Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucenici klas06.11.2017  Проблемите со задолженоста на училиштата во општина Кочани се толку големи што стигнале над 700 илјади евра и претставуваат реална закана да го стопираат нивното нормално функционирање.

Подолг период сите образовни установи се оставени без пари што им се неопходни за покривање на основните трошоци, па состојбата може да ескалира со блокирање на сметките.

Јавна тајна е дека такво искуство има еден од директорите, чија сметка не функционира извесен период, а потврда за тоа дојде и од градоначалникот Илијев, на минатонеделната прес-конференција.

Повеќе...

MOZAIK trgovski06.11.2017  Здружението на граѓани “Добредојде Македонија Велкам Центар“ во склоп на манифестацијата „Нов културен бран“ во 2017 година, a во соработка со Министерство за култура и Центарот за култура „Бели мугри“, работи на реализација на проектот под наслов „Мозаик – соработка во традиција и современо живеење “.

Како дел од овој проект младите уметници мозаичари Блашка и Санда Миеви од Скопје на на   парапетниот ѕид спроти кафе-барот „Авангард“ во Трговскиот центар во Кочани изработуваа мозаик.

- Целта на овој проект е да го промовираме мозаикот како креативна индустрија. Ние во Македонија велиме дека Македонија е земја на мозаици меѓутоа младите се помалку и помалку знаат и имаат искуство во работа со мозаикот.

Повеќе...

telesni INVALIDI07.11.2017  Телесните инвалиди во општеството освен со дискриминацијата за наоѓање работа и вработување, се соочуваат со низа проблеми кои што не можат да ги решат и кои што на некој начин им оневозможуваат нормално фунционирање во средината во која што се наоѓаат.

Имено, телесните инвалиди за да го остварат  правото на добивање туѓа нега или постојана  парична помош  секоја  година се подложни  на комисија да се утврди дали се инвалиди или не.

Одговорните од Здружението на телесни инвалиди „Мобилност“ од Кочани велат дека тоа е постојан стрес за таквите луѓе бидејќи е дополнителна обврска и бараат од одговорните на централно ниво да им се олесни и така тешкиот живот на овие луѓе.

Повеќе...

SAEM kniga 406.11.2017  Отворен e Саемот на книга во Кочани. 1.460 наслови или вкупно 5.091 книга нудат издавачките куќи кои годинава се 15 на број.

На оваа традиционална манифестација што се организира по 12 пат претставени се најновите и најпродаваните книжевни изданија за деца и возрасни, енциклопедии, лектирни изданија, белетристика и мал број книги стручна литература. Некои од издавачките куќи на Саемот во Кочани учествуваат за прв пат.

- Годинава на саемот учествуваат 15 издавачки куќи што е голема бројка за библиотеки како што е нашата. За прв пат оваа година учествуваат издавачките куќи „Едука мак“ која што работи со детска литература и „Полица“ која што исто така има богата понуда на белетристика, детска и научна литература.

Повеќе...

izlozba sliki 206.11.2017  Само кога нешто сакаш е возможно да полеташ на крилјата на фантазијата и да стигнеш до толку различни области на човечката комуникација и битие.

Маријанa го сака плакатот и е јасна во секој нејзин плакат. Без разлика на тоа дали поставува прашање или изјавува позиција, таа успева да го закове вниманието на гледачот. Нејзините дела ја провоцираат нашата чувствителност и оставаат трајни траги во нашите мисли, вака накратко зборува за талентот на Маријана нејзиниот професор Георги Јанков, раководител на Катедрата за плакат и визуелна комуникација во Софија, кој во Виница ја отвори првата самостојна изложба на плакати на неговиот студент Маријана Иванова.

Повеќе...

natprevar metalna06.11.2017 Околу 30 ученици од СОУ „Гошо Викентиев“ учествуваа на општинскиот натпревар во роботика што викендов се одржа во училиштето.

Преку него треба да се изберат најдобрите ученици во лигата за учество во Програмата која што преку истражување проекти и тимска работа учениците треба да се заинтересираат за кариера на научно технолошките науки.

- Фрст лего лигата што сакаме да ја формираме не е само роботски натпревар туку сеопфатна програма која преку истражување на проекти и тимска работа програмирање и конструирање на роботи, децата на возраст од 9 до 16 години треба да се заинтересираат за кариера на научно технолошките науки.

Повеќе...

dzudo medali106.11.2017  Еден златен, еден сребрен и пет бронзени медали освоија џудистите на џудо клубот „Гладијатор“од Кочани на Меѓународниот турнир во Скопје.

Во силна конкуренција од клубови од 14 земји учесници и повеќе од 500 натпреварувачи кочанските џудисти се вратија со освоени седум медали.

- На овој турнир настапивме со седум свои натпреварувачи во различни категории и имавме одличен успех каде што се закитивме со седум медали, едне златен, еден сребрен и пет бронзени. Најуспешна беше Стефанија Павлова која што настапи во две старосни категории и освои златен медал.

Повеќе...

pres ilijev dolgovi opstina03.11.2017  Долговите и обврските од општинскиот буџет се поголеми од приходите и мали се можностите тие да се покријат во краток период, поради што финансиската состојба во Кочани е сериозно лоша.
 
Транспарентноста во работењето, што го ветив пред изборите, ми налага вистинската состојба да им ја соопштам на граѓаните, рече градоначалникот Николчо Илијев на својата прва прес-конференција по преземањето на функцијата, а на која тема беа општинските финансии.

- Првичната анализа која ја направиме, односно ја направија службите на Општина Кочани, покажува дека нашата општина во моментот е неликвидна.

Повеќе...

sovetnici gradonacalnik vinica03.11.2017  Сите членови кои влегуваат во составот на Советот на Општина Виница, заедно со новиот градоначалник Ивица Димитров, присуствуваа на свеченото доделување на уверенијата од Општинската изборна комисија, со што и официјално ги презедоа мандатите за своите функции.

Претседателот на комисијата, Ацо Ѓорѓиевски, оцени дека изборниот процес поминал фер и демократски, со сосема мали технички проблеми што воопшто не влијаеле на постигнатите резултати и на распределбата на местата во Советот.

- Јас им честитам на сите избрани советници и градоначалник на Општина Виница и посакувам успех во работењето.

Повеќе...

stankov uverenie03.11.2017  Општинската изборна комисија од Зрновци на пригодна свеченост им ги додели уверенијата за нов мандат на градоначалникот Станков и на советниците што влегуваат во составот на Советот на Општината.
 
Претседателката на Комисијата, Светлана Димитровска рече дека изборите поминале во демократска атмосфера, поради што упати честитки и до граѓаните и до учесниците во изборната кампања.

- Да ви честитам за високата свест и достоинство во процесот на локалните избори. Во Зрновци изборите беа фер и демократски, и во име на членовите на Општинската изборна комисија на сите вио ја честитам победата и ви посакувам успешна и ефикасна работа.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-1°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 86%
Ветер: North при 0 kmh
Среда3°C/12°C
Четврток3°C/14°C
Петок4°C/14°C
Сабота4°C/13°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 186 гости и нема членови


web counterqr code