Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Otpor pred socijalno 526.02.2013 Со транспаренти и пораки со поддршка на Миле Андонов, отпорот на опозицијата се слеа пред Фондовите за здравствено и пензиско и инвалидско осигурување. Овие институции не биле одбрани случајно, оти според здружената опозиција секој граѓанин ги чувствува последиците од нивното лошо работење.

- Две институции кои овие години не влеаја доверба и сигурност и не понудија подобри сервисни услуги за граѓаните на Кочани и Македонија, вклучувајќи го и кочанскиот Медицински центар кој некогаш беше регионален центар од овде до бугарската граница, а денес се сведува на мала или поголема јавна здравствена установа, рече Миле Андонов.

Според него, лекарите и медицинскиот персонал не се виновни што граѓаните  не ги добивале потребните услуги, туку владината политика во здравството.

Повеќе...

opstina1.jpg18.02.2013  Актуелниот градоначалник Ратко Димитровски нема да биде единствениот кандидат на гласачкото ливче во трката за нов мандат на функцијата. Друштво ќе му прават уште двајца, чии партии ги кандидирале во законскиот рок.

Бројот на советнички листи пак, е уште поголем, односно покрај онаа од коалицијата на власт, на советничките столчиња ќе се обидат да седнат и кандидати од уште четири други партии, односно група избирачи. До Општинската изборна комисија пристигнале осумте кандидатски листи до полноќ на 16 февруари, со што биле запазени законските одредби. Оттаму  ги потврдија подносителите на сите листи и имињата на тројцата кандидати за градоначалник.

Повеќе...

Otpor-Vinica_1.jpg14.02.2013 Маршот на отпорот во Виница тргна кон центарот на градот, а заврши над градскиот плоштад. Стотина граѓани, членови и симпатизери на опозицијата со транспаренти со политичка содржина и памфлети на кои пишуваше „ОТПОР“ маршираа против „режимот“ на власта. Карванот запре на улицата „Маршал Тито“, од каде членови на Сојузот за иднината, како и истакнати локални партијци упатија пораки кон власта.

- Само во последните 5-6 години од Македонија се иселиле 450 илјади Македонци, 86 000 зеле бугарски пасоши со цел да егзистираат во друга држава. Е, ова  Македонија господо од власта, ова е Македонија за која вие молчите -рече Соња Ѓоргиева од ЛДП.

- Често можеме да слушнеме немојте да зборувате, бидете потивки, правдини не истерувајте, ќе не кажеле во Комитетот на ДПМНЕ, е тогаш ќе сме виделе. На кое дереџе дојдовме, таа работа не ја бива, тоа така не оди, тоа така нема да се случи - порача Орце Јордановски од СДСМ.

Повеќе...

Opistana-cesinovo-oblesevo2.jpg11.02.2013 Последните информации од изминатата недела велат дека актуелниот градоначалник Јорданчо Лефков и понатаму се надева на поддршка од целата владина коалиција како кандидат на ДОМ која објави дека на изборите ќе настапи со самостојна советничка листа.

Од ВМРО-ДПМНЕ најсериозна закана се поранешниот директор на Водостопанство „Брегалница“ Горанчо Зашов, Костадин Личков, Зоран Иванов, директор на Центарот за управување со кризи, директорот на комуналното претпријатие Игор Јанев, како и комуналниот инспектор Борче Сандев. Во игра се уште неколкумина кандидати, но нивните шанси се значително помали.

Повеќе...

Crven-Krst-1.jpg14.02.2013 Волонтерите на клуб на млади од ОО на „Црвен Крст“  од  Кочани денешниот празник „Св. Валентин“  го прославија со активности кои се за поздравување. Изработија разни мечиња, срциња, украси и честитки и ги продаваа по симболична цена. Собраните средства ќе бидат наменети за помош на загрозено семејство.

-Денеска спроведуваме мала активност за да го одбележиме денешниот ден „Св. Валентин„. Направивме разни срциња, честитки, мечиња и ги продаваме. Парите ќе бидат наменети во хуманитарни цели, рече Александар Панов, лидер на клуб на млади во ОО на „Црвен Крст“ Кочани.

Кочанци ја покажаа својата хуманост. Купуваа од изработките на активистите и затоа акцијата беше успешна.

Повеќе...

SDSM-4.jpg12.02.2013 Неизвесноста дали ќе се оди на локални избори е причината поради која СДСМ советничката листа ја подготвува бавно и не соопштува информации за нејзиниот изглед.

Остана уште малку време Сојузот на иднината да се договори дали ќе излезе на изборите в март под моментните услови што произлегоа од несогласувањето на Груевски за предвремени парламентарни избори.

Освен во Кочани, истата стратегија се применува и во останатите општини.

Штурите информации што доаѓаат од партиски извори од Општинската Организација ја содржат веќе раширената шпекулација дека советничката листа на опозицијата во Кочани ќе ја предводи стопанственикот и поранешен пратеник во Собранието, Ванчо Ѓоргиев.

Повеќе...

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 739 гости и нема членови


web counterqr code