Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

maturanti201.07.2013 Генерацијата 1969 – 1973 година од гимназијата „ Љупчо Сантов“ викендов се собраа да ја прослават 40 – годишнината од матурирањето. На класен час што го одржа нивниот класен раководител Душан Зашев , сега професор во пензија , матурантите се потсетија на деновите поминати заедно. Ги кажаа своите успеси и постигнувањата за годините по матурирањето.

-Би сакала да ги поздравам сите мои соученици и да им ја честитам прославата. Многу сум среќна што се сретнавме после 40 години. Да се среќаваме и понатаму. Јас дојдов од Србија специјално за средбата , рече Сузана Јефтовиќ.

Генерацијата 1969 – 1973 од гимназијата е една од најуспешните од ова училиште. Од неа се произлезени многу успешни луѓе. И класниот раководител горд на своите ученици.

Повеќе...

nikola mantov01.07.2013 На градскиот стадион се одигра ревијален фудбалски натпревар во чест на Никола Мантов, легендарниот играч на „Осогово“ кој пред 40 години почина на теренот како последица од срцев удар додека траеше фудбалскиот меч од Првата македонска фудбалска лига што домаќините го играа против екипата на „11 Октомври“ од Скопје.

Се сретнаа ветераните на ФК „Осогово“ и на ФК „Брегалница“.

Организаторот на натпреварот им додели благодарници на поранешни фудбалери од Кочани, Виница, Штип и други градови, како и на други спортски работници од Општината.

Повеќе...

zfk kocani01.07.2013 Градоначалникот Димитровски организираше прием за фудбалската експедиција на ЖФК „Кочани“, која го афирмираше градот и државата на меѓународниот турнир во Франција. Еден пехар за прво и еден за трето место е епилогот од мисијата во Алзас. Импресиите од турнејата на Димитровски му ги пренесе тренерот на екипата Владо Андов, со кого отпатуваа уште двајца членови на стручниот штаб.

-Мене како прв човек во градот ми е многу драго што со една членка на ЕУ воспоставивме таква соработка. Очекувам истата да продолжи за и понатаму да разменуваме искуства на сите полиња-рече градоначалникот Ратко Димитровски.

-Престојот го искористивме за на најдобар начин да го презентираме македонскиот фудбал. Девојчињата си поминаа убаво, постигнаа успешни резултати на спортски план и оставија силен впечаток-рече Оливер Јовановски, тренер.

Повеќе...

Svajcarci-Opstina28.06.2013 На средбата се разговараше за проектите што се реализираат со средства на Швајцарската агенција за развој и соработка, а се однесуваат на регулирање на загадувањето на сливот и речното корито на реката Брегалница. Се разменија искуства за досегашниот тек на проектите што се однесуваат за Брегалничкиот регион. На средбата беа претставени и новите раководители што ќе ги водат проектите што се однесуваат за целокупното течение на реката Брегалница.

-Очекуваме дека досегашната соработка што ја имавме во претходните две - три години ќе продолжи со ист интензитет. И од наша страна , од страна на Општината и другите институции , а и од нивна страна дека ќе имаме комплетно разбирање и дека проектите ќе бидат реализирани онака како што се планирани, истакна Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Повеќе...

soobrakajka28.06.2013 Малолетник без возачка дозвола, предизвика сообраќајка пред влезот на Кочани и заврши со потешки телесни повреди. Несреќата се случила рано утринава, 20 минути по полноќ.

Во критичниот момент според информациите на полицијата, кај местото Тркански мост, од засега неутврдени причини возачот на автомобилот марка “фолксваген - поло“, 17-годишниот Д.В. од село Врбица изгубил контрола на возилото и  директно удрил во автомобил марка “БМВ“ со бугарски регистарски таблички, управуван од 27-годишниот Ж.П од село Бања.

Малолетниот возач се здобил со тешки телесни повреди и итно, од кочанската болница, е транспортиран во Скопје, а неговата сопатничка, една година помладата сестра Б.В. се здобила со лесни телесни повреди, како и возачот на другото возило.

Повеќе...

Platen-Parking28.06.2013 Како временски ограничени простори за паркирање, за чие користење ќе се наплатува соодветен надоместок Општината ги определи:

Градски плоштад “Методија Андонов Ченто“

Ул.“Кеј на револуцијата“ (на потег аптека “Зегин“ до Паркот кај старата станбена зграда, со исклучок на кривината кај ПЗУ “Хемолаб“

Ул.“Маршал Тито“ по целата должина до мостот кај паркот на “Револуцијата“

Ул.“Димитар Влахов“ (од пред зградата на Водостопанство “Брегалница“ до спој со ул.“Коле Неделков“)

Просторот на ул.“Тодосија Паунов“ (ресторан “Елпида“)

Повеќе...

MIKIphoto128.06.2013 30 угледни грагани на Кочани од сабота стануваат дел од интернационалното ротари семејство. Промоцијата на ротари клубот Кочани ке се одржи на браната Гратче. На чартер церемонијата се очекува присуството на г-дин Hilscher – Специјален претставник на претседателот на РИ за Македонија, г-дин Огнен Фирфов, претседател на Ротари Клубот Скопје, клубот спонзор на РКК, Раде Христовски претседател на сојузот на Ротари клубовите во Македонија, пратеници во Собранието на Република Македонија и други гости.

Почетоците на Ротаријанството се забележуваат уште од далечната 1905 година, кога Г-динот Пол Харис, заедно со неколку свои пријатели истомисленици, го основаше и организираше првиот Ротари клуб во Чикаго, Илиноис во Соединетите Американски Држави.

Повеќе...

poevtina-struja228.06.2013 Струјата од јули поевтинува за 4,48%. Тоа е конечната одлука на регулаторите која ќе биде калкулирана во сметките за струја за јули.

Корекцијата доаѓа по реакциите на енергетските компании кои во текот на вчерашниот ден доставија дополнителни документи што им ги побараа членовите на Регулаторната комисија за енергетика за утврдување на максимален приход.

Како што изјави претседателот Петров на прес конференцијата, реакции на предлог цената стасале од сите енергетски компании, а од ЕВН тврделе дека со таа предлог цена се доведува во прашање ликвидноста на компанијата.

Повеќе...

konaci228.06.2013 Од 1 до 13 јули во ЦК „Бели Мугри“ ќе се одржи манифестацијата Петровденски конаци. Меѓународната културна манифестација и годинава ќе понуди богата програма на кочанските граѓани.

Манифестацијата ќе започне со претставување на Мандолинскиот оркестар при Младински Културен Центар Скопје . Ќе се одржи на летната сцена на ЦК „Бели Мугри“ со почеток во 20 часот и 45 минути . Влезот е слободен. За вториот ден и третиот ден на програмата е македонскиот игран филм „Трето полувреме“ што ќе биде изведен во 20.45. Влезот е со симболична цена од 100 денари. Понатаму на 4 јули ќе следува „Концертот на староградски песни“ чиј влез ќе биде слободен , а концертот ќе се одржи на летната сцена при ЦК „Бели Мугри“. На 6 јули според програмата на летната сцена е предвиден „Фолклорен концерт“.

Повеќе...

turnir28.06.2012 Општината и оваа година го организира Петровденскиот турнир во мал фудбал. Пријавувањето на екипите за учество на турнирот ќе трае до четврток, 4 јули.

На турнирот можат да учествуваат: машки екипи на возраст до 14 и над 14 години, како и женски екипи.

Котизацијата за учество изнесува 3 илјади денари, а важи само за екипите од III категорија - на возраст над 16 години.

Пријавите се поднесуваат во Едношалтерската канцеларија во Општина Кочани.

Натпреварувањето е традиционално.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 43 гости и нема членови


web counterqr code