counterqr code