X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

tP-524.07.2013 Од четврток Кочани го зафаќа топлотен бран. Според информациите на хидрометеоролошките станици следи жолта- алертна фаза. Истата ќе трае само до наредната недела, од кога Општината, како и целата територија на државата ќе бидат зафатени со температури што ја дефинираат и портокаловата фаза.

Од Центарот за јавно здравје информираа дека од Министерството за здравство стигнала препорака да биде поставен пункт за бесплатни прегледи со мерење крвен притисок. За превентивата и контролата на граѓаните ќе биде задолжен тим од Здравствен дом од Кочани. Како што информираат оттаму, согласно препораките, пунктот ќе биде поставен на локација во централното градско подрачје, која дополнително треба да се утврди. Таму граѓаните ќе можат да се информираат и како да се заштитат од топлотниот бран, преку флаери што ќе ги дели медицинскиот персонал.

Повеќе...

penzioneri24.07.2013 Дводневна екскурзија во егејскиот дел, на северот од Грција, организираше здружението на пензионери.

Првичниот план бил да се посети Турција, но поради немирите во Истанбул, дошло до промена на дестинацијата.

Турата на 70-те пензионери во Грција стартувала со прошетка и шопинг во Солун и посета на бањолошкиот центар во Лутраки.

Пензионерите во Грција шетаа по намалени цени.

50 проценти од патните трошоци биле покриени со средства од буџетот на здружението.

Повеќе...

komarci323.07.2013  Рано изутрината на површина од 1500 хектари во општина Кочани и уште 1000 хектари во соседната Виница, се реализираше втората фаза од третирањето против комарците.

Како што беше најавено, по втор пат оваа година прскањето се изведе авионски, во раните утрински часови.

Третирањето делумно беше над градското подрачје, дел над населените места во низинскиот дел од општината, како и над оризовите ниви. Исто така, беа опфатени и подрачјата околу речните корита, односно непристапните места за третирање од земја. Како и до сега, за прскањето беше употребен т.н. заштитен широкопојасен инсектицид, познат под трговското име “аквакотрин.

Повеќе...

PrezentacijaRecani123.07.2013  Почетните активности за реализација на проектот брана “Речани“ започнуваат со презентација на урбанистичко-планската документација и јавна расправа за неа. Иницијативата за тоа ја даде Министерството за земјоделство, а организатор на презентацијата во Кочани беше Министерството за транспорт и врски.

Оценките оттаму се дека без согласност за планскиот документ на сите вклучени страни во него, нема да може да се реализира и самиот проект. 

-Министерството за транспорт и врски учествува во оној дел за одобрување на урбанистичката документација. Ние го поддржуваме тој проект, за нас најбитно  е при носење на тој план да се почитуваат законските прописи и нормално е да учествуваме во расправата. Ние како Министерство, согласно законот и ја организираме самата јавна расправа, рече Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски.

Повеќе...

bazen23.07.2013  Втора година по ред на градскиот базен во Кочани граѓаните ќе имаат можност за ноќно капење.

По минатогодишниот пробен период, кога за прв пат освежување во летните вечери имаше под рефлектори, во КЈП “Водовод“ оценуваат дека потегот се покажал како исправен, за што постоел и задоволителен интерес меѓу младите. Од друга страна, ќе се избегнат и досегашните обиди на поединци недозволено да влегуваат и да се капат во базенот во период додека тој не работи.

Најавениот топол бран што се очекува во наредните денови да го зафати регионот, исто така била една од причините во комуналното претпријатие токму сега да се одлучат да го стават објектот и за ноќна употреба.

Повеќе...

amr323.07.2013  155 професионални војници од Македнија, меѓу кои и од кочанскиот регион, а кои беа дел од 14. контингент на мировната мисија ИСАФ во  Авганистан, се вратија дома.

По тој повод во касарната “Јане Сандански“ во Штип се одржа свеченост на која присуствуваа министерот за одбрана Талат Џафери, началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор, Горанчо Котевски и амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс.

Посакувајќи и им добредојде, генерал-мајорот Котевски рече дека припадниците на АРМ за време на сите досегашни ротации во Авганистан го даваат својот максимум, со што се очекува максимална поддршка за влез и членство во НАТО-алијансата.

Повеќе...

Novak-Djokovic23.07.2013  Кочанец, без да се помачи, заработил екстра од месечната плата што ја добивал како вработен во ресторан во Будва. Парите ги добил како бакшиш, и тоа ни помалку ни повеќе, туку од првиот светски тениски рекет Новак Ѓоковиќ.

По седумдневниот одмор во Хрватска српскиот тенисер ја посетил и Црна Гора каде заедно со неговиот пријател Марк Стилитано го посетиле ресторанот “Асторија” во Будва. Таму работат седум Македонци, од кои двајца се главни готвачи. Едниот е од Кочани, а другиот од Куманово.

„Асторија“ важи за еден од најексклузивните ресторани во Будва, кој го посетуваат најпопуларните светски личности.

Повеќе...

kosarka523.07.2013  Иницијативата на група млади за меѓусебно одмерување на силите во спортско натпреварување придонесе Локалната самоуправа да ја преземе организацијата на турнир во баскет.

Натпреварите ќе се одиграат на 31 јули во спортската сала на ОУ “Никола Карев“, а екипите учеснички ќе бидат составени од 3 плус 1 играч.

Повод за организирање на турнирот е одбележувањето на празникот Илинден.

Со оглед на краткиот рок до одржувањето, од Општината упатија јавен повик за пријавување на заинтересираните екипи.

Повеќе...

vodovod622.07.2013  Надминати се причините за целодневни прекини на водата во градот и населените места кои се снабдуваат од водоводната мрежа на КЈП “Водовод“.

Со поставувањето нови цевки на потегот кај обиколниот пат околу Кочани, викендот завршија градежните активности на проектот за замена на дел од главниот потисен цевковод. Иако екипите на изведувачот на работите, фирмата “Жикол“ од Струмица, се соочија со тежок терен за работа, сепак планираните задачи беа исполнети во целост и водата потече по новите цевки.

Од друга страна, оперативните екипи на кочанското комунално претпријатие го искористија целосниот прекин на водата за да интервенираат на други места од водоводната мрежа.

Повеќе...

Nevrabotenost22.07.2013  За само половина година бројот на невработените во Кочани се намалил за 60 отсто.

Такви се официјалните податоци што ги објави Агенцијата за вработување. Споредбата на бројот на невработените на крајот од минатата година и на крајот од јуни годинава покажува драстичен пад. Во декември 2012-та во евиденцијата на службата биле регистрирани околу 7.150 лица кои бараат работа, а на средината од оваа година тој број паднал на близу 3.000.

Иако во меѓувреме немаше отворање поголем број работни места или пак друг вид масовни вработувања, невработеноста е намалена. Најверојатно тоа е резултат на пререгистрацијата и новиот начин на евидентирање на невработените, што започна од почетокот на годинава.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-10°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 93%
Ветер: North при 0 kmh
Сабота1°C/7°C
Недела2°C/7°C
Понеделник2°C/7°C
Вторник3°C/7°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 160 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click