X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodostopanstvo205.07.2013 Во моментов по десниот магистрален канал течат 4 ипол метри кубни вода во секунда вода . Вода се дистрибуира до сите водни заедници кои го измириле долгот и ги платиле ратите за заостанат долг, информираше директорот на ВП „Брегалница“ Зоран Беличев.

Од претпријатието упатуваат апел до сите корисници навреме да си ги подмират долговите. Во спротивно ќе им биде прекината дистрибуцијата на вода.

Најдолжни спрема претпријатието се водните заедници од Истибање и Виница, велат од претпријатието. Затоа спрема нив не се врши дистрибуција на вода.

Инаку , веќе четири дена Водостопанство Брегалница работи на санирање на хаваријата на десниот магистрален канал помеѓу Мустафино и Свети Николе.

Повеќе...

Pcelari05.07.2013 Деновите во почетокот на јули е период кога пчеларите се најактивни на терен. Го цедат медот. Почетокот на летото претставува кулминација на вегетацијата по што следи дозревање на овошните плодови, градинарските култури и проретчено цветање на ливадските цветови или се заедно од пчеларите наречена тивка летна паша се разбира и издашна доколку во почвата има доволно влага или повремени дождови. Со одземањето на медот во овој период на пчелите им се овозможува да си ги надополнат за нив неопходните медни залихи за успешно презимување и понатамошен опстанок.

Пчеларите се активни на терен но временските услови не им се наклонети, рече секретарот на пчеларското здружение „Златна кошница“ од Кочани Ванчо Ќировски.

Повеќе...

ilinka05.07.2013 На Првиот состанок на одборот за доделување награди беше констатиран технички пропуст, заради што истиот беше презакажан за следната недела.

Пристигнале седум предлози за добивање награди за значајни остварувања за Општина Кочани, а само два за животно дело.

Поради наш пропуст во јавниот апел, каде не беше споменато дека и за животно дело можат да се доставуваат предлози од граѓаните, едногласно решивме првиот состанок да го презакажеме за понеделник во 12.00 часот-рече Илинка Атанасова, претседател на одборот за доделување награди.

Повеќе...

41-vi-ISI-305.07.2013 12 фудбалски екипи ќе настапат на годинешните традиционални „Илинденски спортски игри“ кои почнаа во Чешиново. Првиот натпревар го одиграа екипите на Карбинци и Спанчево. Игрите претходно за отворени ги прогласи градоначалникот на Општина Чешиново-Облешево Костадин Личков.

- Горд сум што по 41 пат се собравме на оваа манифестација. Илинденските спортски игри станаа обележје на нашата општина и претставуваат рекреација за луѓето кои живеат овде-рече тој. Задоволството годинава е поголемо, додаде Личков, бидејќи на турнирот се враќаат и други две дисциплини, шах и велосипедизам.

Екипите учеснички во фудбал се распределени во 4 групи:

Повеќе...

zemjodelci304.07.2013 Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството во салата на Советот на Општина Кочани одржа состанок со земјоделците од Кочанско. Граѓаните од Кочанско се запознаа со Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2013 г. и мерките по кои може да се аплицира. На средбата присуствуваа земјоделци од Кочанско и претставници од Општината како и од ПЕ на агенцијата за поддршка на земјоделството и руралниот развој.

Општините имаат можност да аплицираат за средства од оваа програма која значи развој на селата и подобрување на условите за живот на земјоделското население. Програмата нуди можност за реализација на проекти за изградба на патишта, улици, мостови, пристапни патишта до ниви и земјоделски стопанства. Значи проекти кои се во функција на руралниот развој.

Повеќе...

rabotilnica504.07.2013 Јакнење на капацитетите и демократските процеси на донесување одлуки од областа на заштитата на животната средина во локалните самоуправи, проект на Здружението за рурален развој „Јавор“ од Зрновци што ќе се спроведе во Зрновци, Чешиново-Облешево, Виница, Карбинци и Каменица. Програмата ја спроведува Центарот за институционален развој ЦИРА и е финансирана од Швајцарската агенција за развој и соработка, претставувана од Канцеларијата за соработка во Македонија. Најпрвин беше извршена оценка за влијанието врз животната средина.

- Наредни обуки се оценка на Б интегрирани еколошки дозволи и учество на јавноста при водење на постапката за Б интегрирана еколошка дозвола и стратегиска оцена за влијанието врз животната средина -рече Жаклина Голчева, претседател на Здружението за рурален развој „Јавор“.

Повеќе...

tito04.07.2013 Членовите на Здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани кои го почитуваат ликот и делото на поранешниот претседател на Бивша Југославија секогаш достојно ги одбележува значајните југословенски празници. Со положување цвеќе на паднатите борци во Паркот на револуцијата во Кочани го одбележаа 4 јули ден на борецот во СФРЈ кога комунистичката партија на Југославија во Белград донесе одлука за кревање на востание.

-Востанието почна прво во Србија на 7 јули , па во Црна Гора на 13 јули и во сите останати републики, за на крајот и во Македонија да се кренеме на востание на 11 октомври 1941 година со пукањето на првата пушка во Прилеп и Куманово. По тој повод и ние денеска се собравме да им оддадеме почит на оние кои ја создадоа оваа држава чии коски се втемелени во основите на оваа држава како на Македонија така и на Југославија бидејќи во војната загинаа многу добри синови на Југословенските народи, рече Трајчо Трендов , претседател на ЗГ „Јосип Броз Тито“ од Кочани.

Повеќе...

petrovden04.07.2013 На 7 јули, на Каракашева чешма ќе се одржи турнир во ловно стрелање, дисциплина трап, а на 9 јули во 20.45 ч. покрај кејот на Кочанска Река ќе има ликовен хепенинг.

В петок, на 12 јули во 9 часот, во салата на Советот на Општина Кочани, градоначалникот Ратко Димитровски организира прием на ученици - добитници на награди на државни и меѓународни натпревари. Во 11 ч. кај чешмата со мозаикот на ликовите на Петар и Павле во Градскиот парк во Кочани, ќе се одржи црковната церемонија на кршење на петровденскиот колач.

Во 12 ч., во салата на Мултикултурниот центар, Советот на Општината ќе ја одржи свечената седница на која ќе бидат прогласени и добитниците на највисоките општински награди.

Повеќе...

zrebka04.07.2013 Осум екипи се пријавени за учество на Петровденскиот турнир во категоријата над 16 години каде се плаќаше котизација по 3000 денари.

Во Локалната самоуправа беше извршено жребувањето. Екипите се поделени во две групи. На турнирот ќе нема шанси за поправен, место во завршницата ќе има само за првопласираните две екипи во групите .

-Игрите почнуваат од понеделник, па се до Петровден кога е завршницата. Во првата група во понеделник во 18.00 играат „Елемент“ и „1 Мај“, а во другиот натпревар во 19.00 часот ќе се сретнат „Амигоси“ и „Еко-Оил“. Во вторник во втората група играат „Истра“ и „Македонија -Горни Подлог“ , додека во 19.00 часот „Инвест- градба“ и „Европа 92“.

Повеќе...

Sednica03.07.2013 На петтата седница на Советот копјата очекувано се кршеа околу финансискиот извештај од работата на КЈП „Водовод“. Го презентираше директорот Љупчо Папазов, за кого  квалитетот на услугите бил поважен од самиот финансиски резултат.

-За бројки можеме да дискутираме бескрајно и аналитички да се споредуваат годините наназад и секогаш одново ќе се враќаме на она што го даваме како квалитет на услугата. И навистина ќе бидеме позадоволни ако даваме квалитетна и навремена услуга, а на другата страна и не мора да имаме којзнае каков финансиски резултат за да покажеме дека и во тој аспект работиме успешно -рече Љупчо Папазов, директор на КЈП „Водовод“.

Но, опозициските советници имаа поинаков став.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-3°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 47%
Ветер: North при 20 kmh
Недела-8°C/3°C
Понеделник-6°C/7°C
Вторник-1°C/11°C
Среда-3°C/11°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 101 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click