Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

tenis14.06.2013 Младата тенисерка на „Акватен“ Даниела Колева е елиминирана во четвртфиналето на тенискиот турнир во Чачак, Р. Србија.

Таа беше поразена од домашната  тенисерка Јована Бабиќ со резултат од 2:0 во сетови, во првиот со убедливи 6:1, додека во вториот сет на Србинката и беше потребен само еден брејк за да го добие со 6:4.

Даниела Колева до четвртфиналето стигна со три последователни победи, првата и најубедлива против Валентина Тодоровиќ од Србија, на која и препушти само еден гејм 6:0; 6:1, втората против црногорката Ања Драшковиќ со исто така убедливи 6:1; 6:2 и третата против домашната тенисерка Анѓелка Андриќ, што беше и најтешко добиениот меч 7:5 во првиот сет и 7:6 по тајбрејкот во вториот.  

Повеќе...

Detonator113.06.2013  Една година по апсењата и изрекувањето на обвиненијата, заврши судскиот процес “Детонатор“.

Останува да се изнесат завршните зборови на обвинителството и одбраната, по што до крајот на јуни во Основниот суд - Скопје треба да биде донесена пресудата против 16-мината обвинети. Двајца уште од разоткривањето на случајот беа надвор од државата и недостапни за истражните органите.

За сите нив јавното обвинителство побара затворски казни, тврдејќи дека се виновни по сите наводи од обвинението. Лицата, главно од Кочани, Виница, и Крива Паланка пред судот одговараа за кривично обвинение што ги товареше дека оформиле група која применувала насилство, лихварство, перење пари, затајување данок, но и за недозволено организирање игри со покер апарати.

Повеќе...

Ulica-Krum-Vrninski513.06.2013  Градежна  механизација го започна расчистувањето на теренот и рамнењето на коловозната површина од улицата “Крум Вранински“. Со тоа стартуваа активностите за нејзина целосна изградба и асфалтирање.

По неодамнешното потпишување на договорот со Локалната самоуправа, фирмата “Урбан инвест“ од Кавадарци го испочитува рокот за почеток на градежните работи и навремена реализација на договорените задачи.

На лице место дојдоа и претставници од Oпштината и од финансиерот за да направат увид.

Повеќе...

Ulica-Orce-Nikolov113.06.2013 Со секој  поголем дожд или снег жителите на дел од улицата “Орце Николов“ под каналот кај “Сиви дом“ остануваат заробени во своите домови. Велат дека тогаш тешко можат да излезат од дворовите, затоа што коловозот е целосно поплавен и каллив.

250 метри долгиот крак од улицата со децении го има истиот изглед како кога ја започнале градбата на нивните куќи.

- Чизми треба да облечеш за да излезеш. Прекрасен двор имам, секој ден треба да се мие со вода, инаку не се оди, деца на школо треба да одат. А зимно време да се дојде има што да се види, ниту кола да помине, ништо не може, рече Станка  Ангелова, жител на улицата “Орце Николов“.

Повеќе...

maturanti1113.06.2013 Возбуда, воздишки, искрени и срдечни прегратки и евоцирање спомени - вака изгледаше средбата на соучениците од првата генерација ученици од средното тогашно индустриско училиште „Ѓошо Викентиев“ , кои во хотелот Гратче го одбележаа златниот јубилеј - 50 години од матурата. Во нивно време било луксуз да се запишеш во средно училиште, се сеќаваат учениците. Од 41 ученик на средбата присуствуваа   само 11.

Поранешните соученици, сега на возраст од 68-69 години, на средбата дојдоа дотерани и елегантни, насмеани и среќни. Со себе ги понеле сликите од претходните прославувања, од собиранки, како и таблото од 1963 година. Генерацијата е горда што од нивните редови излегле успешни луѓе. На средбата беа присутни и професорите.

Повеќе...

Krvodaruvanje-Policija13.06.2013 Втора крводарителска акција годинава спроведе Полициската станица од Кочани. Успешна е затоа што и на оваа акција се пријавија околу 25 крводарители вработени во кочанската полиција.

-Досега имам дарувано 40 пати крв. Среќен сум кога спасувам човечки живот и затоа ќе продолжам и понатаму со дарување на скапоцената течност, рече Тони Каров, крводарител .

Полициската станица од Кочани во текот на годината спроведува три кирводарителски акции преку кои вработените во полицијата ја покажуваат својата хуманост и ја даруваат скапоцената течност.

-Според календарот на полицијата за дарување крв до крајот на годината ќе спроведеме уште една крводарителска акција. Таа е планирана за октомври, истакна Јордан Стојанов, виш инспектор за превенција.

Повеќе...

bazen413.06.2013  На социјaлно загрозените семeјства, приматели на социјалнa помош и невработените, не им е дојдено да ги запишуваат децата на курс по пливање.

Oпштината организира бесплатни обуки за учениците од 8 до 12 години, но за нив немало никаков интерес.

-Затоа, ние повторно ги повикуваме  заинтересираните родители на  учениците, да ги пријават во  едношалтерската канцеларија, затоа  што курсевите по пливање се  бесплатни. Ќе започнат на 1 јули, а ќе се одвиваат на градскиот базен, рече Голубина Георгиева, советник за образование во Општина Кочани.

Повеќе...

spasovden313.06.2013 Четириесеттиот ден после Христовото воскресение, Христос им се јави на Неговите ученици и им заповеда да одат по целиот свет, проповедајќи го Светото Евангелие на сите луѓе, велејќи им дека кој ќе поверува, и се крсти, ќе биде спасен, а кој не поверува, ќе биде осуден. За да успеат во таа мисија, Христос им го ветил Светиот Дух Утешител, оти без Неговата благодат не би биле спремни да ја извршат доверената мисија. Православните верници денеска го празнуваат Спасовден. Се поздравуваат со зборовите Христос се вознесе.

- Со вознесувањето Христос се вознесува и седнува оддесно на отецот со што сака да каже на луѓето местото не им е на земјата , туку на небесата, и дека ќе бидат вброени во редот на праведниците, истакна Димитар Арсовски, ѓакон во храмот „Св. Вмч. Ѓеорѓи“ во Кочани.

Повеќе...

Bazen12.06.2013 Се подготвува градскиот базен. Откако се испразни водата, екипи на КЈП „Водовод“ го чистат пред да биде пуштен во употреба.Според одговорните, отворањето било планирано за викендов, но поради временските прилики истото е одложено најверојатно за в понеделник, повторно во зависност од метеоролошките услови.

Градскиот базен се нуди како одлична варијанта за релаксација и опуштање, барем за оние кои нема да отпатуваат некаде на море. Покрај големиот, и летово во функција ќе бидат двата помали базена за најмладите во долниот дел од комплексот.

Базенот годинава нема да понуди нови содржини. Освен трските за сенка, се размислува само за евентуално поставување на чадори како и лани. Засега утврдена е цената на влезниците, 50 денари за редовните посетители, со поволности за организираните групи на ученици.

Повеќе...

zetva zito112.06.2013  Само што започна, жетвата на јачменот привремено е запрена. Поради обилните врнежи од дожд, комбајните што кон крајот на минатата недела влегоа во нивите, од почетокот на оваа мораат да мируваат.

Сепак, земјоделците не се премногу загрижени поради тоа, туку повеќе се потпираат на проценките каков ќе биде родот. Велат дека просечно по декар засеан со јачмен вложиле по околу 2200 денари. Повеќето од нив се надеваат дека ќе имаат добри приноси, што ќе им го оправда трудот, но и вложените пари.

- Што се однесува до житото, ќе има, јачменот е добар нема што да се прави муабет... Очекуваме од еден ар една вреќа, највеќе... Просек ако гледаш, нивите се многу добри, и убав принос ќе има, обавезно, само да не удрат ветришта, град, супер ќе биде, рекоа земјоделци.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code