Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

avena proekt21.03.2018  Од февруари до септември годинава во Кочани ќе се реализира проектот “Сите заедно на училиште“ што е наменет за децата од ромската популација.

На работната средба со претставниците од институциите и со активистите кои директно ќе бидат вклучени во спроведувањето на активностите беше речено дека се работи за многу важна задача, што треба да ги вклучи децата Роми во образовниот процес.

Носител на проектот е Здружението на Роми “Авена“ од Кочани, во соработка со другите невладини органзииации, училиштата, Локалната самоуправа и други институции што треба да дадат придонес во оставрувањето на поставените цели.

Повеќе...

detsko igraliste21.03.2018  Локалната самоуправа на Кочани во изминатиот период ги санирала оштетувањата на реквизитите во детските забавни игралишта во општината. Ги има вкупно 20, од кои половината се во градот, а останатите во Оризари и другите населени места.

Лошата состојба што била затекната претставуваше потенцијална опасност за безбедноста на децата, без оглед дали оштетувањата се резултат на вандалско однесување или дотраеност на материјалот.

Градоначалникот Илијев направи увид во санацијата и рече дека токму пред сезоната им е овозможено на најмладите безбедно да ги користат.

Повеќе...

ucenici nikola karev20.03.2018  На 14. Меѓународен поетски фестивал „Замокот на Дуино“ што се одржа во Трст, Италија учениците од ОУ „Никола Карев“ повторно се вратија со награда.

Станува збор за светска манифестација на која што учествуваат училишта и поединци од цел свет. Од Македонија учествуваа само две училишта, едно од Гевгелија и ОУ „Никола Карев“ од Кочани.

Овој успех е за одбележување, дополнително што учениците престојуваа таму и беа гости на манифестацијата во дворецот на Дуино во Трст, кога и лично им беше врачено признанието.

Повеќе...

sednica sovet15.03.2018  Со преполовен состав работеше Советот на Општина Кочани на редовната осма седница на која за расправа имаше 30 точки.

Уште пред усвојувањето на дневниот ред, членовите на советничката група што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата. Причина беше неприфаќањето на предлогот на советникот Лазо Митев да се дебатира за Законот за јазиците што го усвои Собрането на Република Макеоднија.

По излегувањето на опозициските советници, седницата продолжи според дневниот ред, при што најбурни дискусии имаше околу разгледувањето на завршните сметки на основните и средните училишта, на библиотеката и на детската градинка. Притоа, главна тема за дискусија беше исплатата на тужбените барања од неколку вработени во градинката, поради што од Секторот за финансии образложија дека е потребно да се направи ребаланс на буџетот.

Повеќе...

forum ponikva16.03.2018  Развојот на туризмот со искористување на природните вредности на Осоговските Планини треба да се насочи кон подобрување на условите за планинарење и за планински велосипедизам. Таквите активности можат да се прават во текот на целата година, односно во сите сезони, а посебно напролет и во текот на есента.

Тоа се дел од резултатите до кои дошле членовите на Македонското еколошко друштво во текот на двегодишното работење на Студијата за развој на туризам базиран на природни вредности на Осоговските Планини.

Завршувањето на студијата беше повод во туристичкито информативен центар на Пониква да се организира форум на кој учествуваа претставници од повеќе невладини здруженија и од локалните самоуправи во регионот, со кои се дискутираше за потребите и недостатоците, а се дефинираа и препораки за иден развој на одржливите форми на туризам во регионот.

Повеќе...

vakcinacija jazlesta koza15.03.2018  Од 15 март стартува вакцинацијата на говедата против јазлеста кожа.

Во Кочани вакцините се пристигнати и се очекува да бидат опфатени околу 1.400 грла, заедно со општината Зрновци. Вакцините се бесплатни и задолжителни.

- Пред започнување на вакцинацијта ветеринарните друштва во коардинација со агенцијата за храна и ветеринарство изготвуваат неделен план за вакцинација која што е задолжителна за сите животни од видот на говеда, без разлика на возраста и полот. Нус појави од вакцинацијата нема, не предизвикува абортуси или пад на млечноста кај кравите, значи без опасна е и сигурна бидејќи досега немаме случај на несакани последици од неа, рече Ѓорѓе Атанасов, ветеринар.

Повеќе...

PCELI15.03.2018  Предавање за начинот и производство на пчелин отров ќе се одржи на 17 март, во 20 часот во Мултикултурниот центар во Кочани.

Предавач ќе биде Сулејман Јакуповиќ, познат пчелар од Босна и Херцеговина кој што долги години се занимава со производство на пчелин отров и може да им го пренесе искуството на пчеларите од Истокот кои што се заинтересирани за производство на овој многу баран пчелин производ.

Од пчеларското здружение „Матица“ ги покануваат сите пчелари да присуствуваат на предавањето и да слушнат нешто повеќе околу производството на овој производ.

Повеќе...

malina natprevar15.03.2018  УченикотДаниел Димитровски на одржаниот натпревар по информатика - информатичко размислување на Факултетот за Информатички науки и компјутерско инжинерство – ФИНКИ - Скопје, во конкуренција на 70 ученици на ниво на Република Македонија од 7 одделение се пласираше за учество на претстојниот државен натпревар по информатика и е единствен ученик од основните училишта од општина Кочани што доби пласман за учество.

Димитровски работи и се подготвуваше под менторство на наставничката по информатика Сања Тодорова.

- Јас оваа година учествував на натпреварот по информатика што се одржа во Скопје. Работев под менторство на мојата наставничка Сања Тодорова и бев меѓу најдобрите од силната конкуренција од 70 натпреварувачи од цела држава и се пласирав за учество на државниот натпревар. Се надевам на успех и на државниот натпревар, рече Даниел Димитровски, ученик во ОУ „Малина Попиванова“.

Повеќе...

natprevar robotika slovenija14.03.2018  Први во Србија и први во Словенија. По победата во Белград учениците од кочанските основни и средни училишта учествуваа на натпреваротпороботикана регионалната Адриа лига што на 10 март се одржа во Гросупље, Словенија.

И од таму се вратија со први места. Освоија прво место во категорија - „Основни вредности“, трето место во категорија - „Игра со роботи“ и прва награда му беше доделена на Гордан Анастасов, како најдобар ментор.

- Од Словенија се вративме презадоволни бидејќи го освоивме првото место во категорија „Основни вредности“, трето место во „Игра со роботи“ а јас ја добив престижната награда „Најдобар ментор“ за сезона 2017 – 2018. Се надеваме дека ќе добиеме учество на Европско првенство што ќе се одржи во Унгарија но за тоа уште немаме информација.

Повеќе...

vodovod tabla vlez14.03.2018  Не се планира битна промена на бројот на лицата што би се вработиле во КЈП “Водовод“ во наредната година.

Во тек е процедурата за донесување на планот за вработувања во 2019 година, што според одговорните во претпријатието нема многу да се разликува од веќе усвоениот за оваа година.

На седницата на Kомисијата за финансии и буџет беше речено дека во моментот бројот на вработените е 233 лица, при што се очекува намалување за 7 вработени кои во текот на годината треба да заминат во пензија, а треба да се додадат 56 вработувања што веќе се усвоени со планот за 2018 година.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Понеделник5°C/12°C
Вторник3°C/13°C
Среда4°C/14°C
Четврток8°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 158 гости и нема членови


web counterqr code