Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

konstantin apostolov03.07.2017  Наградата за животно дело на Општина Кочани за 2017 година постхумно ќе му биде доделена на Константин Апостолов, доктор по микробиологија, член на МАНУ надвор од работниот состав.

Таква одлука донел Одборот за доделување награди на Oпштината на работниот состанок што се одржал минатата недела.

Според образложението, д-р Апостолов, кој е роден во Кочани во 1933 година, е научник од светски ранг, кој својот живот го посветил на истражувањата во лабораториите во Скопје, во Бирминген - каде специјализирал електронска микроскопија, Бекенхам...

Повеќе...

mal fudbal topka03.07.2017  Без традиционалниот Петровденски фудбалски турнир ќе помине овогодишното одбележување на празникот на градот – Петровден.

До крајниот рок за пријавување на заинтересираните екипи, што истече на 1 јули, не пристигнала ниту една пријава. Поради тоа иско се очекуваше претпаднето да се одржи ждребувањето за распрортедот на натпреварите, тоа не се случи.

Од Локалната самоуправа на Кочани која годинава се подготвуваше да го организира турнирот по 16 пат, само кратко потврдија дека фудбалски натпревари ќе нема.

Повеќе...

zelen oriz niva30.06.2017  Претставници на здружението на оризопроизводители “Бело злато“ имале состанок во Министерството за земјоделство во Скопје, на кој со ресорниот министер се разговарало околу исплатата на субвенциите.

На средбата биле изнесени факти дека финансиската поддршка од државата наменета за оризот доцни за неколку години.

Земјоделците велат дека се задоволни од разговорите, затоа што добиле ветувања дека наскоро ќе се исплатат субвенциите што им следуваат.

Повеќе...

osogoo uprava sostanok30.06.2017  По решавањето на дилемата дали ќе се обезбедат потребните пари за котизација во Втората лига, во ФК “Осогово“ атмосферата е порелаксирана и веќе се работи на стабилизирање на раководната структура.

Во изминатиот период се одржанле неколку состаноци на Управниот одбор, на кои било донесено решение за проширување на неговиот состав.

Големи поместувања во раководството нема, односно Бранко Богатинов и понатаму останува претседател на клубот, а за потпретседател е назначен Атанас Кушевски.

Повеќе...

voda sisinja28.06.2017  Трет ден без вода за пиење се жителите на неколку делови од Кочани, но и на селските населби кои се приклучени на градската водоводна мрежа.

Револтирани што токму во најтоплите денови се оставени со пресушени чешми, тие реагираа и по телефон и на социјалните мрежи. Велат дека се принудени да полнат шишиња и други садови за да имаат за основните животни потреби, а за капење и перење ни не размислуваат.

Во одделни градски населби од повисоката зона, како во Усова Чешма или на улицата “Ударничка“, не само во изминатите неколку дена, туку вода во чешмите нема откако започнал порастот на дневните температури.

Повеќе...

soobrakajka pribacevo29.06.2017  Тешка сообраќајна несреќа се случила рано изутрината на локалниот пат кон Прибачево, во близина на месноста Пруга, при што едно лице го загуби животот.

Се работи за 76-годишен велосипедист од Кочани во кого удрило патничко моторно возило што се движело во правец кон Оризари. Од полицијата потврдија дека по здобиените повреди при ударот, велосипедистот починал на лице место.

Повеќе...

pres sdsm nepotizam29.06.2017  Локалната власт на Кочани, предводена од градоначалникот Ратко Димитровски продолжува да спроведува политика на непотизам и партизирање на администрацијата во Општината.

Ова беше речено на прес конференцијата што ја организираше Општинската организација на СДСМ од Кочани, а на која зборуваше нејзиниот секретар, Ванчо Петрушевски.

Тој го обвини првиот човек на Локалната самоуправа дека направил унапредувањето на повисоки функции на некои вработени кои се негови блиски роднини и пријатели или партиски членови на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...

ORIZ zelen28.06.2017  По планираната пауза од околу две недели, повторно потече водата во каналската мрежа од хидросистемот “Брегалница“ што е наменета за наводнување на оризот.

Намалувањето на количините што се испорачуваа во кочанскиот регион е вообичаено и планирано поради активностита на земнјоделците за прскање на оризовите ниви против плевели.

Откако кампањата успешно е реализирана, од претпријатието испратија писмен допис со кој ги информираат оризопроизводителите дека наводнувањето продолжува според планираната динамика со годишниот план. Притоа се нагласува дека таа ќе биде усогласена според временските прилики на теренот.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 78%
Ветер: North при 0 kmh
Петок17°C/33°C
Сабота18°C/35°C
Недела16°C/34°C
Понеделник14°C/26°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членовиweb counter
qr code