Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

parceli kocani18.04.2018  Општина Кочани ја распиша 30-та објава за отуѓување на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, со која се ставени на продажба 12 градежни парцели, од кои шест со намена индивидуално домување, две за лесна индустрија, три за викенд куќи на Пониква и една градежна парцела со намена за изградба на стопански комплекси за откуп на примарна и финална обработка за земјоделски производи.

Од парцелите за индивидуално домување две се наоѓаат на улицата „Трета македонска бригада“, две на „Ѓорче Петров“, една на „Крум Вранински“ и една на улицата „Јордан Зафиров“, а се со површини од 260 до 423 м2.

Парцелите со намена за лесна индустрија и производство се наоѓаат во месноста Драчевик и се со површина од 1.471 и 1.150 м2.

Повеќе...

bolnica protest17.04.2018  Дежурна докторка на интерното одделение во Општа болница – Кочани синоќа била нападната на работното место од страна на роднина на пациентка која била хоспитализирана во здравствената установа.

Две други лица кои се нашле во близина успеале да го оттргнат напаѓачот и спречиле инцидент со посериозни последици.

Нападот врз се случил во моментот кога докторката ги прегледувала резултатите на пациентите кои требало да примат инсулин. Напаѓачот инсистирал неговата мајка, која била примена претходниот ден и уредно згрижена да добие приоритет, по што ја фатил лекарката за врат во обид да ја задави.

Повеќе...

andrej natprevar18.04.2018   Во мал фудбал нерешен резултат од 4:4, во кошарка подобри се покажаа учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ со 49 кошеви, наспроти учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ со 42.

Но, најмалку важен беше резултатот на хуманитарниот натпревар во мал фудбал и кошарка кој што во организација на учениците од двете средни кочански училишта се одржа во спортската сала во Кочани преку кој учениците уште еднаш ја покажаа својата хуманост и парите од влезниците за натпреварот ќе бидат наменети за собирање дел од средствата што му се потребни на Андреј Стојанов за лекување во Русија.

- Организираме хуманитарен натпревар во мал фудбал и кошарка со една единствена цел да му помонеме на Андреј Стојанов и да донираме за негово лекување во Русија.

Повеќе...

igor hristov16.04.2018  По дадената оставка од директорското место на досегашниот раководител на СОУ „Љупчо Сантов“, Миле Лефков, за в.д директор е назначен Игор Христов, професор по правни предмети кој што веќе 15 години работи во ова училиште.

Изборот бил извршен во петокот на состанокот одржан помеѓу вработените во училиштето и градоначалникот на Oпштина Кочани. Николчо Илијев.

Од информациите до кои што дојдовме, на состанокот се очекувало да биде избрана директорка,  но сепак повеќето присутни избрале со установата да раководи токму Христов.

Повеќе...

polnenje orizovi nivi16.04.2018  Со пуштањето на водата во каналската мрежа од хидросистемот „Брегалница“ официјално започна полнењето на земјоделските површини на кои годинава ќе се сее ориз во кочанскиот регион.

Први вода добија земјоделците во месноста Босевица во атарот на Кочани, а до крајот на неделата ќе започне полнењето на нивите и во Виница, Горни и Долни Подлог и Мојанци.

Од водостопанската подружница “Брегалница“ истакнаа дека поради неповолните временски услови и врнежите од дожд и снег пред почетокот на сезоната, земјоделците не можеле навреме да ги подготват површините, поради што морале за извесен период да го одложат пуштањето на водата во каналите.

Повеќе...

priem gradonacalnici pestera ludbreg16.04.2018  Викендов градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев имаше работна средба со заменик градоначалничката на општината Пештера од Бугарија и со градоначалникот на хрватскиот град Лудбрег.

Повод за нивниот престој кај нас е реалзирањето на проектот “Две и полминути до полноќ - Иновативен едукативен пристап кон темите за климатските промени во основните училишта“ финансиран од страна на ЕРАЗМУС+ програмата, а во кој партнери се градовите од трите држави.

За време на средбата стана збор за реализацијата на проектот што треба да помогне за подобрување на знаењата и вештините на наставниците и учениците од основните училишта за подобро да ја разберат климатската наука и за потребата од примена на обновливите извори на енергија. Исто така, се разговараше и за можностите за користење на бугарските и хрватските искуства во пристапот до европските финансиски фондови.

Повеќе...

fa kocani srbija16.04.2018  Рекреативната група играорци од ФА „Кочани“ учесници на вториот меѓународен фестивал за ветерани што викендов се одржа во Параќин, Србија.

Рекреативната група фолклористи од овој ансамбл кои што веќе подолго време изучуваат и нова кореографија, на дводневната турнеја во Србија се претставија во одлично светло.

- Фолклорниот ансамбл „Кочани“ за време на викендот беше учесник на вториот меѓународен ветерански или рекреативен фестивал на ора и песни во Параќин. Се претставивме со нов сплет на игри и песни, станува збор за староградски песни и игри и со орото „Копачка“. На фестивалот учествуваа 14 групи, од нив две беа од Македонија, ние и Фолклорно студио „Радовишанки“ од Радовиш, рече Тони Манасијев, раководител на ФА „Кочани“.

Повеќе...

detska olimpijada201816.04.2018  Над 200 деца од предучилишна возраст од највозрасните воспитни групи од петте објекти на градинката „Павлина Велјанова“ од Кочани учествуваа на Детската олимпијада.

Во спортската сала на ОУ “Никола Карев во саботата тие се натпреваруваа во пет спортски дисциплини што се прилагодени на нивната возрасна категорија.

Од име на Општина Кочани, учесниците и присутните на натрперварот ги поздрави градоначаникот Николчо Илијев, кој истакна дека организирањето нa манифестацијата е од огромно значење за развивање на спортскиот дух кај најмладите, но и вистински начин за градење заедништво, другарување и забава.

Повеќе...

draganica kup201816.04.2018  Управата на ФК “Осогово“ во неделата успешно го реализираше најавениот меморијален турнир “Драганица куп“, што поради извесни објективни причини наместо во март, беше поместен за средината на април.

На турнирот учествуваа четири екипи со фудбалери родени 2003 година, а победничкиот пехар заслужено и припадна на екипата на “Беласица“ од Струмица, која во финалето го совлада домаќинот по изведувањето пенали.

На отворањето на турнирот, учесниците ги поздрави градоначалникот Николчо Илијев, а од Управниот одбор на “Осогово“ истакнаа дека и покрај објективните пречки, успеале да ги релизираат планирањата за одигрување на натпреварите.

Повеќе...

vecer zenski prava13.04.2018  Општина Кочани е вклучена во активностите за поттикнување на носење родово одговорни политики и родово одговорно буџетирање, во чии рамки беше и организирањето работилница за членоивите на општинскиот Совет.

Во меѓусебна активна комуникација и корелација присутните на работилницата се запознаа со основните концепти на родот и родовите прашања, и за тоа како подобро да се спроеведуваат политики за поеднаква застапеност на мажите и жените.

Ментор на работилницата беше Кристина Хаџи-Василаева, магистер по родови студии и надворешен соработник на UN Women, која рече дека ова е само еден од начините за промоција на проектот што се реализира во општините во Македонија, а е со поддршка од организацијата на Обединетите Нации.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 68%
Ветер: SE при 7 kmh
Вторник13°C/26°C
Среда13°C/27°C
Четврток12°C/24°C
Петок14°C/27°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code