X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

isi05.08.2013 Фудбалската екипа на Чешиново триумфираше на Илинденските спортски игри. Со финалниот натпревар против Соколарци во кој домаќините на турнирот славеа со 3.1, беше спуштена завесата на 41-то издание. Победата, повод за големо славје на теренот и трибините.

Фудбалерите го добија заслужениот пехар, а наградата за најдобар фудбалер на игрите му беше доделена на Мирче Натков од екипата на Чешиново.

- Да се биде најкорисен играч на турнир е голема работа. Да бидеш најдобар на првенство со многу екипи е голема чест. Оваа година имаше мошне добри екипи, а најтежок беше финалниот натпревар -рече Мирче Натков, фудбалер.

Повеќе...

most201.08.2013 Заврши изградбата нa армирано- бетонскиот мост на Голема река во Полаки.

Градоначалникот Ратко Димитровски, во придружба на претседателот на месната задница од Полаки, свечено го пушти во употреба.

-Големо е задоволството што се собравме овде за Илинден за да го пуштиме во употреба мостот што им го ветивме на жителите на Полаки. Истиот беше завршен побрзо од очекувањата, односно за нешто повеќе од два месеца откако започна изградбата. И понатаму остануваме на заложбата за подобрување на условите за живот во пасивните краишта. Полаки порано беше најголемо село со 1500, а денес има само 113 жители.

Повеќе...

sport01.08.2013 Турнирот го организираше Локалната самоуправа, а „Дружината на Вацко“ до триумфот дојде откако во финалето ја совлада екипата на „Уметници“ со резултат од 16:13.

Третото место и припадна на екипата на „Дуо трио“ која во малото финале беше подобра од екипата на „Елемент“ со 16:07.

За најдобрите следуваа скромни подароци што ги обезбеди Локалната самоуправа.

Со оглед на тоа што за учество беа пријавени осум екипи, истите беа поделени во само две групи, а вкрстија двете првопласирани екипи.

Повеќе...

trkanje431.07.2013  Неподнослива смрдеа се шири од фекалиите што истекуваат на влезот на Тркање, во близина на бензинската пумпа “Еко-оил“. Поради затнување на канализационата цевка, отпадната вода излегува низ една од шахтите. Тече по коловозот и доаѓа дури до магистралниот пат М-5.

Жителите кои имаат куќи во непосредна близина се жалат дека со високите дневни температури смрдеата уште повеќе се чувствува, па дома не можат да отворат ни прозорец. Освен тоа, приморани се после секое движење по улицата пред влегување во домовите да ги мијат обувките од фекалната вода.

Загрижени за состојбата во која живеат, помош побараа од Локалната самоуправа.

Повеќе...

Novo-Vozilo-Vodovod01.08.2013 51.500 евра чини новото возило за собирање цврст отпад што влегува во возниот парк на КЈП “Водовод“.

Најголем дел од парите, како донација ги даде јапонската влада, а дел обезбеди и Општина Кочани.

Возилото е од италијанската марка “ивеко“ со специјално вградена опрема од српскиот производител “Ватроспрем“.

Пред новинарите и јавноста возилото беше презентирано во стопанскиот двор на претпријатието, при што беше речено дека со своите карактеристики тоа треба да овозможи поефикасно извршување на услугите.

Повеќе...

vanco331.07.2013  Судбината си поиграла со 57-годишниот Ванчо Ефтимов од Кочани кој останал да живее сам во својот скромен дом.

Тешко подвижен, поради неколкуте мозочни удари што ги преживеал, врзан е за креветот. Вели дека со социјалната помош одвај се снабдува со потребните лекови, а за храна не му остануваат пари.

Бил вработен во “Бетон“ каде поминал 27 години, но стажот не му е платен за 6, па иако му било ветувано, пензија се уште не зема. Се лекувал неколку пати, но здравствената состојба и понатаму е без промени, па освен движењето, отежнато му е и зборувањето. Не може да ја поправи скормната куќарка, па се плаши дека може да му се сруши врз глава.

Повеќе...

vodovod1001.08.2013 Комплетно нова водоводна, канализациона и атмосферска мрежа постави КЈП „Водовод“ во новоизградените станбени објекти во Кочани. Се работи според сите стандарди и пропишани димензии, истакнаа од претпријатието.

-Посебно ги ставаме и ja одделуваме атмосферската од канализационата мрежа, значи ги поставуваме посебно. Во последно време работиме на тој начин секаде и ставивме адекватно комплетна водоводна мрежа, истакна Александар Ефтимов, технички директор на КЈП „Водовод“.

Екипите на „Водовод“ за време на верските празнувања по повод празниците Св. Петка и Св. Пантелејмон ќе им бидат на располагање на лицата кои ќе ги посетат манастирите со тоа што ќе им бидат обезбедени цистерни со вода како и чистење на патиштата.

Повеќе...

iftar30.07.2013 Богата трпеза по повод месецот на постот Рамазан организираа муслиманските верници во кочанската џамија. На традиционалната средба наречена рамазански ифтар оџата со поздравна молитва им порача на верниците да се почитуваат меѓу себе , да се воздржуваат од лоши зборови и дела со цел општо човечко прочистување.

-Сите веруваме во еден Бог во еден севишен. Алах како заповед ни даде да постиме во сите вери. Возвишениот во наша корист ни го препорачал месецот на постите Рамазан пред се за здравјето, за воздржување од храна, пиење и телесни задоволства и на тој начин внатрешно и надворешно да се смириме, рече Мехмед Ариф Кочак , имам во кочанската џамија.

На рамазанскиот ифтар присуствуваше и градоначалникот Димитровски кој рече дека и понатаму ќе се залага за меѓусебно почитување и рамноправност без разлика на вера и припадност.

Повеќе...

Legalizacija31.07.2013 5 до 12 е за сите соптвеници на бесправно изградени објекти на земјоделско земјиште кои сакаат истите да ги легализираат.

Барањата се поднесуваат во Локалната самоуправа каде досега примиле точно 40 .

-Сакам да напоменам дека рокот истекува на 2 август. Очекуваме дека по обичај на нашиот народ тоа да се прави во последен момент, да се јават и други сопствените, а рокот за поднесување на барањата нема да биде пролонгиран-рече градоначалникот Димитровски.

-Тој додаде дека Локалната самоуправа стриктно ќе се придржува до законот кога е во прашање рокот за легализација на бесправно изградените објекти на земјоделско земјиште.

Повеќе...

crkva30.07.2013  Осумдесетина години старите објекти на манастирот “Св. Јован Опсечен“ во Горни Подлог започнаа да се реновираат. Работите се изведуваат по иницијатива на селскиот Црковен одбор, откако било согледано дека условите што досега дел од објектите ги нудат не ја задоволуваат нивната намена.

Членовите на одборот работат според однапред одредени приоритети, при што веќе се наѕираат дел од започнатите реновирања и доградби.

- Чешма, скара, фурна, овде планираме да изградиме еден шанк со скара, за кога луѓето ќе дојдат да можат да се послужат сами. Целиот инвентар од црквата им стои на располагање, рече Мијалчо Манчов, претседател на МЗ Горни Подлог.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-4°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 93%
Ветер: North при 0 kmh
Недела1°C/7°C
Понеделник2°C/7°C
Вторник3°C/7°C
Среда1°C/7°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 143 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click