Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grdovci08.07.2013  За да се стигне до трошната куќарка на Љуба Ангелова во Грдовци треба да се помине низ кал и остатоци од фекалии во дворot, излеани од селската канализација.

Иако нејзиниот дом е на сред село, условите што ги има во него, благо речено се мизерни. Старицата се жали дека со години живее во влага и неподносливата смрдеа.

Друштво и прават двете полнолетни деца, кои со нарушеното психичко здравје се принудени да ги трпат и нехуманите услови за живот. Излеаната вода од канализацијата после секој обилен дожд ги поплавува двете скромни собички.

Повеќе...

ratko otcet08.07.2013  Изминаа 80 дена од почетокот на вториот мандат, па на прес конференција градоначалникот Ратко Димитровски даде отчет за сработеното.

Притоа тој се осврна на реализираните проекти, пред се за реконструкцијата и асфалтирањето на повеќе улици, поставувањето дренажни цевки и потпорни ѕидови, како и изградбата на армирано-бетонски мост во село Полаки.

- Реконструирана е улицата “Љупчо Сантов“ во должина од 360 метри и широчина од 8 метри со нов асфалт. Реконструирани и асфалтирани се 1300 метри квадратни од улицата “Славчо Стојменов“, асфалтирана е улицата “Мишо Арсов“ во должина од 295 метри и широчина од 5 метри. Со поставување дренажни цевки и потпорни ѕидови за асфалтирање се подготвува улицата “Крум Вранински“ во должина од 430 метри и широчина од 5 метри, чие финансирање е со грант од Светска банка во вредност од 3,5 милиони денари, рече Ратко  Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Повеќе...

Posta05.07.2013 45-годишниот Б.Д. вработен како одговорно лице во „Македонска Пошта“ Кочани, 40-годишниот Г.В. вработен како трезорист и 59-годишниот С.С, оператор на платен промет, заработија кривични пријави за несовесно работење во службата.

Еден од пријавените, според МВР, во 13 случаи подигнал средства од трезорот на поштата во Кочани како премии за редовно работење, а во 11 случаи изготвил документација за фиктивни вишоци на пари што си ги присвојувал за себе.

Останатите пријавени се осомничени дека не воделе евиденција за состојбата на трезорот и не вршеле проверка на документите што ги добивале од првопријавениот.

Повеќе...

vodostopanstvo205.07.2013 Во моментов по десниот магистрален канал течат 4 ипол метри кубни вода во секунда вода . Вода се дистрибуира до сите водни заедници кои го измириле долгот и ги платиле ратите за заостанат долг, информираше директорот на ВП „Брегалница“ Зоран Беличев.

Од претпријатието упатуваат апел до сите корисници навреме да си ги подмират долговите. Во спротивно ќе им биде прекината дистрибуцијата на вода.

Најдолжни спрема претпријатието се водните заедници од Истибање и Виница, велат од претпријатието. Затоа спрема нив не се врши дистрибуција на вода.

Инаку , веќе четири дена Водостопанство Брегалница работи на санирање на хаваријата на десниот магистрален канал помеѓу Мустафино и Свети Николе.

Повеќе...

Pcelari05.07.2013 Деновите во почетокот на јули е период кога пчеларите се најактивни на терен. Го цедат медот. Почетокот на летото претставува кулминација на вегетацијата по што следи дозревање на овошните плодови, градинарските култури и проретчено цветање на ливадските цветови или се заедно од пчеларите наречена тивка летна паша се разбира и издашна доколку во почвата има доволно влага или повремени дождови. Со одземањето на медот во овој период на пчелите им се овозможува да си ги надополнат за нив неопходните медни залихи за успешно презимување и понатамошен опстанок.

Пчеларите се активни на терен но временските услови не им се наклонети, рече секретарот на пчеларското здружение „Златна кошница“ од Кочани Ванчо Ќировски.

Повеќе...

ilinka05.07.2013 На Првиот состанок на одборот за доделување награди беше констатиран технички пропуст, заради што истиот беше презакажан за следната недела.

Пристигнале седум предлози за добивање награди за значајни остварувања за Општина Кочани, а само два за животно дело.

Поради наш пропуст во јавниот апел, каде не беше споменато дека и за животно дело можат да се доставуваат предлози од граѓаните, едногласно решивме првиот состанок да го презакажеме за понеделник во 12.00 часот-рече Илинка Атанасова, претседател на одборот за доделување награди.

Повеќе...

41-vi-ISI-305.07.2013 12 фудбалски екипи ќе настапат на годинешните традиционални „Илинденски спортски игри“ кои почнаа во Чешиново. Првиот натпревар го одиграа екипите на Карбинци и Спанчево. Игрите претходно за отворени ги прогласи градоначалникот на Општина Чешиново-Облешево Костадин Личков.

- Горд сум што по 41 пат се собравме на оваа манифестација. Илинденските спортски игри станаа обележје на нашата општина и претставуваат рекреација за луѓето кои живеат овде-рече тој. Задоволството годинава е поголемо, додаде Личков, бидејќи на турнирот се враќаат и други две дисциплини, шах и велосипедизам.

Екипите учеснички во фудбал се распределени во 4 групи:

Повеќе...

zemjodelci304.07.2013 Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството во салата на Советот на Општина Кочани одржа состанок со земјоделците од Кочанско. Граѓаните од Кочанско се запознаа со Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2013 г. и мерките по кои може да се аплицира. На средбата присуствуваа земјоделци од Кочанско и претставници од Општината како и од ПЕ на агенцијата за поддршка на земјоделството и руралниот развој.

Општините имаат можност да аплицираат за средства од оваа програма која значи развој на селата и подобрување на условите за живот на земјоделското население. Програмата нуди можност за реализација на проекти за изградба на патишта, улици, мостови, пристапни патишта до ниви и земјоделски стопанства. Значи проекти кои се во функција на руралниот развој.

Повеќе...

rabotilnica504.07.2013 Јакнење на капацитетите и демократските процеси на донесување одлуки од областа на заштитата на животната средина во локалните самоуправи, проект на Здружението за рурален развој „Јавор“ од Зрновци што ќе се спроведе во Зрновци, Чешиново-Облешево, Виница, Карбинци и Каменица. Програмата ја спроведува Центарот за институционален развој ЦИРА и е финансирана од Швајцарската агенција за развој и соработка, претставувана од Канцеларијата за соработка во Македонија. Најпрвин беше извршена оценка за влијанието врз животната средина.

- Наредни обуки се оценка на Б интегрирани еколошки дозволи и учество на јавноста при водење на постапката за Б интегрирана еколошка дозвола и стратегиска оцена за влијанието врз животната средина -рече Жаклина Голчева, претседател на Здружението за рурален развој „Јавор“.

Повеќе...

tito04.07.2013 Членовите на Здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани кои го почитуваат ликот и делото на поранешниот претседател на Бивша Југославија секогаш достојно ги одбележува значајните југословенски празници. Со положување цвеќе на паднатите борци во Паркот на револуцијата во Кочани го одбележаа 4 јули ден на борецот во СФРЈ кога комунистичката партија на Југославија во Белград донесе одлука за кревање на востание.

-Востанието почна прво во Србија на 7 јули , па во Црна Гора на 13 јули и во сите останати републики, за на крајот и во Македонија да се кренеме на востание на 11 октомври 1941 година со пукањето на првата пушка во Прилеп и Куманово. По тој повод и ние денеска се собравме да им оддадеме почит на оние кои ја создадоа оваа држава чии коски се втемелени во основите на оваа држава како на Македонија така и на Југославија бидејќи во војната загинаа многу добри синови на Југословенските народи, рече Трајчо Трендов , претседател на ЗГ „Јосип Броз Тито“ од Кочани.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

5°C

Кочани

Дожд
Влажност на воздухот: 76%
Ветер: NNW при 6 kmh
Недела0°C/8°C
Понеделник-6°C/6°C
Вторник-5°C/6°C
Среда-6°C/6°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 484 гости и нема членови


web counterqr code