Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pantelej-slava-09.08.2013 Манастирот „Св. Пантелејмон“ собра голем број верници на манастирска слава. Со свечената литургија чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички Г. Иларион заедно со свештениците од кочанското архиерејско намесништво.

-Најпрво честит празник на сите православни христијани во цела Македонија, а посебно во кочанскиот крај кој што го чествуваат овој празник посветен на Св. Пантелејмон. Не само манастирот туку и селото го носи името на светецот. Денеска исто така ги чествуваме и сесловенските учители браќата Св. Кирил и Методиј и нивните ученици Климент , Наум, Саво, Горазд и Ангелариј. За Св. Пантелејмон знаеме дека е роден во третиот век. Ја примил верата Христова од мајка му. Изучил медицинско училиште, но не постанал само телесен туку станал и душевен лекар. Многупати направил чудо, излекувал болнина кои многу лекари незнаеле како да го излекуваат, истакна г. Иларион, Митрополит Брегалнички.

Повеќе...

komarci09.08.2013  В понеделник и вторник, на 12 и 13 август, повторно ќе се прска против комарците. Со тоа Општина Кочани ќе ја спроведе третата фаза од третманот што беше планиран за оваа година.

Терминот е како при претходниот третман, меѓу 22 и 6 часот наутро. Се планира да биде опфатена површина од 300 хектари во централното градско подрачје, приградските населби, како и во селата Тркање, Горни и Долни Подлог, Грдовци, Прибачево и Оризари.

Третирањето ќе се реализира во соработка со Центарот за јавно здравје, а повторно ќе се користи препаратот што е одобрен од Бирото за лекови, познат под името “аквакотрин“. Од Центарот повеќепати досега нагласија дека неговиот хемиски состав нема штетно влијание врз луѓето и топлокрвните животински видови.

Повеќе...

Pavel-209.08.2013  Петмина волонтери од неколку европски земји се носители на еколошката акција за расчистување на околината на браната Гратче.

Организирани преку кочанското здружение  на студенти “Павел Шатев“, тие ја прифатиле иницијативата на две нивни колешки од Литванија и Молдавија и в сабота ќе ја реализираат на дело. Двете студентки секое утро имале пешачење до Гратче, каде забележале дека локацијата на поранешната плажа спроти стариот мотел е полна со отпадоци и неуредена.

Затоа и го дале предлогот сами да преземат активност околината да се уреди, за што поддршка добиле и од општинските установи.

Повеќе...

mace309.08.2013  Храбар потег на младата Кети Зашева од Кочани. Спаси живот на маче што случајно го забележала заглавено во шахта на улицата “Стево Теодосиевски“  (“Ленинова“).

Цели седум дена хуманата Зашева барала помош од надлежните да го спасат мачето и да го извадат од шахтата. Им оставила и порака во која ги моли за помош, но не добила потврден одговор, дури наишла на дрско и недолично однесување од нивна страна.

-Поминував покрај улицата и слушнав дека нешто мјаука во шахтата. Кога видов дека тоа било малo маче кое е немоќно да се спаси, решив да му помогнам. Случајно здогледав еден полицаец и го замолив за помош, но тој дрско ми одговори дека поминал денеска низ шест села и дека не може да се расправа со мачиња. Потоа отидов во полиција и во пожарната, но и тие исто така не презедоа ништо, рече храбрата Кети Зашева.

Повеќе...

Osogovo---Belasica08.09.2013 Крпениот состав на „Осогово“ беше поразен во првиот контролен натпревар пред стартот на сезоната во Третата лига- Исток. На „Никола Мантов“ загуби од „Беласица“ со 1:2, иако на полувреме имаше минимална предност од 1:0.

Но, второто полувреме донесе целосна доминација на гостите од Струмица. Неколкуте шанси ги искористија Лиманов и Алаѓозовски. Стрелец на единствениот погодок за кочанскиот третолигаш, пак, беше Јорданов.

ЖФК „Кочани“ се засилува на голманската позиција за претстојната сезона. Договор со клубот потпиша досегашниот чувар на мрежата на прилепска „Победа“ Елена Чакмакоска.

Повеќе...

Osogovo-109.08.2013 „Уништи па владеј“ - велат од ФК „Осогово“. Откако конечно сите, па и ние се понадевавме дека со луѓето од ФК „Осогово 2012“ заеднички ќе го стабилизираме и унапредуваме клубот, тие не отстапија ниту милиметар од нивната кауза, за разлика од нас кои прифативме нивни претседател, Јордан Минов.

-„Наместо заеднички да работиме како што беше договорено, претседателот Јордан Минов сам без Управниот одбор донесе одлука сите тренери да бидат од ФК „Осогово 2012“, а од кај нас ниту еден. На самото собрание јавно најави волонтерска работа на тренерите, за на првиот состанок да го погази својот збор и да побара плата за истите“ - се вели во соопштението на ФК „Осогово“.

Повеќе...

oriz607.08.2013  Добро напредуваат новите сорти ориз што за првпат годинава во кочанскиот регион беа донесени од Турција.

На површина од околу 5 декари, сопственост на Земјоделскиот институт, во т.н. микро опит засеани се 15 различни оригинални сорти добиени од турските земјоделски експерти. Освен тоа, 10 од овие сорти дополнително се испитуват на поголеми парцели, односно во макро опит.

Иако сеидбата на растенијата се одвиваше во исто време, тие сега се во различен стадиум од вегетацијата, во зависност од сортата на која и припаѓаат.

Сепак, од Земјоделскиот институт се оптимисти дека сите ќе покажат добар квалитет.

Повеќе...

Socijalci-Zemjiste307.08.2013  Ниту еден корисник на социјална помош не се пријавил во Центарот за социјални работи во Кочани за да добие бесплатно земјоделско земјиште за плодоуживање од државата.

Иако Mинистерството за земјоделство на три пати распишуваше огласи со кои на социјалците им нудеше да работат земјоделие и да остварат приход, одзивот меѓу кочанските социјалци е апсолутна нула. Од околу 2000 лица кои се регистрирани полнолетни корисници на социјална помош во кочанскиот Центар, во законскиот рок на огласите не била доставена ниедна пријава.

Во целата држава пак, се пријавиле само тројца заинтересирани кои сaкаат со свој труд од земјоделско производство да го издржуваат семејството. Само еден од нив е од источниот регион, поточно од Штип, а другите двајца се од Велес и Скопје.

Повеќе...

matka-107.08.2013 Карциномот на матката коси во Кочани и регионот. 18 нови случаи регистрираше Центарот за јавно здравје од Кочани за една година. Тоа се резултати кои пристигнуваат од пријавите за малигни заболувања од матичните општи лекари и гинеколози до Центарот.  

-За оваа година новооткриени заболени жени со карцином на грлото на матката имаме 8, а на телото на матката 10. Тоа се податоци на ниво на сите општини што ги покрива кочанскиот Центар за јавно здравје, а тоа се Кочани, Виница, Делчево, Берово, Каменица и Пехчево , рече д-р Катица Атанасова, специјалист по социјална медицина.

Од Центарот информираат дека веќе три години по ред се откриваат околу 20 сетина нови случаи на карцином на матка годишно.

Повеќе...

zolta-faza-507.08.2013 Денеска жолта, утре Кочани и регионот влегуваат во портокалова фаза. Топлотниот бран продолжува и утре со температури над 40 степени.

Од Центарот за јавно здравје Кочани препорачуваат во текот на деновите во портокалова фаза бремените жени и лицата постари од 60 години да се ослободат од работа, а работодавците да го реорганизираат работното време за градежните работници и лицата кои работат на отворено со тоа што ќе се одбегнуваат активности во периодот од 11 до 17 часот.

На вработените во градинките им се препорачува во овој период да не ги изнесуваат децата на отворено.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

30°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 35%
Ветер: East при 4 kmh
Сабота10°C/22°C
Недела12°C/23°C
Понеделник13°C/22°C
Вторник13°C/22°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 117 гости и нема членови


web counterqr code