Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

turnir1610.07.2013  Екипите на “Елемент“ и “Еко оил“ веќе обезбедија учество во полуфиналето на Петровденскиот турнир во мал фудбал.

Во второто коло тие  ги победија своите противници со убедливи резултати и со по две победи се наоѓаат на врвот на табелата од групата “А“. Зад нив се екипите на “1 Мај“ и “Амигоси“ кои практично ги загубија шансите да остварат подобар пласман.

Нешто понејасна е состојбата во групата “Б“ каде на врвот се наоѓа “Европа 92“, со две победи, а останатите три екипи не се издвојуваат според ефикасноста, па ќе се чека расплетот во третото коло.

Инаку во рамки на второто  коло се постигнати следните резултати:

Повеќе...

Poplavi1309.07.2013  Граѓаните на Кочани повторно поминаа кошмарна вечер поради големото невреме што го зафати регионот.

Обилниот дожд што паѓаше половина час ги преполни улиците и се излеа во пониските деловни објекти и подрумските простории. Надојдената вода го попречи и нормалното одвивање на сообраќајот, а на улицата “Глигор Апостолов – Гочо“ се создаде вистинско езеро длабоко 60-тина сантиметри. Возилата беа принудени да се движат по споредните улици за да влезат во градот.

Сепак, најкритично беше во Трговскиот центар каде за десетина минути инвентарот и стоката во деловните објекти се најдоа под вода. Сопствениците се револтирани што и покрај барањата до локалните власти и надлежните, со години не се преземаат ефикасни мерки за заштита од поплавите.

Повеќе...

MaticnoPoplaveno09.07.2013  Дваесетина матични книги со податоци за родените до 1950 година се зафатени од водата што  ги наполни просториите на матичната служба во близина на Полициската  станица.

Вработените се ангажирале уште вечерта за да ги извлеачт кутиите  во кои се сместени книгите и да ги сместат на безбедно. На помош притекнала и екипа на противпoжарната единица, но сепак водата била побрза од нив и ги зафатила документите што се наоѓале на пониските полици.

Видливи оштетувања имаше на подот каде ламинатот беше целосно подигнат и одлепен, а штета претпрел и инвентарот и дел од столаријата во објектот.

Повеќе...

evra09.07.2013  51-годишниот П.В. oд Кочани останал без 6.200 евра, верувајќи дека негов познаник од Штип, кој пријавил адреса на живеење во Скопје, ќе му помогне  околу вработувањерто на ќерката.

Без да насети дека се работи за измама, кочанецот пријавил дека на 19 јуни годинава, лицето Б.Н. го довело во заблуда лажно прикажувајќи му факти.

Всушност штипјанецот се претставил како еден од директорите на мобилниот оператор  ВИП, ветувајќи дека ќе му заврши работа неговата ќерка да замине на шестмесечна специјализација во Америка. По завршувањето на школувањето тој требало да посредува таа да се вработи во Владата на Република Македонија како дипломат за односи со јавноста.

Повеќе...

plostad09.07.2013  Осум архитектонски решенија се понудени за новиот изглед на градскиот плоштад во Кочани. Едно од нив како најсоодветно ќе треба да го избере седумчлената општинска комисија што ја сочинуваат инженери-архитекти и градежници, што главно се вработени во локалната администрација, но и пензионирани.

За сега од Општината не сакаат да откриваат повеќе детали околу пристигнатите предлози за уредувањетго на плоштадот, со образложение дека нив најпрвин треба да ги разгледа споменатата комисија.

Беше потврдено само она што и претходно беа дел од условите што треба да ги исполнува секое од понудените решенија, односно да гарантира оригиналност и репрезентативност на концептот, да ги задоволува барањата за креативност и инвентивност во пристапот на обликувањето и да обезбедува современ третман на просторот.

Повеќе...

poeti309.07.2013  Невремето во понеделникот вечерта ги наруши плановите на организаторите на манифестацијата Петровденски конаци.

Балканската поетска средба наместо на манастирот „Св. Илија“ во месноста кај дабот кај село Бели, како што беше претходно најавено, се одржа во фоајето на Центарот за култура.

Поетската средба има традиционално обележје и на неа учествуаваат поети од Македонија и соседните држави. За разлика од минатата година, иако годинава гостите дојдоа во помал број, средбата успешно се реализираше.

- Секоја година сакаме да донесеме поети од странство, тоа го направивме и оваа година. Она што лани го планиравме за годинава не успеавме до крај да го реализираме, но сепак имаше интересна поетска вечер со гости од Врање, Србија и две поетеси од Софија, Р. Бугарија и пет поети од Макеоднија - двајца од Скопје и тројца од Кочани, рече Коце Стоименов, директор на ЦК “Бели мугри“.

Повеќе...

turnir1209.07.2013  Се одиграа натпреварите од првото коло од Петровденскиот турнир во мал фудбал.

Традиционално, по повод празникот на градот, го организира Општина Кочани.

Во салата на ОУ “Никола Карев“ во четири натпревари се сретнаа сите осум екипи. На крајот од првото коло постигнати се следните резултати:

Елемент - 1 Мај - 3:0

Амигос  -  Еко-оил - 4:9

Истра - Македонија Горни Подлог -  3:4 

Инвестградба - Европа 92 - 0:3

Повеќе...

oriz44408.07.2013  Голем скок нагоре од околу 40 отсто забележа откупната цена на оризот во кочанскиот регион.

Во моментов белиот ориз се откупува од 53 до 55 денари за килограм, во зависност од квалитетот. Ваквиот пораст е вообичаен во период кога залихите од минатогодишната реколта се трошат, но сепак прогнозите беа дека нема да биде надмината границата од 50 денари.

Кај откупните претпријатија нема застој, односно ги купуваат сите понудени количини. Велат дека побарувачката на пазарите во државата и соседните земји има благ пораст, па се најавува дури и увоз.

Повеќе...

ruen408.07.2013  В четврток треба да биде решена понатамошниот развој на настаните околу продажбата на кочански “Руен“.

На закажното  Собрабние на доверители, што по првиот неуспешен собир во средината на јуни се презакажа за 11 јули, треба да даде одговор за натамошната судбина  на фабриката и поранешните вработени. Со оглед што  на состанокот минатиот месец се појавија доверителите кои имаат побарувања од “Руен“ од само околу 31 отсто, Собранието не се одржа. Тогаш требаше да се направи договор за третиот оглас за продажба на имотот на фабриката, откако на претходните два не се јави ниту еден купувач.

Работниците кои чекаа пред Судот беа разочарани од таквиот однос на доверителите, а претставникот на синдикалната организација повика на поголема совесност, со надеж дека на следниот состанок ќе има поголем одзив.

Повеќе...

grdovci08.07.2013  За да се стигне до трошната куќарка на Љуба Ангелова во Грдовци треба да се помине низ кал и остатоци од фекалии во дворot, излеани од селската канализација.

Иако нејзиниот дом е на сред село, условите што ги има во него, благо речено се мизерни. Старицата се жали дека со години живее во влага и неподносливата смрдеа.

Друштво и прават двете полнолетни деца, кои со нарушеното психичко здравје се принудени да ги трпат и нехуманите услови за живот. Излеаната вода од канализацијата после секој обилен дожд ги поплавува двете скромни собички.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-7°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 86%
Ветер: NE при 2 kmh
Петок3°C/7°C
Сабота4°C/10°C
Недела-1°C/6°C
Понеделник2°C/7°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code