Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
miting sdsm vinica224.10.2017  Коалицијата што ја предводи СДСМ организираше уште еден митинг во Виница пред одржувањето на вториот круг на локалните ибори на кои треба да се избере новиот градоначалник.
 
На собирот што се одржа на просторот на градскиот пазар, пред голем број партиски членови, симпатизери и граѓани, кандидатот за градоначалник Ивица Димитров, уште еднаш ја побара подршката за да се потврди неговото водство од првиот круг, при што претсави и дел од проектите во предизборната програма.

- Чест и гордост е да се борам за мојот град, за Виница. Во Виница сум роден, во Виница израснав, во Виница живеам, по Виница го добив и моето име. Виница е се што имам драги мои пријатели и сограѓани.

Повеќе...

amfenol torta 4 rodenden24.10.2017  Голем број вработени во компанијата “Амфенол Tехнолоџи Македонија“ се собраа на забавата организирана по повод 4. роденден на фирмата и нејзиниот постојан успех во изминатиот период.
 
Прераснувањето во еден од носечките стопански субјекти во општината и регионот, со најголем број работници и напредок во финансиските резултати беше повод за заедничка прослава што се одржа во понеделникот вечерта.
 
Со музика, роденденска торта и краток осврт за досегашните постигнувања, директорот Сашко Наков се заблагодари на сите работници за несебичниот ангажман и нивниот придонес “Амфенол“ да се најде меѓу најдобрите фирми во државата.

Повеќе...

OIK Kocani20.10.2017  Новиот градоначалник на Кочани, Николчо Илијев и 19-те советници што влегуваат во Советот на Општината, в среда ќе ги добијат уверенијата за избор.
 
Од Општинската изборна комисија веќе го најавија доделувањето на документите со кои се потврдува мандатот на новата локална самоуправа.
 
Пригодната свеченост на која ќе бидат врачени уверенијата ќе се одржи во салата на Советот со почеток од 10 часот. Се очекува на средбата да присуствуваат членовите на ОИК, новоизбраните лица за функциите, како и медиумите и други гости.

Повеќе...

drzavna izborna komisija119.10.2017  Државната изборна комисија во текот на денот го објави заклучокот за конечност на резултатите од гласањето за локалните избори што се одржа на 15 октомври.
 
Со тоа ги потврди мандатите на сите градоначалници и на членовите на Советите на општините кои го добија потребното мнозинство гласови и тие наскоро ќе ги добијат решенијата, со што и официјално ќе ги преземат функциите за наредниот четиригодишен мандат.

Од Комисијата потврдија дека во првиот круг на гласањето се избрани градоначалници во 41 општина , меѓу кои е Кочани. Од нив триесет и тројца се од коалицијата на СДСМ, тројца од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, двајца од ДУИ, двајца поддржани од група избирачи и еден од Демократската партија на Турците во Македонија.

Повеќе...

pres sdsm blagodarnost izbori20.10.2017  Од име на Општинската организација на СДСМ – Кочани и од лично име се заблагодарувам за поддршката и за дадената доверба на нашите кандидати за градоначалник и за советници, рече Сашко Костов, претседател на кочанските социјалдемократи на прес-конференцијата што се одржа во партискиот штаб.
 
Притоа тоа упати честитка до граѓаните за вистинскиот избор што го направиле на локалните избори.

- Вие, граѓаните на Кочани, покажавте дека локалното управување и општината ви се важни. Убедливата победа за нас е голема чест, но и обврска да ја реализираме нашата програма.

Повеќе...

prskanje oriz119.10.2017  Оризопроизводители од Кочанско повторно се жалат дека прскањето со хемиски препарати против плевелите не ги дало очекуваните резултати од третирањето.
 
Иако пробале со различни хемиски препарати, прскале во различни периоди постгнат е многу слаб ефект. Освен вложениот труд, бележат и зголемени трошоци без да имаат фајде од тоа. Велат дека тоа директно се одразува на приносите, поради што наместо очекуваните количини, жнеат и по само една третина во споредба со вообичаеното.
 
Затоа бараат надлежните инспекциски и други органи да обрнат поголемо внимание на тоа што се увезува и дали декларацијата на хемиските препарати е соодветна со фактичката состојба.

Повеќе...

pateka ratkova skala19.10.2017  Членовите на ПСД “Осогово“ за в недела најавуваат активности во реонот на Осоговијата, при што ќе работат на маркирање и бележење на патеката од селото Рајчани до месноста Раткова скала.
 
Притоа ќе се реализира чистење на патеката и поставување таблички и ознаки со што ќе се обезбедеи полесно движење на планинарите и на граѓаните рекреативци.
 
Од Друштвото ги повикуваат членовите и сите заинтересирани да се вклучат во акцијата, при што неопходно е со себе да понесат каков било алат за расчистување на теренот каде што поминува планинарската патека. Собирното место за поаѓање кон локацијата е од паркот во Кочани, а тргнувањето е во 6 часот изутрина.

Повеќе...

glasanje izbori kocani18.10.2017  Државната изборна комисија донела одлука за одбивање на приговорот што пристигнал од Општина Зрновци, а се однесувал за заштита на избирачкото право на избирач.

Писмениот допис до Комисијата бил доставен во законски предвидениот рок, а како причина за поднесувањето е наведено прекршување на членот 149 од Изборниот законик.

Притоа, во образложението е наведено дека на болно и изнемоштено лице му било оневозможено да гласа бидејќи во моментот кога членовите од избирачкиот одбор дошле пред неговиот дом, лицето и неговиот придружник не ги слушнале за да им отворат да влезат. Со тоа болниот не го остварил своето право да гласа за листата засоветници и за градоначалник на Општина Зрновци.

Повеќе...

unipab natprevar118.10.2017  Според календарот за натпреварување на ФФМ, од овој викенд започнуваат првенствата во Првата и Втората футсал лига на Македонија.

Во второлигашка конкуренција сезонава од Кочани ќе се натпреваруваат два клуба, досегашниот учесник во лигата - “Унипаб“ и новоформираниот “Торпедо“.

Во првото коло и двете екипи ќе играат на домашен терен, а ждрепката сакаше за противници да имаат и две кумановски екипи. “Унипаб“ ќе го пречека тимот на “Биџо“, а “Торпедо“ ќе биде домаќин на кмф “Илирет“. Со оглед што постарата футсал екипа од Кочани веќе има искуство во лигата, го знае и својот противник, па се очекува ефикасна игра и освојување на првите бодови.

Повеќе...

fudbal stars natprevar17.10.2017  Младите фудбалери на “Фудбал старс“ и покрај тоа што наидоа на тешки противници во 6. коло од јуниорската лига, сепак постигна поволни резултати и од три средби освоија 5 бода.
 
Во регионалната југоисточна лига, генерацијата 2003 како гостин на теренот во Неготино извлече бод, играјќи без постигнати погодоци на средбата со “Вардар“. И покрај неколкуте шанси за гол, нашите фудбалери не успеале да ја застресат противничката мрежа и на крајот си ги поделиле бодовите со домаќините.
 
Слично како нив, и една година помладите клупски колеги од генерацијата 2004 не успеале да победат, но успеале да извлeчат бод. Против неготинчани постигнале два гола, но примиле исто толку, па натпреварот завршил без победник.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

10°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 76%
Ветер: Variable при 4 kmh
Понеделник-3°C/7°C
Вторник1°C/8°C
Среда2°C/12°C
Четврток3°C/14°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 140 гости и нема членови


web counterqr code