X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

isi218.07.2013  Екипите на Соколарци и Грдовци од групата “А“ веќе обезбедија пласман во четвртфиналето од фудбалскиот турнир на Илинденските спортски игри во Чешиново. Со убедливата победа од 7:0 на натпреварот против Тркање, грдовјани само ја потврдија добрата подготвеност и заслужено одат понатаму.

Сигурен учесник во продолжението од турнирот е и екипата на Балван од групата “Б“, а ја следат уште две екипи од штипскиот регион, Карбинци и Таринци од групата “В“.

Останатите четвртфиналисти ќе се дознаат в сабота кога се играат последните два квалификациони натрпеаври. Од 17 часот ќе играат Чешиново и Облешево од чиј меѓусебен резултат зависи која екипа ќе ги продолжи понатаму. Истиот ден, од 19 часот, се игра натпреварот меѓу Чифлик и Чардаклија, од кој зависи дали штипската екипа ќе стане последниот четвртфиналист.

Повеќе...

voda17.07.2013  Кочани по трет пат годинава ќе остане без  вода преку цел ден. Прекинот ќе биде в недела во периодот од 7 до 21 часот. Причината за тоа е завршувањето на активностите од проектот “Кочани 1“ за реконструкција на главниот цевковод од водоводната мрежа.

Проектот чија реализација на терен започна  во почетокот на март годинава, практично завршува во предвидениот термин. За негова реализација беа обезбедени над 350 илјади евра наменети за делумната замена на главниот потисен цевковод од системот за водоснабдување на Кочани.

Парите се дел од кредитот земен од германската КФВ банка и се вложија во првата фаза од реконструкцијата на цевководот чија вкупна должина е околу 5 километри. Со завршувањето на проектот “Кочани 1“ се заокружувва една целина од планираните активности, за што уште на започнувањето на граджните работи беше речено дека треба да се реализира до средината на годината.

Повеќе...

klupi17.07.2013  Ниту една клупа не е поставена на улицата “Тодосија Паунов“, на потегот од Градскиот парк до излезот на градот кај СОУ “Ѓошо Викентиев“.

Граѓаните реагираат дека на делницата долга околу 2 километри не постои место каде може да се приседне по пешачењето, иако тротоарот има доволна широчина за поставување урбана опрема. Тие oчекуваат Локалната самоуправа да поведе поголема грижа, не само за жителите на централното градско подрачје, туку и за оние што живеат во околните населби.

- Јас сега доаѓам од Штип, да се поставт овде некои клупи, па да се направи некој украс, да се стави цвеќе, за милина е тоа таму што го видов... Нема каде да одмориш никаде, клупи нема и одмор нема, на улица падни и умирај, тоа е, рекоа граѓаните.

Повеќе...

orizari baraki317.07.2013  Времените објекти кај православниот храм “Свети Атанасиј“ во Оризари, што не се користат со години, веќе се обраснати во трева и грмушки.

Жителите велат дека одамна ја немаат својата функција и сега се претворени во јавни тоалети, скривалишта за животни бездомници и руини што го нагрдуваат изгледот на центарот на населбата. Затоа преку лична иницијатива, доставена до месната заедница, бараат општината да преземе мерки за отстранување на бараките. Очекуваат дека по остранувањето местото ќе се уреди, за што имаат и свои предлози, за да се вклопи во околината.

- Срамота  голема е, колку убава црква,a под неа местото стоi како пусто. Кога црквата е убава, и ова треба да е убаво. Не е работата само дворот, туку и патот треба да е убав, треба се околу тебе да биде убаво... Тука би требало некое забавно, луна паркче да биде, со фонтана некоја, ќе биде стварно убаво, велат жители на Оризари.

Повеќе...

vlez kocani217.07.2013  На местото каде што се одвојува магистралниот пат М-5 од локалниот патен правец Штип – Кочани, на потегот кај Подлог, стои скромна табла со името на градот во кој  се влегува или покрај кој се поминува.

Влезот во Кочани, од чија лева страна се протега дел од новата индустриска зона не дава некој посебен впечаток или едноставно кажано, воопшто не е соодветен со имиџот што го гради или настојува да го зачува Кочани – еден од најчистите градови во државава, градот познат по зеленилото и среденото корито на Кочанска Река. 

Несреден и неосветлен терен, обраснат со сува и висока вегетација, неугледен патоказ. Неретко, по некое купче отпад и лош асфалт преполн со дупки. И така е со години.

Повеќе...

Osogovija217.07.2013  Природниот парк Беласица во Бугарија и неговото влијание врз економскиот развој на општините што гравитираат околу него е примерот од кој македонските градоначалници од Осоговскиот регион, треба да добијат практични искуства што можат да се применат кај нас.

За таа цел, Македонското еколошко друштво за сите нив организираше посета на новоформираното заштитено подрачје во соседната држава.

На средба со градоначалникот на Петрич им се претставени предностите и предизвиците со кои се соочува оваа бугарска општина, со намера таквите искуства нашите преставници да ги применат на потенцијалното заштитено подрачје Осогово.  

Повеќе...

crven krst17.07.2013  70 млади волонтери на Црвен крст од повеќе општински организации од државата се дел од големиот Летен камп на Лисец, што веќе неколку години по ред го организира општинската организација на Црвен Крст во Виница.

На надморска височина од 1510 метри , во кругот на планинарскиот дом на Лисец, средношколците ќе имаат четиридневно дружење и забава.

Целта на овој камп е спроведување на активности за откривање и истражување на природните потенцијали на Лисец.

 

Повеќе...

investicii316.07.2013  Најавите од Агенцијата за странски инвестиции дека американска компанија планира во источниот дел од Македонија да инвестира во изградба на капацитети за производство на автомобилска опрема ги подгреваат надежите дека овој дел од државата може економски да заживее.

Иако се уште официјално непотврдена, во Кочани веќе кружи информацијата дека била изразена подготвеност на странски инвеститор кај нас да вложи во објект во кој ќе се произведуваат кабли и електронска опрема за патнички возила. Производствениот погон за почеток бил димензиониран да ангажира околу 200 работници, а во зависност од потребите подоцна овој број можело и двојно да се зголеми.

Нема дополнителни информации дали за оваа намена инвеститорот би вложил во некој од поранешните фабрички капацитети што не работат или пак ќе се гради комплетно нов објект.

Повеќе...

Ruen1116.07.2013  Може ли “Руен“ да стане капацитетот во кој повторно ќе вложи странски инвеститор?

Ова е прашањето што во Кочани си го поставуваат и поранешните вработени, и доверителите, и одговорните за стечајната постапка на фабриката. Иако секој од свој аспект и со сопствена математика во можниот одговор, оптимизмот се базира и на досегашните најави од заинтересирани купувачи од Турција, Италија, но и од можноста за сосема ново инвестирање од компанија која доаѓа од автомобилскиот сектор.

Не се испуштени сите шанси за ослободување од хипотеките, завршување на стечајот и повторен старт на некаков вид производство во “Руен“. Согласен со тоа е и стечајниот управник Драги Димовски, кој смета дека е направен извесен позитивен чекор со неодамнешната одлука на Собранието на доверители да не се бара почетна цена при продажбата на имотот на фабриката.

Повеќе...

stecajci216.07.2013  Скоро еден месец стечајните работници од Кочани се спречени да ја користат салата на Мултикултурниот центар за да ги одржуваат работните состаноци.

Забраната за тоа, што ја добиле од Локалната и од градоначалникот, ги натера да поднесат писмено барање за средба со првиот човек на Општината. Во дописот го информираат дека бараат средба со него за да ја расчистат дилемата зошто не можат да користат јавни простории за своите потреби.

Сепак, и покрај обидите да се сретнат со Димитровски, засега поради неговите чести отсуства, средбата не е реализирана. Заради тоа на стечајците им преостанува меѓусебно да се среќаваат само на улица.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 127 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click