Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

oranje niva2213.04.2018  По успешната 2017 година во однос на поставувањето на демонстративниот опит со „Тераграмин“ на оризово поле кај селото Чифлик и забележливите одлични резултати од неговото аплицирање каде што се доби зголемување на принос, намалување на трошоците за производство на ориз и висок рандман, активностите и соработката на фирмата „Скопски легури“ со Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството продолжуваат и оваа година.

Потпишан договорот за соработка и за 2018 година, а освен на оризови површни „Тераграминот“ е поставен и на други култури.

- Направивме договор со Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството и за оваа 2018 година. Со аплицирање на „Тераграминот“ покрај кочанскиот регион ќе бидат опфатени и други реони во општините Зрновци и Чешиново - Облешево.

Повеќе...

soobrakaen metez313.04.2018  Моментот кога луѓето губат по неколку часа заглавени во сообраќаен метеж како што е случај со големите метрополи, се чинеше кај нас ни од близу немало да се случи, бидејќи Кочани важи за град во кој бргу се стигнува со автомобил од едно на друго место.

Но, сликата не само за време на празници и пазарен ден, туку и во обични денови може да биде вистински сообраќаен метеж. И кога се создаде ваква тензична ситуација, кога сите после работа околу 15 часот брзаaт накај дома и само еден возач на автомобил да се паркира несоодветно, а тоа го прават многумина, и да го закочи сообраќајот на повеќе главни улици, е тогаш се создава огромна нервоза кај повеќе возачи.

Така и се случи. На еднонасочната улица што води кон Стришани и екипата на Канал 8 беше сведок на само една од многуте такви ситуации кога еден од многубројните лошо паркирани возачи си го оставил автомобилот скоро на средина на улицата и без да размисли дали друго поголемо возило може да помине, си излегол и го нема да се врати подолго време.

Повеќе...

dobra-voda413.04.2018  Со света литургија, а потоа и со голем собир се одбележа празникот Источен петок - Балаклија на манастирот во месноста Добра вода во Оризари.

Првиот петок по Велигден секоја година во овој манастир се собираат голем број верници и се организира голем црковен собир. Со музика и песни, манастирски ручек и богата трпеза се славеше и овој празник посветен на Мајката Божја.

Со литургијата годинава чиноначалствуваше митрополитот брегалнички Иларион со свештениците од Брегалничката епархија кој што пред присутните верници одржа пригодна беседа во која го истакна значењето на празникот Источен петок - Балаклија.

Повеќе...

DraganicaKup211.04.2018  Привршуваат подготвките за одржување на традиционалниот фудбалски турнир “Драганица куп“ чиј организтор и домаќин е ФК “Осогово“.

Од клубот најавуваат дека турнирот е веќе закажан, а биле обезбедени победничкиот пехар, дипломите и наградниот фонд. Во објаснувањето стои дека турнирот досега не се одржал поради објективни причини, односно иако бил планиран за 25. март, поради лошите временски услови и снегот на теренот на стадионот “Никола Мантов“ бил одложен. Исто така, дошло и барање од две екипи учеснички да се пролонгира одржувањето на турнирот.

Од ФК “Осогово“ велат дека во координација со сите учесници, одржувањето на “Драганица куп 2018“ е закажано за 15. април, но останува непознато дали ќе се вклопи во распоредот на ФФМ која последните две кола од Регионалната пионерска и Регионалната помлада пионерска лига ги одложи.

Повеќе...

sovet april201812.04.2018  Обезбедени се неопходните финансиски и други средства за учениците од училиштата од Кочани кои го сочинуваат тимот што ќе ја претставува нашата општина и државата на меѓународниот натпревар по роботика во САД.

На седницата на Советот на Општината, на која две од трите точки всушност се однесуваа на одобрувањето пари за покривање на дел од трошоците за нивното патување и учество на натпреварот, беше дадена едногласна поддршка да се обезбедат пари од општинскиот буџет.

Притоа беше речено дека учениците заслужуваат да добијат финансиска и секаква друга помош за достојно да не претставуваат во странство, а градончалникот Илијев истакна оти не постоела никаква дилема дали можат да се обезбедат пари од Буџетот.

Повеќе...

sesija zakon rabotni odnosi11.04.2018  Законот за работни односи треба да претрпи измени со кои треба да да се опфатат прашањата за флексибилното работно време, работењето од дома особено во ИТ секторот, како и потребата од волонтери и нивните права кои сега и не се опфатени со законската регулатива. Исто така, треба да се разјасни и терминот пробна работа и неговото спроведување во практика, за да не се искористува во негативен аспект.

Ова беа дел од прашањата за кои стана збор на инфо сесијата на тема „Права и обврски кои произлегуваат од Законот за работни односи“ што со претставници од микро, малите и средните претпријатија од регионот на Кочани се одржа во рамки на Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис регулатива.

Повеќе...

sednica sovet januari201811.04.2018  Само три точки има на дневниот ред ќе има на 9. редовна седница на Советот на Општина Кочани. Иако се најавуваше и се очекуваше дека советниците ќе разгледуваат и ќе усогласуваат уште неколку други прашања, сепак седницата доби редуцирана содржина.

Главна тема, всушност, ќе биде предлог-одлуката за измена на распоредот на средства од Буџетот на Општината за оваа година за да може да се одобри финансиска помош на СОУ “Гошо Викентиев“. Парите ќе бидат наменети за тимот ученици кои ќе ја претставуваат општината и државата на меѓународниот натпревар по роботика што ќе се одржи во САД.

Со финансиската поддршка што ја издвојува Општината заедно со стопанскиот сектор и со други помагатели, треба да се покријат трошоците за нивното патување, престојот и учеството на натпреварот.

Повеќе...

Daniela Koleva10.04.2018  Даниела Колева, членка на тенискиот клуб „Акватен“ од Кочани ја доби стипендијата за спортист-спортска надеж на Oпштина Кочани.

Финансиската поддршка ја добива за учеството и остварените спортски резултати на национални и меѓународни спортски натпревари во 2017 година.

Минатата година Колева се натпреваруваше на сите турнири организирани од Македонската тениска федерација во категориите од 16 и 18 години, како и за сениорки, а на завршните ранг-листи на МТФ е меѓу првите десет во сите категории. Таа успешно го претставуваше тенискиот клуб „Акватен“ и на пет меѓународни ITF- турнири за јуниорки до 18 години, а на два од нив оствари победи во првиот круг.

Повеќе...

ulica stamen manov10.04.2018  Општина Кочани започна да ги реализира најавените активности за асфалтирање на два крака од улицата “Стамен Манов“ во Ромското маало.

Во меѓувреме екипи на КЈП “Водовод“ ги приведуваат кон крај градежните работи околу поставувањето нова водоводна инсталација. Тоа е еден од предусловите што ќе овозможи целосно комплетирање на овој дел од сообраќајницата, односно таа да се асфалтира.

- КЈП “Водовод“ - Кочани прави реконструкција во делот на водоводната мрежа, особено на делот на приклучоците до самите корисници, со цел да добиеме и да испорачаме колку што е можно поквалитетна услуга на домаќинствата што живеат овде, на овој потег. Ова е еден крак од улицата “Стамен Манов“, исто така продолжуваме и на кракот два од истата улицата, по што ќе следува нејзино асфалтирање, рече Андреј Киров, в.д. директор на КЈП “Водовод“.

Повеќе...

prezentacija konsolidacija05.04.2018  Четири села од кочанскиот регион се опфатени со проектот МАИНЛАНД што се однесува на консолидацијата на земјоделското земјиште во Македонија.

На средбата со земјоделските производители од Спанчево, Чешиново, Соколарци и Чифлик беше речено дека за реализација на планот за окрупнување ќе се потрошат 2,6 милиони евра, што ги обезбедува Европската Унија, а активностите ќе ги спроеведува Светската организација за храна – ФАО во партнерство со македонското Министерство за земјоделство.

Според министерот Љупчо Николовски, проектот е веќе во напредна фаза и се очекува да се реализира според планираната динамика.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 68%
Ветер: SE при 7 kmh
Вторник13°C/26°C
Среда13°C/27°C
Четврток12°C/24°C
Петок14°C/27°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code