Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zito sneg26.02.2018  Ниските температури и снегот што падна за време на викендов, а ќе се задржи до крајот на неделата не само што нема да се одразат штетно врз житните култури, туку позитивно ќе влијаат на земјоделските посеви бидејќи ќе ги направи отпорни што добро ќе влијае за нивниот понатамошен развој.

- Снегот и ниските температури се потребни за житните култури бидејќи пожелно е и треба да поминат одреден период на ниски температури. Тоа е стадиумот наречен „јаровизација“ кој што житните култури треба да го поминат на ниски температури за да стекнат отпорност за понатамошнбиот развој и со самото тоа да плодоносат, односно да дадат добар плод кога ќе додје време за жетва. Добро е и што овие температури ќе потрајат бидејќи за житните културо е потребно одреден период дури пожелно е и до 40 или до 60 дена да бидат изложени на ниски температури бидејќи во самта билка се зголемува количината на суви материи, на шеќери што придонесува до поголема отпорност на организамот на растението, рече Валентин Захариев, Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството Кочани.

Повеќе...

fudbal stars200626.02.2018  Со освоено прво место се врати екипата на “Фудбал Старс“ од Кочани од меѓународниот турнир “Сандански куп“ што по шести пат се одржа во истоимениот град во Република Бугарија.

Нашиот клуб го претставуваа фудбалерите од генерацијата 2006, кои со вкупно 4 победи против сите противници го потврдија талентот и одличната подготвеност и заслужено го добија златниот пехар и медалите. Освен нашата екипа, во оваа конкуренција немало други претсавници од Македонија.

Најавата за успехот нашите млади фудбалери ја имале уште на првата средба против бугарската екипа “Мињор“ од Перник, при што победиле со убедлив резултат од 5:0.

Повеќе...

vodovod tabla vlez23.02.2018  КЈП „Водовод“ брзо реагира по реакциите на одредени граѓани за проблеми со кои што секојдневно се соочуваат, а се во доменот и проблематиката на претпријатието.

По реакцијата на граѓаните и искажувањето во јавноста за неисчистениот простор пред хотелот „Центар“ по реакција на локалната самоуправа КЈП „Водовод“ веднаш интервенираше и го исчисти просторот кој што беше претворен во вистинска депонија и опасност од ширење зарази.

Слична ситуација имаше и на просторот кај бараките кај пазарот во Кочани при што по реакцијата на граѓани за што информираше и Канал 8, претпријатието и локалната самоуправа ги санираше т.н. “јавни“ тоалети во овој дел од градот. Иста ситуација е и со чистењето места и мини депонии во периферните делови од градот, како и централното градско подрачје за кои што претпријатието имало дојава и реакција од граѓани, како и интервенција на претпријатието по реакцијата на граѓани за долгогодишниот проблем со поплавите во подрумските простории кај зградите во централното градско подрачје.

Повеќе...

divogradbi23.02.2018  Жителите на населбата Tрајаново Tрло во Кочани со барање и петиција до одговорните во Локалната самоуправа за неколку нивни проблеми што се провлекуваат со години. Станува збор за нелегално изградените објекти кои никнуваат како печурки, а ништо не се презема да се спречи таквата појава.

Освен дивите градби, им пречи отпадот и депонијата која што ја создаваат луѓето кои живеат во дивоградбите, а кои не водат сметка дали ќе предизвикаат депонии со препродавањето старо железо или друг отпаден материјал.

- Поодамна се соочуваме со проблем на диво градење во нашата населба, а како резултат на тоа се дивите депонии околу дивоградбите. Значи реагираме подолг период и неидовме на разбирање од општинските власти, па се надеваме на новата локална власт.

Повеќе...

sednica sovet723.02.2018  Состојбата со криминалот, посебно со малолетничката деликвенција во Општина Кочани, останува актуелна тема за која имаше поголем број дисксуии и на седницата на Совeтот на Општина Кочани.

Можеа да се слушнат забелешки, предлози и мислења од советниците како да дојде до подобрување, иако на моменти дискусиите како да излегуваа од делокругот на надлежниоте органи.

Анализата за откриените криминални дела што ги сториле малолетници во текот на минатата година пред Советот ја даде командирот на Полициската станица од Кочани, изнесувајќи податоци дека во одделни сегменти има подобрување, но глобалната состојба останува неповолна.

Повеќе...

parking kej na revoluicija22.02.2018  Советот на Општина Кочани на седницата в петок, меѓу другото, ќе одлучува и по предлогот за измена на Планот за јавни набавки, во кој, покрај повеќето ставки влегува и планираната набавка за изградба на паркинг на „Кеј на Револуција“.

На потегот на оваа улица, непосредно по мостот кај Шопинг-центарот дo Центарот за култура „Бели мугри“, Локалната самоуправа преку Одделението за уредување на градежно земјиште планира преуредување на простор со површина од околу 300 м2.

Според градоначалникот Илијев, тоа се прави поради измената на режимот на сообраќај на улиците „Кеј на Револуцијата“ и „Тодосија Паунов“ и воведувањето двонасочен сообраќај, заради што се јавила зголемeна потреба за паркирање на оваа сообраќајница.

Повеќе...

opstinsko korisna rabota22.02.2018  15 лица во пет различни области се ангажирани на работни задачи преку проектот за општинско корисна работа.

Главни обврски им се давањето услуги на деца од предучилишна возраст, услуги на стари и изнемоштени лица, асистенти на лица со хендикеп, услуги во Центарот за донација, како и во посредувањето при делење на храна во народната кујна.

Ангажираните лица работат по четири часа дневно во работните денови и добиваат бруто надоместок 6.200 денари, од кои се плаќа персонален данок и осигурување. Задоволни се од работата што ја извршуваат, посебно поради фактот што им помагаат на лица од социјално ранливите категории.

Повеќе...

komisija finansii21.02.2018  Спроведувањето на проектот “Растеме со еко ресурси“, што во Општина Кочани се реализираше преку Еразмус плус програмата, беше една главните теми за кои се разговараше на седницата на Комисијата за финансии и буџет.

Вниманието беше насочено кон распределбата на средствата за дел од лицата кои биле вклучени во реалзиацијата на самиот проект, при што претседателот на Комисијата, Ѓорѓи Алексов истакна дека поставил советничко прашање за ова, но не добил соодветен одговор.

- Дали документите или целата документација со сите проекти, како што е и Еразмус плус програмата, се класифирциран материјал од стгрого доверлива или државна тајна, така што членовите на Советот на Општина Кочани не можат да дојдат до тие податоци и не можат да ги разгледуваат, рече Ѓорѓи Алексов, претседател на Комисијата за финансии и буџет.

Повеќе...

info sesija organsko zemjodelie22.02.2018  Земјоделците од регионот, посебно оние што одгледуваат градинарски култури, но и оризопроизводителите и другите лица ангажирани во земјоделието, беа дел од информативната работилница за органско земјоделско производство што се одржа во Кочани.

Инфо сесијата се одржа во рамки на Програмата за зголемување на пазарната вработливост, чиј носител е фондaцијата Свисконтакт, со поддршка од Швајцарската агенција за развој и соработка.

- Целта е да видиме колку овие органски производи се бараат и кои се можностите на земјоделците да станат органски производители, што се треба да исполнат и да видат дека тоа не е тешко. Едноставно, кога се сака можат многу лесно да произведат органски производи и да ги продадат по повисока цена.

Повеќе...

vodovod zgrada21.02.2018  По реакциите на граѓани во врска со поплавените подрумски простории на зградите кај централното градско подрачје, за што пред неколку дена информираше Канал 8, екипи на КЈП „Водовод“ веднаш излегоа на терен со цел да се констатира од каде доаѓа водата што овие жители ги мачи со години.

- Ние како комунално јавно претпријатие за да излеземе во пресрет на истите, излеговме на терен да ја констатираме фактичката состојба дали се работи за подземни води поради повисокото ниво на реката или се работи за дефекти настанати од водоводната мрежа. Веќе сме на терен, правеме одредени наши активности со копање, со утврдување на проток на вода и се надеваме дека ова во најскоро време ќе биде надминато и дека нема повеќе да се јавува како проблем, рече Андреј Киров, директор на КЈП „Водовод“.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 163 гости и нема членови


web counterqr code