Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sovet kocani maj201830.05.2018  По неизгласувањето на претходната седница на Советот на Општина Кочани, по неполн месец од тогаш, на денешната седница советниците го усвоија годишниот план за вработување во детската градинка “Павлина Велјанова“.

Сепак, пред да започне гласањето беа упатени забелешки на документот што повторно се става на разгледување, особено за бројот на лицата што се планира да се ангажираат во 2019 година.

Од опозицијата рекоа побараа објаснување за наведените податоци, при што беше оценето дека планот и овојпат не заслужува да добие поддршка.

Повеќе...

krste krstev31.05.2018  Второлигашот “Осогово“ остана без шеф на стручниот штаб. Досегашниот прв човек на тренерската постава, Крсте Крстев си замина од клубот.

На официјалната веб-страница на “Осогово“ оваа информација е потврдена со известувањето дека Крстев во иднина нема да ја извршува функцијата откако била прекината соработката.

Оставката што била поднесена до Управниот одбор веќе е прифатена, при што разделбата помеѓу Крстев и клубот доаѓа по взаемен договор.

Повеќе...

Komarci Avion12330.05.2018  И во Виница како и Кочани кон крајот на оваа недела ќе се реализира првата фаза од овогодишната кампања за уништување на комарците.

За таа цел, општина Виница ги известува граѓаните дека авионската дезинсекција против возрасни форми на комарци на подрачјето на општината ќе се одвива на 1. јуни 2018 во раните утрински часови од 5 до 7 часот.

Исто така, од Oпштината апелираат до пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелните семејства.

Доколку временските услови го спречат извршувањето на дезинсекцијата истата ќе се изврши следниот ден кога ќе бидат поволни временските услови.

Повеќе...

koncert vinica30.05.2018  Оперските арии од Менделсон, Бах, Чајковски, Бизе, Ардити, Виничани имаа ретка можност да ги слушнат и доживеат во живо благодарение на настапот на високо талентираните ученици од Средното музичко училиште “Сергеј Михајлов“ од Штип.

-Одржавме по концерт по соло пеење, познати оперски арии како и соло песни од германски и руски изведувачи. Мило ми е што имаше доста публика љубители на нашата музика. Инаку ние започнавме мини турнеја, досега бевме во Струмица, Виница па следува концерт во Штип и завршуваме повторно во Струмица, рече Виолета Арсовска, професор по соло пеење.

Повеќе...

zfk prestige30.05.2018  Како добри домаќинки се покажаа фудбалерките на ЖФК “Кочани“, препуштајќи им ја победата на гостинките од Њу Џерси, на пријателскиот натпревар што се одигра во вторникот попладне на стадионот “Никола Мантов“.

Американскиот женски фудбалски клуб “Prestige soccer training“ од Њу Џерси, кој имаше мини балканска турнеја, на средбата со нашиот прволигаш покажа дека е подобра и поподготвена екипа, па на крајот заслужено славеше победа од 4:1.

Дека ќе немаат поголеми потешкотии да ги совладаат нашите девојчиња гостинките покажаа уште во привиот дел од натпреварот кога поведоа со 2:1 , а во второто полувреме постигнаа уште два гола и ја потврдија ефикасната игра.

Повеќе...

ukrasi andrej29.05.2018  Декоративни украси кои сосема сама со помош на нејзината креативност ги изработи Наташа Стојанова, мајка на 25-годишниот Андреј Стојанов од Кочани кој што боледува од церебрална парализа и на кој му се потребни финансиски средства за лекување во Русија.

Поаѓајќи од фактот дека не се доволни само телефонските броеви за донации, Стојанова нашла начин како преку искористување на својата креативност и талент на му помогне на синот Андреј во собирањето на средствата за лекување.

- Иако знам дека јавноста е запознаена за случајот на мојот син Андреј дека треба да оди на лекување со матични клетки во Русија, па еве со цел да се соберат дополнителни финансиски средства решив да почнам со изработка на украси кои што сама рачно ги изработувам.

Повеќе...

rabotilnica strategija razvoj29.05.2018  Со одржувањето на првата, консултативна работилница Општина Кочани го започна процесот за изготвување Стратегија за одржлив развој за периодот до 2023 година.

Изработката на стратешкиот документ ќе биде спроведена низ транспарентен процес со вклучување на сите клучни засегнати страни – јавниот, приватниот и граѓанскиот сектор, со посебен фокус на родовата интеграција во сите аспекти на процесот.

Целата постапка ќе ја водат надворешни експерти од UN Women, организацијата која преку регионалниот проект „Промоција на родово одговорни политики во Југоисточна Европа“ја финансира изработката на Стратегијата за развој на општина Кочани.

Повеќе...

komarci avion prskanje29.05.2018  На крајот од оваа недела ќе се реализира првата фаза од овогодишната кампања за уништување на комарците.

Општина Кочани веќе го најави третманот од воздух што ќе се реализира в петок во периодот меѓу 4 и 8 часот наутро. Активноста е во рамки на законските обврски за заштита на населението од заразни болести. Притоа со авиодезинсекцијата во општина Кочани ќе биде опфатена површина од 3.400 хектари во градот и во населбите од низинскиот дел од општината.

Прскањето против комарците ќе го реализираат стручни екипи од компанијата “Бониер“ од Куманово која и во изминатите години ја извршуваше истата услуга.

Повеќе...

DAF kocani29.05.2018  Во присуство на голем број гости и љубители на дрмаската уметност синоќа во ЦК „Бели Мугри“ беше отворен 55. Драмски аматерски фестивал.

На отворањето му претходеше драматизацијата според народни кажувања со наслов „ Бегај ѓаволе жена ми доаѓа“ во режија на Бојан Подгоршек а во изведба на културното друштво „Шатор Шторје“ од Словенија.

Свеченото отворање на фестивалот се одржа на сцената на ЦК „Бели Мугри“ а присутните ги поздрави драматургот Дарко Спасов кој што е и претседател на годинешното издание ДАФ.

Повеќе...

basket dino m14 klupa29.05.2018  Младите кошаркари на “Баскет Дино“ кои се натпреваруваат во М14 лигата останаа без повисок пласман на завршниот фајнал фор турнир што се одигра во Струмица.

Момчињата на тренерот Сашо Лаззаров се најдоа на четвртото место во борбата со екипите на “Вардар“ и “Партизан Мултишпед“ од Скопје и домаќинот “МВП Струмица“.

Во средбата за освојување на третото место, “Баскет Дино“ доживаа пораз од 90:70 од струмичките кошаркари. Во првото коло пак, нашата екипа не успеа да им се спротивстави на своите врсници од екипата на “Вардар“ од Скопје, загуби со 84:57 со што ја пропушти шансата за пласман во врвот.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 83%
Ветер: Variable при 4 kmh
Среда17°C/28°C
Четврток16°C/26°C
Петок16°C/29°C
Сабота17°C/32°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code