Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Simpozium Viena28.02.2018  Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев учествува на симпозиумот на тема „Одржлив урбан развој во Југоисточна Европа“ што се одржува во Виена од 26 февруари до 1 март.

Учеството е по покана на Програмата за урбано партнерство на Канцеларијата на Светска банка во Виена и Михаел Хепл, градоначалник и гувернер на Виена.

На симпозиумот во Виена учествуваат 150 учесници од седум земји на Југоисточна Европа и други делови на Европа и светот: градоначалници, претставници на државни институции и на канцелариите на Светска банка како и претставници на граѓанскиот сектор.

Повеќе...

opsta bolnica kocani27.02.2018  Опремата, медицинските апарати и техничките помагала што како донација за Општата болница во Кочани неодамна беа договорени и обезбедени од Шведска, се очекува наскоро да бидат донесени.

Сепак, самата болница не е во финансискса состојба да ги плати трошоците за транспорт на целата пратка, иако се работи за сума од 5.350 евра. Поради тоа во соработка со Општината, од здравствеената институција е упатен апел до бизнис-секторот и сите граѓани кои што можат да донираат и да помогнат во обезбедувањето на трошоците за транспорт и магацински услуги.

Со тоа тие ќе ја покажат својата општествена одговорност, а истовремено ќе им помогнат на пациентите од целиот регион кои ги користат здравствените услуги овде.

Повеќе...

ulici sneg27.02.2018  Согласно Програмата за зимско одржување на локалните патишта и улици, КЈП „Водовод“ формираше дежурни екипи и со механизацијата со која што располага ги чисти улиците и локалните патишта со цел нормално одвивање на сообраќајот и во зимски услови.

- Имаме приоритетни места кои што ги треба да ги одржуваме, тоа е простапниот пат до болницата, до полицијата, до противпожарната единица, до сите училишта и градинки и мостовите на кочанската река. Работиме и чистиме и на периферните делови од градот и со механизацијата со која располагаме го даваме максимумот. Така ќе продолжиме и во наредните денови се до подобрување на временските услови, рече   Андреј Киров, в.д директор на КЈП „Водовод“.

Повеќе...

skuter elektro27.02.2018  Електричниот скутер што го нарача претходната локална власт на Општина Кочани се уште стои спакуван во најлони. До сега никој не направил сефте за до провози по улиците на градот.

Набавката на возилото ја реализираше бившиот градоначалник Димитровски, но му остави задача на својот наследник Илијев да најде пари во општинскиот буџет и да ја плати.

Освен скутерот, во пакет беше набавен и полнач на електромобили, што веќе е монтиран пред зградата на Општина Кочани, ама и него новата локална власт го наследи како неплатен мираз.

Повеќе...

robotika ugd26.02.2018  Победничката екипа составена од основци и средношколци од Кочани, кои минатиот месец го освоија првото место на меѓународниот натпревар од First Lego лигата во Белград, го обезбеди натамошното учество.

Факултетот за информатика од Унивезртитетот “Гоце Делчев“ прифати да биде главен покровител на нашиот тим кој ќе настапи на меѓународен натпревар во Словенија.

Станува збор за натпревар по инженерство, а учество земаат ученици од целиот свет. Штипскиот Факултет за информатика ќе го поддржи кочанскиот тим и финансиски и менторски.

Повеќе...

KK-Partizan26.02.2018  Во силна конкуренција од 730 учесници од Македонија, Србија, Црна Гора и Бугарија, каратистите на КК „Партизан“ од Кочани од меѓународниот„Ипон куп 2018“ што викендов се одржа во Лесковац, Србија, се вратија со освоени 21 медал.

Клубот учествуваше со 34 каратисти и освои 7 златни, 6 сребрени и 8 бронзени медали. Во кат,егоријата кати  каратистите на „Партизан“ освоија 8 медали а во категоријата „борби“ се закитија со 13 медали. Најуспешна натпреварувачка од КК „Партзиан“ на овој турнир е Мартина Шахинова со освоени 3 медали.

- На турнирот во Лесковац имаше силна конкуренција, јас се натпреварував во „кати“ и „борби“ поединечно и екипно. Во „борби“ екипно го освоивме златниот пехар, а во „борби“ поединечно во кадети го освоив првото место. Во „кати“ поединечно“ во „кадети“ го освоив второто место. Ова се ослични резултати за мене. Голем поздрав до тренерите и моите родители кои што секогаш се со мене. Јас имав четири бобри до освојување на златниот медал, беше навистина силна конкуренцијата, јас во борби се натпреварувам веќе 4 години и секој натпревар за мене е нови предизвик, рече Мартина Шахинова, член на КК „Партизан“.

Повеќе...

zito sneg26.02.2018  Ниските температури и снегот што падна за време на викендов, а ќе се задржи до крајот на неделата не само што нема да се одразат штетно врз житните култури, туку позитивно ќе влијаат на земјоделските посеви бидејќи ќе ги направи отпорни што добро ќе влијае за нивниот понатамошен развој.

- Снегот и ниските температури се потребни за житните култури бидејќи пожелно е и треба да поминат одреден период на ниски температури. Тоа е стадиумот наречен „јаровизација“ кој што житните култури треба да го поминат на ниски температури за да стекнат отпорност за понатамошнбиот развој и со самото тоа да плодоносат, односно да дадат добар плод кога ќе додје време за жетва. Добро е и што овие температури ќе потрајат бидејќи за житните културо е потребно одреден период дури пожелно е и до 40 или до 60 дена да бидат изложени на ниски температури бидејќи во самта билка се зголемува количината на суви материи, на шеќери што придонесува до поголема отпорност на организамот на растението, рече Валентин Захариев, Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството Кочани.

Повеќе...

fudbal stars200626.02.2018  Со освоено прво место се врати екипата на “Фудбал Старс“ од Кочани од меѓународниот турнир “Сандански куп“ што по шести пат се одржа во истоимениот град во Република Бугарија.

Нашиот клуб го претставуваа фудбалерите од генерацијата 2006, кои со вкупно 4 победи против сите противници го потврдија талентот и одличната подготвеност и заслужено го добија златниот пехар и медалите. Освен нашата екипа, во оваа конкуренција немало други претсавници од Македонија.

Најавата за успехот нашите млади фудбалери ја имале уште на првата средба против бугарската екипа “Мињор“ од Перник, при што победиле со убедлив резултат од 5:0.

Повеќе...

vodovod tabla vlez23.02.2018  КЈП „Водовод“ брзо реагира по реакциите на одредени граѓани за проблеми со кои што секојдневно се соочуваат, а се во доменот и проблематиката на претпријатието.

По реакцијата на граѓаните и искажувањето во јавноста за неисчистениот простор пред хотелот „Центар“ по реакција на локалната самоуправа КЈП „Водовод“ веднаш интервенираше и го исчисти просторот кој што беше претворен во вистинска депонија и опасност од ширење зарази.

Слична ситуација имаше и на просторот кај бараките кај пазарот во Кочани при што по реакцијата на граѓани за што информираше и Канал 8, претпријатието и локалната самоуправа ги санираше т.н. “јавни“ тоалети во овој дел од градот. Иста ситуација е и со чистењето места и мини депонии во периферните делови од градот, како и централното градско подрачје за кои што претпријатието имало дојава и реакција од граѓани, како и интервенција на претпријатието по реакцијата на граѓани за долгогодишниот проблем со поплавите во подрумските простории кај зградите во централното градско подрачје.

Повеќе...

divogradbi23.02.2018  Жителите на населбата Tрајаново Tрло во Кочани со барање и петиција до одговорните во Локалната самоуправа за неколку нивни проблеми што се провлекуваат со години. Станува збор за нелегално изградените објекти кои никнуваат како печурки, а ништо не се презема да се спречи таквата појава.

Освен дивите градби, им пречи отпадот и депонијата која што ја создаваат луѓето кои живеат во дивоградбите, а кои не водат сметка дали ќе предизвикаат депонии со препродавањето старо железо или друг отпаден материјал.

- Поодамна се соочуваме со проблем на диво градење во нашата населба, а како резултат на тоа се дивите депонии околу дивоградбите. Значи реагираме подолг период и неидовме на разбирање од општинските власти, па се надеваме на новата локална власт.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: SE при 4 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 172 гости и нема членови


web counterqr code