Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

orizarski kup logo06.06.2018  На фудбалскиот терен покрај реката Масалница кај Оризари в сабота и недела ќе се одржи третиот фудбалски турнир за деца од 9 до 13-годишна возраст, а на кој ќе учествуваат над 1.000 дечиња во 5 различни категории.

Носител и организатор на турнирот е фудбалската академија “Младост Тошев“ од Оризари чија цел е развој и унапредување на спортот меѓу најмладите, како и јакнење на дружењето и пријателството. Според најавите од организаторот, учесници на третиот “Оризарски куп“ ќе бидат вкупно 48 екипи од Македонија, Србија и Бугарија.

Со оглед на бројноста на екипите и фудбалерите, “Оризарски куп“ прераснува во најголем фудбалски турнир во Македонија за младинските категории, а тенденција е да се вброи и меѓу најголемите на Балканот.

Повеќе...

patronat omu201806.06.2018  Заврши уште една учебна година со исклучително добри резултати на кои се горди наставниците на ОМУ „Ристо Јуруков“, кои што заедно со учениците го одбележаа патрониот празник на училиштето.

Од образовен аспект, училиштето годинава од интегралната евалуација доби висока оценка. Паралено со реализирањето на образовно - воспитните цели е и реализацијата на концертната дејност.

И годинава има 30-тина ученици кои што се вратија со награди од државни и меѓународни натпревари што е гордост не само за училиштето туку и за општината, рече пред присутните директорката на училиштето Елизабета Ѓорѓиева, која што посебно го издвои настапот на талентираниот ученик Иван Милосов кој што настапи со оркестарот на Македонската Филхармонија, а тоа е настан што се случува за прв пат во историјата на постоењето на училиштето и на кого му беше врачена диплома за истакнат ученик во оваа учебна година.

Повеќе...

ivan milosov filharmonija05.06.2018  10-годишниот Иван Милосов, учени кво ОМУ „Ристо Јуруков“ деновиве имаше соло настап на виолина заедно со оркестарот на Македонската филхармонија во Скопје.

Во рамки на редовната програма на Филхармонијата, под назив „Младите доаѓаат“, тој свиреше рамо до рамо со далеку постарите и поискусни музичари, што е големо признание и за него и за неговите наставници. Истовремено е и признание и за нашата образовна институција, со оглед што во нејзиниот историјат не се случило ученик на таа возраст да настапува на толку високо ниво.

- Јас на 10 години имав деби и учествував како солист на Македонската филхармонија во Скопје. Го свирев концертот од Аколаи, прв став, рече Иван Милосов, ученик во ОМУ „Ристо Јуруков“.

Повеќе...

ivana aleksova05.06.2018  Две терапии во Белград веќе и помогнале. Потребно е да направи уште две за да и се олесни движењето на 7 годишната Ивана Алексова од Кочани која што боледува од церебрална парализа и чии родители немаат финансиски средства да го платат лекувањето.

Една терапија чини 1.500 евра. Родителите ги молат сите хумани граѓани да помогнат доколку се во можност.

-Нашата ќерка боледува од церебрална парализа. Бевме на терапија во Белград и после направените две терапии можам да кажам дека и е подорбо. Сега треба да се направи уште две, но потребни ни се 1.500 евра за една, значи 3.00 евра за двете терапии, но ние ги немаме. Лекарите во Белград рекоа дека же може и да оди после направените терапии. Затоа ги молам сите хумани граѓани ако се во можност да помогнат да ги собереме средствата, рече Димитар Алексов, татко на Ивана Алексова.

Повеќе...

fa kocani zenska grupa05.06.2018  Успешни настапи на фолклористите од ФА „Кочани“ на Фестивалот на розата во Казанлак, Бугарија. Со големи впечатоци и нови пријателства се вратија од 4 дневниот престој во бугарскиот град.

Станува збор за фестивал со долга традиција на кој настапуваат фолклорни друштва од цел свет.

-Таму го празнуват денот на розата затоа што тоа е главна гранка на занимање на општината бидејќи од тоа прават вино, ракија, парфеми. ФА „Кочани“ имаше четири настапи од кои три со стилизирани кореографии „Женско чамче“, „Тресеница“ и „Лазаренки“. „Женско чамче“ е стилизирана кореографија која потекнува од селото Смилево.

Повеќе...

nagradi DAF 201804.06.2018  Претставата “Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55. Драмски аматерски фестивал (ДАФ) што во саботата заврши во Кочани.

Жири комисијата што ја сочинуваа актерите Горан Стојановски и Наталија Теодосиева, како и драматургот Билјана Крајчевска одлуката ја образложија со квалитетната колективна игра и вештото извршување на задачите во комплицираната естетика.

- Секогаш овде имало квалитет, затоа што сите ние кои пред многу години сме доаѓале тука сме зачнале една убава идеја за овој фестивал. Овој фестивал негува нешто, што за жал е многу изгубено, тоа е ентузијазам, љубов кон театарот, се она што денес почнува да се институционализира, а тоа е самиот човек.

Повеќе...

asfaltiranje kaprosovo04.06.2018  Започна асфалтирањето на две локални улици во општина Кочани со вкупна должина од 496,47 м и тоа три крака на улицата „Карпошово востание“и крак на локалната улица „АСНОМ“ во Оризари.

Вредноста на Договорот е 5,5 милиони денари сo вклучен ДДВ, од кои средствата во висина од 4,3 милиони денари се заштеда од реализација на потпроектот „Изградба на 10 улици во општина Кочани“, а средствата во висина од над 1,1 милион денари се општинско кофинансирање и се обезбедени од Буџетот на Општина Кочани за 2018 година.

Работите ги изведува Градежното претпријатие „Изгрев инженеринг ДООЕЛ“ од Велес, избрано по спроведената тендерска процедура согласно правилата на Светска банка.

Повеќе...

osogovo adventure 201804.06.2018  Повеќе од 200 велосипедисти, планинари и рекреативци од Македонија учествуваа на планинско-велосипедскиот фестивал Osogovo adventure што годинава по втор пат се одржа на Осоговските Планини.

Организатори на настанот беа друштвото за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје и велосипедското здружение „МТБ Исток“ од Кочани, а целта е на рекреативците кои планинарат и спортуваат со планински велосипеди да им се доближат природните убавини на Осоговието и потенцијалите за планински спортови.

- Целта на Osogovo adventure е да прерасне во еден етаблиран планински фестивал во иднина, не само во рамките на Република Македонија, туку и на Балканот. Содржински, има две тури за велосипедисти - мала и голема тура.

Повеќе...

ucenici malina matematika04.06.2018   Второ и трето место за учениците од ОУ „Малина Попиванова“ на јуниорската математичка олимпијада што викендов се одржа во Скопје.

Учениците беа најдобри на државниот натпревар преку кој што си обезбедија учество на олимпијадата и во силна конкуренција од околу 60 ученици од цела држава тие го освоија сребрениот и бронзениот медал.

-Многу сум задоволна од мојот успех, ова за мене претставува мотив за уште поголем труд во иднина. Задачите беа тешки и имаше силна конкуренција, но сепак успеав да го освојам сребрениот медал. Работев под менторство на наставничката Лилјана Цветанова, рече Теодора Санева, ученичка во ОУ „Малина Попиванова“.

Повеќе...

promocija filipovski02.06.2018  Првиот том од „Македонска рок енциклопедија“ на Тошо Филиповски беше промовиран во петокот вечерта во Кочани, како една од придружните содржини на 55. Драмски аматерски фестивал.

Авторот искажа благодарност до фестивалската управа што овозможила книгата која е капитално дело за историјата на македонската рок-музика да доживее промоција во неговиот роден град.

- Ова е само гребење по површината на музичкото богатство што се натрупувало низ годините, а за негово целосно разоткривање потребно е подлабоко и посеопфатно истражување. Сега сум посветен на работата на следниот том од книгата, во кој освен Канго и групата „Тенеси“ свое место ќе имаат и други музичари од моето Кочани кои оставија белег на нашата рок-сцена, рече авторот Тошо Филиповски.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 83%
Ветер: Variable при 4 kmh
Среда17°C/28°C
Четврток16°C/26°C
Петок16°C/29°C
Сабота17°C/32°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code