X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

konsert02.09.2013  Одлична завршница со настапот на триото “Стрингс“ од Штип имаше овогодишниот “Топол културен бран“.

На концертот во преполната сала на Мултикултурниот центар, членовите на триото исполнија десетина нумери од класиците на музиката што ја воодушевија присутната публика.

Иако заедно работат релативно кус период, академските музичари прикажаа солидна складност и добра увежбаност во исполнувањето на делата.

Во Кочани гостуваа за прв пат и лично се задоволни од својот настап.

Повеќе...

topol dom29.08.2013 Дистрибуирана е првата помош од акцијатана Министерството за труд и социјала. Социјално загрозени семејства од Кочани, Оризари и Уларци добија помош во апарати за домаќинство, мебел и друга покуќнина .

-Денеска предаваме две донации.  Засега имаме повеќе пријавени  лица кои бараат помош, отколку  донатори. Апелираме до сите кои  се во можност да помогнат, рече Сашка Ангелова од Центарот за социјални работи во Кочани.

Акцијата на министерството наиде на позитивен прием и кај донаторите. 

 -Ја поздравувам оваа акција  и донирам скромен подарок. Не ми е потребен, бидејќи се  селам, па се надевам дека  некому ќе му послужи, рече  Натка Иванова, донатор.

Повеќе...

bugarski-pasos04.09.2013 Повеќе стотина барања за бугарски пасош се поднесуваат од страна на кочанци за само една недела-дознава Канал8 од добро упатени извори.

Тоа во голема мера се должи и на фактот што голем број роми од исламска вероисповед забрзано ги менувале имињата заради наводното полесно доаѓање до овој документ- информираат извори од полицијата.

За разлика од Бугарија која редовно води евиденција колкава е бројката и од која националност се оние кои зеле бугарски државјанства, овде не се води статистика на Македонци кои се изјасниле за Бугари затоа што МВР нема законска основа за евиденција на овие лица, а не постои друга стратегија како да се спречи масовната побарувачка на бугарски пасоши.

Повеќе...

malina-miroven-korpus130.08.2013  Комплетно реконструирана и опремена училница доби ОУ “Малина Попиванова“ со проектот на наставниот кадар и активистот на Мировниот корпус што е ангажиран во училиштето.

Опремувањето на просторот што се реализираше во текот на изминатата година овозможи да се оформи Центар за мотивација и инспирација за изучување на англискиот јазик. Училницата ќе ја користат учениците од петто до деветто одделение. затоа што наставничкиот актив оценил дека учениците од 1 до 4 одделение се во фаза кога се уште учат и имаат потреба од постандарден, односно класичен пристап во наставата.

Се очекува со помош на техниката и наставните помагала тие да бидат инспирирани и мотивирани да престојуваат овде и да го изучуваат англискиот јазик.

Повеќе...

Osogovo---Babi-1-202.09.2013 Кочанскиот третолигаш во третото коло пред својата публика падна пред Баби. Откако во првото полувреме мрежите мируваа, први во водство во вториот дел дојдоа гостите. Спасов искористи грешка на домашната одбрана и во 61-та минута го отвори резултатот.

Радоста на „Баби“ траеше само 2 минути. Цветанов со удар од шеснаесетникот израмни на 1:1, а точка на натпреварот во 85- тата минута стави Димитров.

„Осогово“ може да жали за неколкуте пропуштени посериозни шанси, од кои најзрела беше онаа за резултатски пресврт во 70-тата минута, но Симовски од зицер биеше само во стативата.

Повеќе...

kolonija229.08.2013  По втор пат годинава Кочани е домаќин на летната ликовна колонија “Св. Пантелејмон“ што опфаќа млади ликовни уметници од државата и странство.

Во текот на петте дена колку што ќе трае колонијата, учесниците го користат амбиентот на браната Гратче за да ги создадат своите дела, инспирирани од природните убавини. Сите тие работат под менторство на ликовниот педагог, м-р Александра Димитрова, која и минатата година беше одговорна за колонијата.

- Оваа година составот ни е поголем од претходната, имаме членови и од друга држава. Имаме тројца учесници од Унгарија и од другите градови во Македонија. Имавме покането учесници и од балканските држави, како Хрватска и Бугарија, но од оправдани причини тие не присуствуваат на колонијата, но се надевам дека во наредните години ќе се зголеми бројот на учесници од други земји, рече м-р Александра Димитрова, ликовен педагог.

Повеќе...

centar-za-javno-zdravje127.08.2013  Проектот започна да се реализира минатата година, а во него спаѓаше реконструкција на канцелариите во установата, замена на старите со нови ПВЦ  прозори со цел зголемување на енергетската ефикасност. Реконструкција на лабораториите во Центарот e по сите стандарди.

Уредувањето на дворот и поставување на фонтана пред влезот е исто дел од споменатиот проект. Во  моментов се работи на поплочување на влезот пред  Центарот за јавно здравје со бехатон плочки на површина од околу 120 квадрати.

Откако  ќе заврши поплочувањето за целосно  заокружување на проектот останува да се бетонира и уреди предгаражниот простор како и стазите пред Центарот.

Повеќе...

Osogovo---Belasica30.08.2013  Во третото коло „Осогово“ ќе атакува на нови три бода во натпревар што го игра пред својата публика против екипата на „Баби“.

По успешниот старт и победите над „Работник Џуамајлија“ дома и „Карбинци“ на гости, во таборот на жолто-сините владее добра атмосфера во очекување на уште еден позитивен резулат. Натпреварот се игра в недела со почеток во 17.00 часот.

Во истиот термин се играат и останатите натпревари од колото.

 

Повеќе...

Legalizacija-127.08.2013  За 7 месеци истекува рокот за завршување на постапката за легализација на дивоградбите, што беше определена со законските решенија од пред две години. Во тој перод сите граѓани кои не доставиле елаборати по поднесените барања ќе мораат да ја завршат пoстапката за да се комплетира процедурата.

До почетокот на август во Општина Кочани беа доставени нешто помалку од 2000 елаборати, што е околу 30 отсто од вкупниот број поднесени барања.

Со оглед дека за околу половина година треба да се разгледаат остатокот од пријавените документи, потребно е граѓаните што побрзо да ги изготват елаборатаите и да ги поднесат до надлежната комисија за легализација, за што повик упати и првиот човек на Општината.

Повеќе...

Kosarka 102.09.2013 „Баскет Дино“ по стапките на „Осогово“, ќе игра во третата кошаркарска лига. Но, тоа само како иницијална каписла за вистинските амбиции- влез во Втората лига веќе од следната година.

В пресрет на новата сезона тренерот Сашко Лазаров најави дека неговата екипа ќе пријави учество во три младински лиги (М-14, М-18, М-20).

Промената доаѓа по консултација со играчите и нивните родители.

Третата лига подразбира и поголеми финансии, но Лазаров се надева дека со помош на бизнис секторот и Општината полека ќе почне да го враќа сјајот на кочанската кошарка од 90-тите години.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

3°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Недела1°C/6°C
Понеделник2°C/6°C
Вторник-3°C/4°C
Среда-3°C/4°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 78 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click