X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zaev320.08.2013 Лидерот на СДСМ Зоран Заев гостуваше во Кочани во рамки на општинската партиска конференција на која во центарот на вниманието беше изборот на новиот претседател на ОО на СДСМ. Му го додели мандатот на Сашко Костов, истакнувајќи дека кочанската е една од општинските организации кои посебно го мотивираат во водењето на најголемата опозициска партија.

- Моето право согласно партискиот статут да избирам претседатели на општинските организации го споделив со најактивните членови кои носат функции. Заеднички по пат на дебата заклучивме дека нашиот сопартиец Сашко Костов е најпогодното решение за претседател на Општинската организација во Кочани-рече Зоран Заев, лидер на СДСМ.

Повеќе...

ORIZ-320.08.2013  Кочанскиот ориз повторно е тема на интересирање на турските бизнисмени.

На средбата што во Локалната  самоуправа се одржа меѓу стопанска  делегација од регионот на Измир и домашните претставници на земјоделските производителски здруженија и на преработувачите, се разгледуваа можностите за проширување и зајакнување на соработката.

Таа на почетокот од годината беше воспоставена со обезбедувањето турски сорти ориз за кочанските земјоделци, а сега бизнисмените од Турција се интересираат за инвестиции во производството, преработката и откупот на оризот.

Повеќе...

bolnica20.08.2013 Кочанските лекари не се доволни. Општата болница аплицирала за посета на специјалисти и субспецијалисти од универзитетските клиники од државата за вршење прегледи на пациентите. Директорот Дејан Апостоловски истакна дека кочанската болница аплицирала за добивање доктори хирурзи и гинеколози, бидејќи во моментов тие се најнеопходни. Тој додаде дека неизвесно е колку и какви специјалисти ќе им бидат пратени.

Мерка на посета на специјалисти ќе стартува од први септември како дел од проектот „Дисперзирана клиника“ со кој еминентни и веќе докажани доктори од здравствените установи од Скопје и Охрид ќе даваат здравствени услуги на пациентите низ клиничките и општите болници во останатите градови низ државата.

Повеќе...

investicii420.08.2013  Од средината на идниот месец ќе биде отворена веб-страница со детални информации за најмалку 400 моментно неискористени хали и објекти во Македонија кои наскоро ќе бидат ставени во функција и ќе им бидат на располагање на потенцијалните инвеститори.

Се очекува на списокот да се најдат и неколку објекти на поранешни стопански капацитети во Кочани кои по пропаѓањето не најдоа свои купувачи и стојат празни. Со јавното објавување на интернет, на инвеститорите треба да им се овозможи да добијат комплетни податоци за расположливите капацитети веднаш, на едно место, без да талкаат по шалтери и најразлични служби.

Според премиерот Груевски, веќе имало заинтересирасни странски компании да вложуваат кај нас, при што за тоа побарале и погодни објекти.

Повеќе...

Goso-Vikentiev-Ucebnik-220.08.2013 Учениците од втора година од СОУ „Ѓошо Викентиев“ од септември лекциите по одредени предмети нема да ги запишуваат на рака диктирани од професорите. Излезе учебникот по предметот „Осветлување и инсталации“ напишан од професори вработени во училиштето. Полека но сигурно се комплетираат учебниците по стручните предмети. Минатата година исто од професори вработени во кочанското училиште излегоа два учебника редовен и изборен по предметот „Увозна механизација“ за трета година машински техничар. Автори се Димче Сребренов, актуелен директор во училиштето, Петруш Сенесов, заменик директор и професорот Гоце Зашев.

На учебникот од електроструката „Осветлување и инсталации“автори се професорите Тони Велков и Игор Митев.

Повеќе...

Marihuana-420.08.2013  29-годишниот Р.Л. и 38-годишниот С.А., и двајцата од Кочани, заработија кривичнa пријавa за сторено кривично дело „овозможување на употреба на наркотични дроги и психотропни супстанции“.

Според извештајот од полицијата, во текот на март годинава, првопријавениот набавувал наркотична дрога „марихуана“ од негови пријатели од Штип и Скопје. Количините што ги купувал ги носел во домот на второпријавениот, каде им овозможил на неколку лица да уживаат во дрогата.

На 7 март годинава, полициски службеници извршиле претрес над првопријавениот при што билe пронајдени 1,5 грам „марихуана“ и еден џоинт.

Повеќе...

kosarka220.08.2013 На турнирот што ќе се одржи во спортската сала кај гимназијата „Љупчо Сантов“ покрај домашната ќе настапат уште две екипи, „Пелистер“ и „Гостивар“. Тренерот Сашко Лазаров упати апел до љубителите на кошарката да ги проследат пријателските натпревари.

-Станува збор за натпревари во конкуренција М18. Да се сретнеме со колегите и да видиме до каде сме стигнати со подготовките за новата сезона. Ги поканувам сите љубители на кошарката да бидат присутни во салата викендов-рече Сашко Лазаров, тренер.

Точните термини на одигрувањето на натпреварите ќе бидат прецизирани дополнително во текот на неделата.

Повеќе...

Atomski-Zgradi-Poplavi19.08.2013  Подрумите во т.н. атомски згради на улицата “Никола Вапцаров“ се наполнија со вода. Ова е втор таков случај за само една недела, по неодамнешната поплава во неколку куќи на улицата “Енгелсова“.

Во внатрешноста на зградите се чувствува мирис на влага, а на ѕидовите се забележуваат траги до каде достигнало нивото на водата.

Жителите на станбените згради надоаѓањето на водата го забележале викендот и се обиделе да спасат дел од работите што ги чувале во просториите. Се сомневаат дека таа доаѓа од магистралниот канал на хидростистемот “Брегалница“ за што ги известиле надлежните и во локалната самоуправа, но помош не добиле.

Повеќе...

Crkva-Sveto-Preobrazenie119.08.2013  Во почетокот на мај 2006 година на просторот на стопанскиот двор на водостопанство “Брегалница“ беа осветени темелите на новата православна црква “Свето Преображение“.

Тогаш, четворица владици и повеќе свештеници од Брегалничката епархија на чело со поглаварот на Македонската православна црква чиноначалствуваа на започнувањето на градбата на новиот соборен храм во Кочани. Но, по започнувањето на земјените работи на објектот и поставувањето на арматурата, изградбата застана.

Седум години подоцна, местото воопшто не потсетува дека овде треба да се наоѓа верски објект.

Повеќе...

most19.08.2013  Нов мост на Брегалница кај селото Истибања беше пуштен во употреба викендов.

Изграден е по иницијатива на бизнсименот Пано Христов, кој долги години работел во странство, а пред извесно време се вратил во родното село.

Забележал дека селаните не ги обработуваат нивите од другата страна на реката, затоа што тешко им било поминувањето низ длабоката вода.

Затоа решил сам да инвестира во градбата на мост што ќе може да издржи поголема тежина и ќе има подолг век на траење.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click