Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinica19.06.2013 Општина Виница во четврток на 20 јуни ќе спроведе акција за прскање против комарци. Истата ќе се спроведе во раните утрински часови од 05 - 08 часот. Со авиопрскањето ќе биде зафатена површина од 1000 ха на територијата на град Виница и околината.

-Постои скептицизам помеѓу граѓаните дека и покрај тоа што е спроведено прскање против комарците минатата година дека не е успешно, така да годинава одлучивме да се прска авионски. Ќе се спроведе на 20.06 во 05 часот наутро. Предмет на третирање ќе бидат 1000 хектари површина. Второто прскање ќе биде во јули на истата површина, истакна Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Од општината ги предупредуваат сите одгледувачи на пчели за време на третирањето да ги преземат сите неопходни мерки за заштита.

Повеќе...

gordana maneva19.06.2013 Гордана Манева дипломиран професор по одделенска настава е новиот директор на ОУ „Раде Кратовче“ . Веќе пет години работи како одделенски наставник во училиштето . Пред да работи во образование неполна година беше раководител по музика и фолклор во ЦК „Бели Мугри“. Ќе се залага за училиштето да го задржи своето реноме, но да се постигнат и поголеми успеси.

-Мојата функција како в.д. директор во ОУ „Раде Кратовче“ започна на 18.06 со тоа што почитуваната наша директорка Виолета Апостолова замина во пензија . Сакам јавно да и се заблагодарам за досегашната соработка и да и посакам успешни пензионерски денови. Мисии и визии секако дека имам. Со соработка со службите во училиштето како и со наставниот кадар во училиштето ќе го градиме училиштето со вистински имиџ, а ќе ја подобриме и климата во училиштето. Треба да поработиме на подигнување на соработката со родителите , со локалната самоуправа, со останатите училишта , со јавноста, истакна Гордана Манева, в.д. директор во ОУ „Раде Кратовче“.

Повеќе...

Zolta-Zona19.06.2013 Изминатите денови во жолта, но во наредните се очекува Македонија да влезе во портокалова фаза. Од Центарот за јавно здравје со апел да се почитуваат препораките за заштита од топлотен бран.

Поради најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи за топлотен бран од втора, односно портокалова фаза, кој ќе ја зафати територијата на цела држава Комисијата при Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотни бранови донесе препораки со цел заштита на населението.

Во соопштението од Министерството за здравство се препорачува на воспитно образовните установи (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот.

Повеќе...

Ilarion216.06.2013  На неколку дена пред одбележувањето на верскиот празник Духовден, митрополитот брегалнички Иларион за медиумите од регионот соопшти дека од редовите на црквата исклучува двајца поранешни верници, затоа што не ги почитувале црковните канони.

Според владиката, забележлива била појавата на луѓе кои ја злоупотребуваат црквата заради лична корист.

- Да соопштам на нашите  верници дека многупати се злоупотребени од т.н. лекари, односно бајачи, вражачи и гатачи кои светата црква ги одлачила и ги отстранила од својата светост. Тие луѓе му служат на ѓаволот и таквите ги злоупотребуваат луѓето, односно ја користат нивната мака, рече митрополитот брегалнички г. Иларион.

Повеќе...

Tretman-Komarci18.06.2013  Без проблеми помина првото од двете прскања против комарците од земја.

Возилото со специјална опрема за запрашување ги помина планираните улици во градот и дел од  населените места во регионот.

Кампањата за борба против комарците продолжува со второто прскање со што ќе заврши третманот од земја во првата фаза. Сепак, акцијата продолжува и во текот на оваа недела со првото прскање од авион, што во кочанскиот регион ќе се спроведе по пауза од дваесетина години.

Од Центарот за јавно здравје на прес конференцијата во понеделникот рекоа дека не се очекуваат изненадувачки ефекти од прскањето, но сепак континуитетот од минатата и оваа година треба да даде позитивни резултати.

Повеќе...

Zbunovi118.06.2013 Змии и гуштери и им се закануваат на пациентите, персоналот и минувачите додека надлежните не мрднуваат со прст кога е во прашање просторот под улицата „Страшо Ербапче“ во близина на Болницата.

Гледајќи дека нема кој да искоси тревата, дел од жителите деновиве сами се организирале за колку-толку да се заштитат од можната опасност.

Не сакаа да зборуваат пред камера но рекоа дека со косалки успеале да средат мал дел покрај улицата. Но, долу е вистински хорор. Вегетацијата е со поголема висина од онаа на просечен човек. Ризикот е за сите кои поминуваат оттаму, особено жителите од околните куќи кои често го користат овој  скратен пат.

На површина и овде излегува несовесноста, така што освен смет, таму се исфрлаат и трупови од умрени животни. Иста е сликата и  и од спртивната странаа на мостот, која после долго време минатата година беше искосена, но површината сега повторно е обрасната.

Повеќе...

nivi218.06.2013  Ниту еден корисник на социјална помош не се пријавил во подрачната единица на Министерството за земјоделство во Кочани за да добие бесплатно земјоделско земјиште од државата.

Иако Mинистерството на три пати распишуваше огласи со кои на социјалците им нудеше да работат земјоделие и да остварат приход, одзивот е апсолутна нула.

Од околу 2000 лица кои во кочанскиoт Центар за социјални работи се регистрирани како полнолетни корисници на социјална помош, во законскиот рок на третиот оглас не била доставена ниедна пријава.

Повеќе...

maraton velosiped318.06.2013 Одличен успех забележа кочанскиот велосипедист Сашко Јосифовски на Мавровскиот велосипедски маратон. Турнирот го организираа Општина Маврово-Ростуше, Националниот Парк „Маврово“ и ВСД „Енерџи“.

Јосифовски кој од одинава ги брани боите на скопскиот велосипедски клуб “Енерџи“ во големиот маратон дојде до одличното трето место, во конкуренција од 100 велосипедисти.

- Минатата година го осовив првото место на истиот маратон. Патеката беше тешка, задоволен сум и со овој резултат, рече Сашко Јосифовски, велосипедист.

Повеќе...

kuka orizari17.06.2013  За над 1 милион и 400 илјади денари ноќеска околу полноќ било “олеснето“ семејството Ефремови од населбата Оризари.

Крадци им влегле низ незаклучената врата на летната кујна и преку терасата се нашле во просторијата каде што се наоѓале парите. Домаќините, кои во меѓувреме биле на матурска прослава имале непријатно изненадување по враќањето дома. Забележале дека ги посетил неканет гостин, кој им украл 20 илјади евра и над 180 илјади денари.

Жителите на Оризари рекоа дека Ефремови во населбата биле познати по приватниот бизнис со кој се занимаваат, па веројтно оттаму и толкавата сума пари што ја имале во готовина. Иако, во непосредна близина има уште неколку куќи, никој од соседите не ги забележал кражбите. Рекоа дека се плашат за својот имот, затоа што кражбите станале вообичаена работа.

Повеќе...

komarci117.06.2013  По минатонеделното  одлагање, конечно од ноќеска започнува овогодишната борба на човекот со комарците.

Две вечери по ред ќе се прска од земја против инсектите  што се заштитен знак на регионот.Од Центарот за јавно здравје, рекоа дека дождот и лошите временски услови биле причината што првата фаза од планираното повеќекратно третирање ќе се спроведе во текот на оваа недела.

Со прскањето од земја, ќе се опфати површина од 300 хектари во централното градско подрачје, приградските населби и дел од населените места во општината.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 51 гости и нема членови


web counterqr code