Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

seminar-osogovo-120.06.2013  Воспоставување поцврста врска меѓу невладините организации од осоговскиот регион заради заедничко дејствување во насока на развој на Осоговијата беше тема на работилницата што се одржа на мотелот Гратче.

Организатор на активноста беше Македонското еколошко друштво, кое го реализира проектот “Прекуграничен биосферен резерват Осогово“, а опфатени се граѓански здруженија од општините Кочани, Пробиштип, Крива Паланка и Кратово.

Целта на проектот меѓу другото е да се најде заеднички бренд на регионот што подобро ќе го претстави и ќе овозможи негов развој.

Повеќе...

Policija-za-Roleri20.06.2013 Со зголемување на температурите се зголеми и бројот на деца кои возат ролери и велосипеди на коловозите и со тоа стануваат потенцијални жртви на сообраќајни незгоди.

Секојдневната сообраќајна контрола на кочанската полиција покажува дека лица кои возат ролери најчесто се малолетници. Полициското одделение за безбедност во патниот сообраќај апелира до родителите и старателите на децата да поведат поголема грижа за своите малолетници.

Во наредниот период кочанската полиција ќе ги зајакне контролите против овие учесници. Согласно Законот за прекршоци и Законот за малолетничка правда ќе преземе мерки и покрај одговорноста на малолетниците ќе бидат повикувани и нивните родители и ќе биде утврдувана и нивната одговорност.

Повеќе...

starogradska520.06.2013 Македонската песна се негувала и ќе се негува во Виница уште долги години. За пет години на музичката сцена во Виница се промовираа во меѓународни рамки, а веќе го имаат и првиот документарен материјал аудио - визулен напис на кој се поместени 10 обработки на стари македонски песни . Домаќини на вечерта на староградски песни во Виница беа членовите на ансамблот „Серенада“.

-Виница има долга традиција на староградска песна. Почетоците се пред втората светска војна со градското пеење и со групите кои беа формирани. Имаше две – три групи кои ја негувале серенадната песна што поминале во староградски песни. Традицијата продолжува и после втората светска војна преку ансамблите за староградска песна „Распеани Виничани“ , женската пејачка група „Јана“ и со новоформираниот ансамбл за староградски песни „Серенада“ што работи во склоп на ДК „Тошо Арсов“.

Повеќе...

Drzavna-Matura-319.06.2013 Со поретки исклучоци, наставниците од ОУ „Никола Карев“, ОУ „Малина Попиванова“ и ОУ „Кирил и Методиј“ како и двете средни навреме го пополниле е - дневникот.

Но, дел од наставници го пропуштија рокот затоа што затаи системот и тоа заради доцнењата преоптоварување поради исполнување на обврската од страна на наставниот кадар во целата земја. Најголемиот дел наставници чекале до последен момент за да ја завршат обврска најмногу од ОУ „Раде Кратовче“.

Наместо 17-ти како што беше првично, крајниот рок за комплетно пополнувањена електронскиот дневник е понеделник 24 Јуни 2013 година.

Повеќе...

zfk kocani519.06.2013 ЖФК „Кочани“ замина за Стразбур, Франција . На одработувањето на последниот тренинг во таборот на кочанки владееше позитивна атмосфера. Очекувањата се дека клубот достојно ќе го претстави македонскиот женски фудбал , иако оттаму се свесни за квалитетот на екипите со кои ќе се сретнат.

Ќе учествуваме на 23-ти, на 22-ри ќе одиграме пријателски натпревар, а се враќаме на 25-ти јуни -рече Владо Андов, тренер на екипата.

На турнирот ќе се игра според системот 5+1. Ќе се одигра и пријателскиот натпревар со клуб од месност во Алзас, која има приближен број на жители како и Кочани.

Повеќе...

Eksterno19.06.2013 Во ОУ „Никола Карев“ се забележани огромни разлики во оцените по екстерното тестирање, поради што голем број наставници се соочуваат со казни. Учениците на екстерно добиле единици или двојки, а за нивното знаење биле оценувани со конечни четворки или петки. за разлика од ова , во останатите училишта во Општината оцените се совпаднале. По одредени предмети како македонски и англиски резултатите од екстерното тестирање биле и подобри, но тоа се должело на прилично лесните прашања содржани во тестовите.

Министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, по жалбите од учениците за тешки прашања на тестовите и грешки, апелираше сите забелешки да бидат пријавени во Државниот испитен центар.

Повеќе...

uprava19.06.2013 Кој го има правото над клубот, незаконските трансфери во „Осогово 2013“ и плановите за во најблиска иднина беа теми на средбата на претседателот на ФК „Осогово“ Крсте Крстев со дел од фудбалерите, сејмените и медиумите на стадионот „Никола Мантов“.

- Kонечно се стави крај на оваа сапуница што трае неколку месеци. Мислам дека со чисти сметки можеме да го стабилизираме и надградуваме ФК „Осогово“ -рече Крсте Крстев, претседател на клубот.

Во очи на прославата на 90- годишнината од постоењето идната година, на „Осогово“ му претстојат значајни цели и предизвици, стабилизирање на клубот, купување нови играчи за подигнување на квалитетот и конкурентноста и правење нов обид за влез во втората фудбалска лига.

Повеќе...

Ruen19.06.2013  Пропадна обидот да се одржи Собрание на доверителите на “Руен интернешнл технолоџис“. Попусто дел од поранешните вработени чекаа во дворот на Основниот суд за да слушнат што понатаму ќе се случува со фабриката.

На состанокот требаше да се направи договор за третиот оглас за продажба на имотот на “Руен“, откако на претходните два не се јави ниту еден купувач.

Иако уредно известени, во закажаниот термин во Судот не се појавија поголемите доверители. Работниците ги разочара таквата информација, што најпрвин им ја соопштија нивните претставници кои требаше да присуствуваат на состанокот, а потоа ја потврди и стечајниот управник Драги Димовски.

Повеќе...

UreduvanjeReka219.06.2013  Нови елементи за седење, наместо досегашните клупи доби тротоарот на кејот од реката во близина на градскиот парк.

Бетонските корита со кои се оградени стеблата од дрворедот, се искористени како основа на која се поставени дрвени седалки, со што се добиени десетина т.н. седечки групи, што посетителите можат да ги искористат да одморат под дебелите сенки.

Новото решение овозможува  неколкукратно да се зголемен капацитетот  на места за седење во однос на досегашните  можности. Со тоа практично се комплетира функционалното и естетското уредување  на целиот простор.

Истовремено со овој зафат, започна санирањето на оштетувањата на тротоарот кај Центарот за култура, како што беше најавено и од Локалната самоуправа. Со оглед на ограничените средства што се предвидени, годинава оваа активност ќе биде од мал обем.

Повеќе...

forum vinica19.06.2013 Општина Виница во рамките на своите долгорочни заложби за транспарентно и отчетно владеење од оваа година стартува со реализација на Програмата „Форуми во заедницата“. Главна цел на оваа програма е преку партиципација и учество на граѓаните да се дефинира конкретен предлог проект што е приоритетен за реализација, а за чие имплементирање се обезбедени 2.800 000 денари, средства од Буџетот на општина Виница и од Швајцарската агенција за развој и соработка.

-Програмата „Форуми во заедницата“ во која се вклучени 40 општини од кои 11 за прв пат меѓу кои е и Општина Виница е со вкупен буџет од 2.800 000 денари. Половина од средствата се наше учество, а другата половина се обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка. Тие средства ќе бидат наменети за проектите за кои граѓаните ќе го дадат својот глас учесници на форумите.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code