X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

socijalno207.10.2013 43 лица од социјално загрозени категории на граѓани од Кочани добија работа во администрацијата. На ниво на Македонија одбрани се 1.600. Нивниот избор од преку 20 илјади пријавени кандидати беше јавен и транспарентен, преку компјутерски софтвер кој ги исфрлаше имињата на среќните добитници.

Предност беше даден на лицата кои спаѓаат во посебни категории - невработени подолго од 10 години, лица без ниту еден вработен во семејството, од многудетни семејства, или самохрани родители. Во самите групи, се избираа кандидати со ниско, средно и високо образование. Најголем дел од избраните – 976 се нискоквалификувани, а само 152 лица имаат завршено факултет. Целта на проектот на владата е да се вработат најсиромашните и оние кои најтешко можат да дојдат до работа.

Повеќе...

Sednica04.10.2013  Уште незапочната според дневниот ред, деветтата седница на кочанскиот Совет донесе неколку дискусии. Иако се чинеше дека скромниот дневен ред со само две точки ќе биде експресно исцрпен, се покажа дека тоа нема да биде така по почетната забелешка за водењето на записниците од седниците.

Се слушна мислење дека се прави селективност кон некои советници со тоа што нивните предлози за одделни прашања не се внесуваат, па се добива впечаток дека воопшто ни не дискутирале.

- Тука предлагаме многу работи, и ние од опозицијата и вие од позицијата, меѓутоа истите ги нема во делот на она што значи записник, со исклучок на некои точки на кои им се дава повеќе простор, рече Лилјана Арсова, член на Советот на  Општина Кочани.

Повеќе...

forum04.10.2013 Изградба на нов експлоатационен бунар за вода за пиење е проектот што го избраа Кочанци од Форумот на заедниците.

По двете сесии и едната работилница која служеше за изработка на концептите врз основа на предложените решенија, беше изгласана оваа идеја која ќе се развие во предлог - проект што ќе се финансира со пари од швајцарскиот Државен секретаријат за економски работи.

-Се бираше помеѓу овој проект кој беше изгласан едногласно и изградбата на нов одвоен систем за атмосферска канализација за прифаќање на атмосферските води од улиците „Лазар Андонов“, „Брегалничка“ и „8 Март“ - рече Жаклина Цветковска, модератор.

Повеќе...

Nedela-na-Deteto07.10.2013 Преку игри и песни децата од ДГ „Павлина Велјанова“ се вклучија во одбележување на „Светската недела на детето“. Во рамките на овој настан се одржаа активности во клон еден и три каде за уметничко - програмскиот дел се погрижија воспитувачките и децата од средните и големите групи.

-Покрај редовните активности што ги реализираме во текот на целата година од денеска започнуваме со одбележување на „Неделата на детето“. Децата од втора мала група работат колаж , од средната група изработуваат креации со пластелин и големата група реализира работилница на тема „Оживување на овошјето и зеленчукот“. Игравме и игрички и рецитиравме стихови за детството на тој начин децата го научија значењето на „Неделата на детето“, истакна Јасмина Златкова, воспитувач во голема група.

Повеќе...

panair04.10.2013 Одбрана е фирмата која годинава ќе го организира традиционалниот кочански панаѓур. Право на учество имаа сите регистрирани правни субјекти кои се регистрирани како правен субјект во Централниот регистар најмалку 2 години, кои немаат обврска спрема КЈП „Водовод“. Избраната фирма треба да уплати 10 % од почетната цена објавена на лицитацијата и 18 % ДДВ и 35.000 денари депозит за електрична енергија.

-На огласот се пријавија две фирми. Од нив е изберена една и сме во фаза на потпишување на договорот и ќе пристапиме на договорно уредување на своите обврски. КЈП „Водовод“ ќе ја одржува површината во делот на поставување на садови за изнесување на сметот, поставување на мобилни тоалети, приклучок на електрична енергија и поставување на бараките за угостителски објекти, рече Љупчо Папазов, директор на КЈП „Водовод“.

Повеќе...

Eko-Pak-107.10.2013 Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување „Еко пак хит“ од Кочани додели по четири садови за селектирање на отпадот во сите четири клона на кочанската градинка. Донирањето е дел од одбележување на „Неделата на детето“.

-Тоа беше наградата што ја доби ДГ „Павлина Велјанова“ за модната ревија што беше организирана во мај. Според правилата на ревијата и на наградната игра добија канти само во еден клон , но меѓутоа „Еко пак хит“ во име на „Неделата на детето“ и за подобра едукација на децата одлучивме да поделиме садови за селектирање на отпадот во сите четири клона на градинката. Вредноста е околу 25.000 денари и мислам дека тоа е сосема доволно за почеток на едукацијата за селекција на отпадот, истакна Билјана Митева, координатор на „Еко пак хит“.

Повеќе...

breast cancer04.10.2013 Ружа Стојмилова од Горни Подлог, сама си го открила ракот на дојката со самопреглед што го направила непосредно по одржано предавање во Кочани на кое присуствувала , а се однесувало на опасната болест. Лесно ја пребродила борбата со ракот на дојката затоа што никогаш не се откажала од желбата да живее.

-Од рак на дојка сум оперирана во 2000 година и успешно ја пребродив болеста, рече Ружа Стојмилова , член на здружението „Животна искра“.

Здружението „Животна искра“ чиј претседател е пејачката Виолета Томовска ќе го посети Кочани . Предавања ќе одржат врвни лекари од клинички од Скопје. Стојмилова е член од 2002 та година. Оттогаш безрезервно се вклучува во сите негови активности.

Повеќе...

ZF07.10.2013 За само 20 минути „Иднина С“ ги освои новите три бода. Крајно девалвирачки и под секое ниво за натпреварување, ланскиот шампион „Билјанини извори“ допатува со седум фудбалерки и со однапред предаден меч. На теренот немаше никаква претстава, надигрување и неизвесност.

Топката постојано беше во посед на домашните кои за тој краток период постигнаа пет погодоци, а не реализираа уште 3-4 стоотстотни шанси.

Да биде иронијата поголема, се повреди голманката по што охриѓанки останаа со 6 играчи, што е под минималниот праг и спротивно на правилата на фудбалската игра.

По тој момент, судијата Лазаров го прекина натпреварот.

Повеќе...

Den-na-Ucitelot04.10.2013 Учениците да имаат современо едуциран учител, прилагоден на современите услови на настава кој е креативен во работата е целта на одбележување на денот на учителот 5 октомври. По повод „Денот на учителот“ ОУ „Св. Кирил и Методиј“ распиша ликовен и литературен конкурс на тема „Мојот учител“. Право на учество имаа сите ученици од училиштето. Наградите на најуспешните творци им беа доделени на свечената активност во училиштето по повод одбележување на денот.

-Нашето училиште му дава поголемо значење на Светскиот ден на учителот затоа што ние сме образовна институција во која што носител е токму учителот. По тој повод нашето училиште објави ликовен и литературен конкурс на кој учениците твореа, пишуваа песни, сликаа цртежи на тема „Мојот учител“. Од мое име на сите наставници им го честитам денот и им посакувам плодна и успешна работа со учениците , рече Весна Зашева, директор на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

Повеќе...

osogovo207.10.2013 По трите порази „Осогово“ конечно ја прекина лошата низа. Во рамки на осмото коло на „Никола Мантов “ ја совлада „Брегалница Голак“ со 2:0. Двата погодока беа постигнати во второто полувреме, Симовски во 70 и Ѓоргиев во 89 минута, a „Слога 1934“ го претрпе првиот пораз сезонава.

Резултати:

Баби                           Слога 1934 (В)        2 - 0   

Чешиново                   Каменица Саса         7 - 2  

Работник Џумајлија     Напредок З. Радово  1 - 0

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click