Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Soobrakjajka-Avtobus-1.jpg06.02.2013  Автобус на претпријатието “Берово транс“ што превезувал патници од Берово во правец кон Виница, околу 11,30 часот излетал од патот и завршил во каналот покрај коловозот.

Сообраќајката се случила во месноста Липечко поле, во непосредна близина на бензинската пумпа “Елго“ на влезот на Виница. Во неа, освен автобусот учествувало и едно патничко моторно возило. Непрописното излегување на патничкото возило од бензинската пумпа и пресекувањето на патот на автобусот најверојатно била причината за оваа сообраќајна незгода. За среќа во неа нема повредени.

Возачот свртвувајќи десно, успеал да го избегне ударот во патничкото возило, со што спречил потешки последици.

Повеќе...

plostad1

29.05.2013  Плоштадот во Кочани ќе добие нов изглед. Така барем планира локалната власт, заради што преку Бирото за јавни набавки објави и јавен оглас. Со огласот се бараат понуди од стручни лица за можни архитектонски решенија на целиот простор. Заради стимулирање на што поголем број учесници од Општината се предвидени и награди за најдобрите предлози.

Првонаградениот ќе добие 30 илјади, а вториот и третиот по 20, односно 10 илјади денари. Меѓу другите услови што треба да ги содржат предлозите тие треба да гарантираат оригиналност и репрезентативност на концептот, креативност и инвентивност во пристапот на обликувањето и современ третман на просторот.

Повеќе...

Kocanska-Reka 26.02.2013  Во изминатите 24 часа во Кочанско наврнале над 30 литри дожд на метар квадратен. Заедно со топењето на снегот на планините тоа го подигна водостојот во реките и ги преполни вештачките езера.

Водата од браната Гратче во текот на ноќта и изутрината истекуваше преку преливникот, а истовремено се испушташе и преку контролниот вентил, при што во Кочанска Река истекуваа по околу 11 метри кубни вода во секунда. Одговорните велат дека биле приморани на таков чекор за да може да се запре водата што дополнително доаѓа во сливот на Голема и Мала Река.

Нивото на Кочанска Река, на делот што протекува низ градот, во текот на ноќта и претпладнето беше во постојан пораст и практично го прекри целото корито.

Повеќе...

Lada 3.JPG01.02.2013  Среќен крај за 50-годишен пациент со инфаркт имаше транспортирањето од Кочани до Скопје. Во близина на светиниколското село Сарамзалино се расипало возилото на Општа болница со кое бил превезуван пациентот, па морал да чека неколку часа за да се организира нов транспорт.

Медицинската екипа веднаш ги известила колегите во кочанската болница за случката, па била повикана Итната медицинска помош од Свети Николе со чие возило пациентот е однесен на Кардиолошката клиника во Скопје. Расипаното возило заедно со возачот останало да чека на патот додека да дојде друго возило и да биде одвлечено назад.

Повеќе...

odron126.02.2013  Над 40 метри кубни земја и камења исчисти механизацијата на “Македонија пат“ во изминатите 24 часа. Влагата во земјиштето предизвика одрони по коловозите, што ја загрозуваше безбедноста во сообраќајот. Освен тоа и дел од локалните патни правци се најдоа под вода од поплавите, па коловозите беа оштетени, заради што сообраќајот беше пренасочуван.

Најкритично беше на патот од Соколарци кон Чешиново каде имаше голема количина вода. Исто така дојде до пробивање на одводниот канал и уништување на проточните цевки Ф-1000, заради што на неколку места во прекин е сообраќајот на делницата од Бања до Соколарци.

Екипите интервенираа и на расчистување на одроните кон браната Гратче, каде на неколку места карпите го покрија коловозот.

Повеќе...

Ularci-Poplava26.02.2013  70-тина куќи во Уларци ноќеска беа поплавени од водата на Злетовска Река што се излеа од своето речно корито и навлезе во селото. Жителите исплашени за својата безбедност цела ноќ пробдеале надвор од своите домови, обидувајќи се да спасат дел од покуќнината и домашните животни во шталите.

Силната вода ги изненадила, затоа што нејзиното ниво се зголемило за краток период, па и не можеле којзнае колку да интервенираат во спасувањето на имотот. Постарите жители рекоа дека досега не виделе толку вода во реката, па ниту во сопствените дворови.

 - Јас сум 63 години и ова е прв пат за овие години да се случи вакво нешто. Или браната кај Пишица или браната кај Злетово е пуштена одеднаш и во селото има направено голема штета, некаде околу 70 сантиметри вода има низ куќите, рече Крстев Митко, жител на Уларци.

Повеќе...

Otpor pred socijalno 526.02.2013 Со транспаренти и пораки со поддршка на Миле Андонов, отпорот на опозицијата се слеа пред Фондовите за здравствено и пензиско и инвалидско осигурување. Овие институции не биле одбрани случајно, оти според здружената опозиција секој граѓанин ги чувствува последиците од нивното лошо работење.

- Две институции кои овие години не влеаја доверба и сигурност и не понудија подобри сервисни услуги за граѓаните на Кочани и Македонија, вклучувајќи го и кочанскиот Медицински центар кој некогаш беше регионален центар од овде до бугарската граница, а денес се сведува на мала или поголема јавна здравствена установа, рече Миле Андонов.

Според него, лекарите и медицинскиот персонал не се виновни што граѓаните  не ги добивале потребните услуги, туку владината политика во здравството.

Повеќе...

opstina1.jpg18.02.2013  Актуелниот градоначалник Ратко Димитровски нема да биде единствениот кандидат на гласачкото ливче во трката за нов мандат на функцијата. Друштво ќе му прават уште двајца, чии партии ги кандидирале во законскиот рок.

Бројот на советнички листи пак, е уште поголем, односно покрај онаа од коалицијата на власт, на советничките столчиња ќе се обидат да седнат и кандидати од уште четири други партии, односно група избирачи. До Општинската изборна комисија пристигнале осумте кандидатски листи до полноќ на 16 февруари, со што биле запазени законските одредби. Оттаму  ги потврдија подносителите на сите листи и имињата на тројцата кандидати за градоначалник.

Повеќе...

Otpor-Vinica_1.jpg14.02.2013 Маршот на отпорот во Виница тргна кон центарот на градот, а заврши над градскиот плоштад. Стотина граѓани, членови и симпатизери на опозицијата со транспаренти со политичка содржина и памфлети на кои пишуваше „ОТПОР“ маршираа против „режимот“ на власта. Карванот запре на улицата „Маршал Тито“, од каде членови на Сојузот за иднината, како и истакнати локални партијци упатија пораки кон власта.

- Само во последните 5-6 години од Македонија се иселиле 450 илјади Македонци, 86 000 зеле бугарски пасоши со цел да егзистираат во друга држава. Е, ова  Македонија господо од власта, ова е Македонија за која вие молчите -рече Соња Ѓоргиева од ЛДП.

- Често можеме да слушнеме немојте да зборувате, бидете потивки, правдини не истерувајте, ќе не кажеле во Комитетот на ДПМНЕ, е тогаш ќе сме виделе. На кое дереџе дојдовме, таа работа не ја бива, тоа така не оди, тоа така нема да се случи - порача Орце Јордановски од СДСМ.

Повеќе...

Opistana-cesinovo-oblesevo2.jpg11.02.2013 Последните информации од изминатата недела велат дека актуелниот градоначалник Јорданчо Лефков и понатаму се надева на поддршка од целата владина коалиција како кандидат на ДОМ која објави дека на изборите ќе настапи со самостојна советничка листа.

Од ВМРО-ДПМНЕ најсериозна закана се поранешниот директор на Водостопанство „Брегалница“ Горанчо Зашов, Костадин Личков, Зоран Иванов, директор на Центарот за управување со кризи, директорот на комуналното претпријатие Игор Јанев, како и комуналниот инспектор Борче Сандев. Во игра се уште неколкумина кандидати, но нивните шанси се значително помали.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code