X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Podlog-Sobor11.09.2013 Толку народ собран на едно место одамна се нема видено во Горни Подлог, коментираа жителите на синоќешниот црковно – народен собир во црквата „Св. Јован Опсечен“ на чествување на истоимениот празник.

Патронот на црквата го славеа верници од повеќе градови од државата. Се одржа света литургија.

-Нашата македонска православна црква го чествува отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител. Манастирот го носи неговото име и се празнува на овој ден. Сакам да кажам дека после манастирот Св. Пантелејмон овој е најпосетен манастир. Тука секоја година се повеќе народ се собира, истакна Илчо Миленковски, свештеник.

Повеќе...

tenis211.09.2013 Најдобрата млада кочанска тенисерка Даниела Колева го освои третото место на Државното првенство за јуниорки што се одржа во Скопје.

Сигурниот од на Колева во полуфиналето го запре најнадежната млада македонска тенисерка Дарија Кржовска, членка на ТК „Југ“. Кржовска ја збриша Колева во два сета, препуштајќи и само два гема и со уверливи 6:1, 6:1 се пласираше во финалето, во кое исто така лесно дојде до титулата.

„Акватен“ имаше уште еден претставник на државното првенство. Во конкуренција на јуниори, за кочанскиот клуб настапи Андреј Савев.

Иако беше тешко да се очекува дека тој ќе оствари резултат каков што имаше Колева, Савев сепак немаше среќа.

Повеќе...

Vodovod-Defekt10.09.2013 Интервенција на главниот цевковод е причината поради која градот и селата останаа без вода во саботата и понеделникот во текот на целиот ден.

Папазов информира дека со последниот зафат е надминат проблемот што се јавил на врската помеѓу новиот и стариот цевковод и дека во иднина на таа клучна точка нема да се појавуваат дефекти што ќе предизвикаат сериозни проблеми во водоснабдувањето.

-Во саботата интервенцијата траеше пократко и беше во рамки на детектирање и обезбедување на резервни делови за отстранување на проблемите, во недела траеја подготовките, а во понеделникот надвор од претпоставеното и најавено време имавме поголема интервенција и подолг прекин од најавениот-рече Љупчо Папазов, директор на КЈП „Водовод“.

Повеќе...

Pozari10.09.2013 Во пожарот што избувнал во неделата попладне делумно изгорела викендичка во атарот на село Лешки. Територијалната противпожарна единица од Кочани првично примила дојава за пожар дека станува збор за опожарување на боров насад во м.в. „Ѕмбова чешма“. По излегување на терен противпожарната екипа утврдила дека станува збор за зафатена кровна конструкција на викендичка во тој дел . Веднаш интервенирала и со тоа спречила огнот да се прошири на боровите стебла, како и останатиот дел од викендичката .

-Станува збор за опожарување на поткровје од викендица , зафатени се две простории т.е. спални соби на сопственикот на викендицата. Пожарот многу брзо се проширил како резултат на материјалот кој е лесно запалив и уште полесно гори.

Повеќе...

lezecki-policajci-orizari410.09.2013  Опасно  е движењето за пешаците по двете кејски улици во Оризари, посебно во текот на доцните попладневни и во вечерните часови, се жалат жителите на населбата.

Возила се движат со голема брзина, а нивните возачи воопшто не се загрижени што наоколу има луѓе кои се движат или се обидуваат да ги преминат улиците. Токму затоа и покренале иницијатива за поставување препреки на коловозот за намалување на брзината на возилата, односно т.н. лежечки полицајци.

Сметаат дека на тој начин ќе се намали брзото возење и ќе се намали потенцијалната опасност за пешаците.

Повеќе...

prevencija10.09.2013 Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на патиштата и заедно со ПС Кочани ја спроведува акцијата „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“.ПС Кочани освен зголеменото присуство на униформираните полициски службеници за време на одење и враќање на учениците од училиште презема и други активности.Станува збор за предавања од областа на сообраќајот, запознавање на децата од прво одделение со основните правила и прописи за движење на пешаците и учество во сообраќајот.

-Во овие активности се и моите посети во основните училишта каде имаме за цел во наредниот период да бидат посетени сите основни училишта каде што ќе бидат одржани едукативни предавања на децата од прво одделение со презентирање на едукативен видео материјал, односно сообраќаен буквар изработен од Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај.

Повеќе...

Bolnica-Kompjuteri10.09.2013 Иако пред три години од Министерството за здравство кочанската општа болница доби 25 нови компјутери за започнување на проектот за воведувањето на електронски начини на препишување рецепти и упати и истите беа распределени во сите одделенија и амбуланти, сепак со започнување на новиот проект на министерството „Мој термин“ каде што треба да се закажуваат сите пациенти кај лекарите и тоа компјутерски, добиените компјутери не беа доволни.

Се јавила потреба од набавка на нови компјутери. Секоја сестра и секој доктор во амбулантите каде што се закажуваат пациентите е потребно да има компјутер. Кочанската болница со сопствени средства ја обезбедени и таа потреба.

Повеќе...

donacija-T10.09.2013 Нова донација од акцијата „Се грижиме за топол дом“ пристигна за многудетното семејство Велиновски во Тркање. Брачните партнери се невработени, имаат пет деца и живеат во многу скромни услови.

-Корисници сме на социјална помош. Добивме спална и детско креветче. Голема благодарност до донаторот-рече Александра Велиновска.

Преку министерството за труд и социјална политика, Црвен крст-Кочани и Локалната самоуправа ја реализираме акцијата, во која очекуваме да се вклучат поголем број донатори-рече Весна Даневска, директор на Центарот за социјални работи.

Оттаму со апел до сите граѓани кои се во можност да помогнат, тоа да го сторат.

Повеќе...

orizari10.09.2013 Иако беа дојдени да пеат, македонските ѕвезди Белов, Тарабунов, група Черкези, бендот Енигма, не настапија. Причината беше немањето доволно публика во Оризари.

И сцената на која требаше да настапат не доликуваше на современа бина на која треба да се претстават македонските пејачи, а дополнително и отсуството на публика беше доволна причина присутните гости од естрадата да не го отпеат планираното.

Инаку манифестацијата што за прв пат беше организирана во Оризари е по повод одбележување на празниците 7 и 8 септември. Организаторите се потрудија да ги одбележат празниците и да ги соберат македонските пејачи. Најавуваа богата програма со учество на познати лица од македонската естрада , но очекувањата не се исполнија.

Повеќе...

zdravozivo10.09.2013 Романија, Словачка, Ерменија, Србија, Молдавија, Нигерија, Украина, Словенија, Турција и Бугарија, се земјите кои со својот фолклор ќе бидат гости на 28-от МФФ “Истибанско здравоживо“.

Со отворањето на изложбата на “Китка“ во петок (13 септември) започнува официјалниот пречек на странските ансамбли,а веќе во сабота на 14-ти септември со дефиле низ село Истибања започнува фестивалот.

Под отворено небо во село Истибања ќе се измешаат боите на македонските и странските култури, а концертот ќе го отворат членовите на домашниот ансамбл “Китка“.Истата вечер ќе се одржи и традиционалната македонска вечер, а во текот на наредните 4 дена фолклористите ќе имаат повеќе настапи во Источна Македонија и прошетки со запознавање на регионот и пошироко.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

0°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 75%
Ветер: NW при 4 kmh
Четврток-4°C/4°C
Петок-2°C/4°C
Сабота-1°C/6°C
Недела0°C/8°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 87 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click