Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osogovo belasica25.05.2017  Фудбалските третолигаши од источниот регион го искористија празничниот ден и во средата го одиграа последното, 30. коло од овогодишното првенство.

Фудбалерите на “Осогово“ на домашен терен го пречекаа лидерот на табелата “Беласица“ од Струмица, а нивните верни навивачи од таборот на “сејмените“ приредија вистинска празнична атмосфера. Со скандирања, песни и навивачки реквизити на моментот му дадоа поголема свеченост, со што им заблагодарија на фудбалерите за успехот од догодина во Кочан да се игра второлигашки фудбал.

Одамна двете трибини на “Никола Мантов“ не биле толку исполнети кога се играл натпревар од третата лига, но оние што дојдоа уживаа и во атмосферата, и во играта и во головите.

Повеќе...

Spartak prvenstcvo kadeti23.05.2017  Младите борачи на “Спартак“ имаа успешен настап на последното Државно првенство за сениори и кадети што се одржа во Велес, при што освоија две втори места.

Во категоријата до 69 кг. Христијан Георгиевски и неговиот клупски колега Петар Костов во категоријата до 85 кг беа меѓу најдобрите во кадетска конкуренција и залсужено се закитија со сребрени медали.

Според информациите од тренерот на клубот Кире Демјанов, конкуренцијата на првенството била голема со огле дшто учествувале околу 100-тина борачи од 9 клубови од државата. Нашите претставници воопшто не ги прецениле своите противници, прикажале добри борби и на крајот се нашле меѓу тројцата најдобри на победничкиот пиедестал.

Повеќе...

tanec23.05.2017  Националниот ансамбл за народни игри и песни на Македонија „Танец“ со целовечерен концерт во Кочани.

Концертот е дел од турнејата концерти на „Танец“ низ Македонија кои што стартуваа од Македонскиот народен театар во Скопје а продолжија со настапи низ целата држава.

Синоќа пред многубројната публика се претставија и пред кочанци. Неколку вокални и инструментални интерпертации, во изведба на оркестарот на „Танец“ а прекрасните професионалци играорците ја воодушевија кочанската публика.

Повеќе...

maturanti ljupco santov19.05.2017  196 матуранти од Гимназијата „Љупчо Сантов“ го прославија еден од најважните моменти од својот живот кога стануваат полнолетни, момент кога го поминуваат прагот помеѓу тинејџерските години и сериозноста.

Матурантите пристигнуваа во училиштето каде што беа пречекани од многубројниот народ кој и годинава не го штедеше аплаузот, а потоа организирано се сликаа со своите партнери и влегуваа во училиштето на класен час.

Сите по малку збунети на последниот класен час си ветија понатамошни заеднички дружења, а кажаа дека годините поминати во училишните клупи никогаш нема да ги заборават.

Повеќе...

nikola karev nagradi22.05.2017   Осум награди од кои две гран-при освои тимот ученици од ОУ „Никола Карев“ на 9. Марковденски средби за деца и поети што се одржа во Бачка Топола, Србија.

Задоволни од престојот во Србија ги сумираа впечатоците од постигнатите резултати.

- Во категоријата пеење учествуваа учениците Ана Горгиевска и Јована Благонова и го освоија првото место во придружба на гитара од страна на Ана Јорданова. Пофалница добија и Михаела Манева и Тамара Охомуш. Во пишување песни и творби Сандра Наумова го освои тпишување ретото место, Јована Благонова второто место за проза и Ана Апостолова исто така второ место за проза, рече Бојана Попова, ученичка во ОУ „Никола Карев“.

Повеќе...

sovet kocani18.05.2017  Десетината извештаи, предлог-одлуки и согласности што Советот на Општина Кочани го усвои на 61. и 62. седница се невaжечки.

Причина за тоа е што Инспекторатот за локална самоуправа оценува оти мандатот на советниците им завршил на 24 март, па тие не можеле после тој датум да одржуваат седници и да гласаат за прашања за кои што претходно имале надлежност.

Тоа значи дека меѓу другото, без важност се усвоениот годишен извештај на Општината за 2016 и извештајот за извршување на Буџетот во првиот квартал од оваа година, како и извештајот за работа и завршната сметка на КЈП “Водовод“ за лани.

Повеќе...

fudbal stars200618.05.2017  Младите фудбалери на “Фудбал старс“ од Кочани го докажаа својот талент и квалитет и заслужено се најдоа меѓу најдобрите пионерски екипи во Македонија.

На завршниот турнир, т.н. фајнал фор што се одигра на стадионот “Никола Мантов, а на кој учествуваа најдобрите четири екипи од регионот, нашите момчиња постигнаа одлични резултати и обезбедија понатамошно учество во натпреварите за освојување на шампионската титула.

Екипата на “Фудбал старс“ од генерацијата 2004 во полуфиналето ја совлада “Слога 1934“ од Виница со 3:2, а во финалната средба со ист резултат ја победи и “Каменица Саса“.

Повеќе...

prekopuvanje kanal17.05.2017  Привремен зафат на Брегалница од кој, преку јаз, треба да се полнат ниви покрај локалниот пат кон Кучичино е изграден нелегално и без согласност од надлежните.

Земјоделци кои имаат ниви во близина на локацијата се јавија во нашата редакција за да алармираат оти иако овој дел од полето не е планиран да се сее со ориз, некој веќе презел активности за на своја рака да ги наполни нивите со вода од јазот.

За ископ на јазот била донесена дури и градежна машина, веројатно со намера работата да се заврши што побрзо.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

26°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 47%
Ветер: Variable при 2 kmh
Сабота17°C/34°C
Недела19°C/35°C
Понеделник19°C/34°C
Вторник19°C/34°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години
Пријатели


Имаме присутни 135 гости и нема членовиweb counter
qr code