Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

patronat kim 201828.05.2018  Со свечена академија и положување цвеќе пред бистата, ОУ „Св. Кирил и Методиј“ го одбележа својот патронен празник.

Свечената академија што се одржа во ЦК „Бели Мугри“ започна со изведба на македонската химна од страна на хорот и оркестарот на училиштето, продолжи со настап на учениците од сите активи, драматизации, скечови и музички точки.

Учениците преку игра и песна искажаа колку всушност се горди што учат во училиште кое што го носи името на двајцата просветители, Светите Кирил и Методиј. Учениците зборуваа за големината на делото на светите Кирил и Методиј кои ни ја подарија писменоста.

Повеќе...

iftar vecera dzamija28.05.2018  Поголем број муслимански верници од Кочани и соседните општини во саботата присуствуваа на третата традиционална ифтар вечера што се одржа во дворот на џамијата Дуди Ханум.

Капијата од верскиот објект беше широко отворена за сите доброноманеррни гости кои беа срдечно дочекани и угостени. Организатор на свечената вечера беше хуманитарната организација “Раце за помош“ од Кочани чија цел е на верниците да им овозможи достоинствено славење на светиот месец Рамазан, но и ширење на меѓусебно разбирање и толеранција меѓу припадниците на различни религии.

На ифтар вечерата присуствуваа и претставници од Локалната самоуправа со претседавачот на Советот на Општината, а добредојде на сите им посака претседателот на хумaнитарната организација, Мухамед Мемедов.

Повеќе...

zavrsen turnir detska liga28.05.2018  Младите фудбалери од виничка “Слога 1934“ во генерациите 2006, 2008, 2009 и 2010 ги освоија првите места на завршните турнири во Детската фудбалска лига – источен регион. Екипите на “Фудбал старс“ од Кочани пак, се победници во конкуренција на фудбалери од генерациите 2005 и 2007.

Натпреварите се играа на стадионот во Виница и на фудбалското игралиште во Горни Подлог, во организација на ФФМ, а со поддршка на двата клуба кои ги освoија првите места.

- Во секоја генерација по 4 екипи учествуваа на завршниот турнир, такви се пропозициите, сите што ќе победат на завршниот турнир одат на завршен турнр во Скопје, фајнал фор што ќе се одржи на 2 и 3 јуни на терените на ФФМ.

Повеќе...

predavanje dijabetes201828.05.2018  Важноста на исхраната и конзумирањето на јаглехидрати кај дијабетичарите и лицата приматели на инсулин беше темата на предавањето кое што во организација на Здружението на дијабетичари Кочани се одржа во венчалната сала.

Предавач едукатор е Татјана Ѓорѓовски, од клиниката за ендокринологија Скопје, а организатори на едукативниот караван за броење јаглени хидрати е Асоцијацијата за детски дијабет на Македонија во соработка со локалните здруженија на дијабетичари.

Претседателката на Асоцијацијата за детски дијабет Наташа Деспотовска - Димитриевска Асоцијацијата истакна дека за жал дијабетесот во светски рамки веќе пандемски се шири и постојано расте бројката на лица со дијабет меѓу кои и деца.

Повеќе...

dzudo gladijator medali28.05.2018  На државниот џудо натпревар за помлади пионери и кадети што во неделата се одржа во Прилеп во конкуренција од 18 џудо клубови од целата држава и повеќе од 200 натпреварувачи, кочанскиот џудо клуб „Гладијатор“ настапи со 6 натпреварувачи и се врати со освоени пет медали од кои два златни, два сребрени и еден бронзен медал.

- Ги имаме и првите репрезентативци кои влегуваат во селекцијата во помлади пионери Стефанија Павлова и Емилија Станојкова кои што се закитија со златниот медал. Дамјан Крстов се бореше во кадетска конкуренција и се закити со сребрениот медал. Андреа Минова и Филип Станојков се закитија со бронзен медал, додека Христијан Павлов во борбата за третото место ја загуби борбата и слезе на петата позиција но на следното натпреварување одиме за заземање на првото место бидејќи станува збор за високо квалитетен борец, рече Драган Шеќекорски, тренер на џудо клубот „Гладијатор“ Кочани.

Повеќе...

kra niko judo28.05.2018  Одличен успех постигнаа младите цудисти Дијана Иванова и Филип Јакимов од Кочани на Државното џудо првенство за помлади пионери и кадети што викендов се одржа во Прилеп. Тие се членови на клубот за реално аикидо “Нико“ од Кочани, но во Прилеп се натпреваруваа како претставници на џудо клубот “Пелистер“ од Битола.

Иванова го освои златниот медал во настапот во категоријата помлади пионери до 44 килограми, а нејзиниот клупски другар Јакимов, кој се натпреварувашево истата категорија до 46 килограми, беше третопласиран и го освои бронзениот медал.

Со оглед што ова е прв нивен официјален настап на вакви натпревари од државен ранг, сосема оправдана е оценката дека освоените дебитантски медали имаат уште поголема вредност.

Повеќе...

nov fitness28.05.2018  Со презентација на фитнес вежби и канго џампс, како и презентирање на фитнес справи, во Кочани беше отворен Health & Fitness Centar „Fit Gym ".

Станува збор за фитнес центар кој што нуди комплетна нега за здравјето и телото, односно, во тежинскиот дел или вежби со тегови центарот располага со разни видови на справи, понатаму кардио дел за кардио вежби и сала за групни тренинзи во која се одивива канго џампс, аеробик степ, како и специјална програма за деца и корективна гимнастика.

Одговорните на центарот се и главни увозници за Македонија на суплементите Gold Touch Nutrition.

Повеќе...

maturanti vinica22.05.2018  Радица Јованова е новиот ученик на генерацијата 2014-2018 во СОУ “Ванчо Прќе“. Таа е од Зрновци, но тинејџерските години ги поминала во училиштето во Виница.

Нејзиниот четиригодишен труд и посветена работа во училиштето и ја донесоа најголемата сатисфакција, да биде првенец од 126 матуранти кои ја завршуваат четврта година.

- Континуираниот одличен успех во овие четири години и освоените награди на државни и меѓународни натпревари ми ја донесоа наградата првенец на генерацијата. Планирам понатаму да се запишам на градежен факултет, рече Радица Јованова, ученик на генерацијата во СОУ “Ванчо Прќе“ - Виница.

Повеќе...

gradinka zrnovci23.05.2018  Детската градинка “Бисерчиња“ од Зрновци се подготвува за започнување со работа, заради што објави и оглас за вработување на потребните работници.

Според наведениот опис на работните места се бараат вкупно 8 лица, кои се поделени во две групи работници, односно четири даватели на јавни услуги и исто толкав број помошно-технички лица.

Со огласот ќе се вработат двајца извршители на работното место восипитувач на деца на возраст од 2 до 6 години со нето плата од околу 19,500 денари. Условите што треба да ги исполнуваат кандидатите е да се професори по предучилишно воспитание или дипломирани педагози по предучилишно воспитание, да се со или без работно искуство и да поседуваат важечка лиценца за воспитувач.

Повеќе...

maturanti komentar22.05.2018   Канал 8 кратко информира за прославата на матурантите во СОУ „Љупчо Сантов“ бидејќи на нашата екипа не и беше дозволено да направи снимка од забавата во ресторанот.

При влегувањето во угостителскиот објект бевме предупредени дека медиумите немаат пристап за снимање затоа што според одговорната во младинската организација на училиштето, Бојана Постоловска, претходно била донесена таква одлука. Наводно за ова имало и договор меѓу матурантите и професорите, со поддршка од раководството на училиштето.

Ваквото однесување кон медиумите е своевидно понижување, со оглед на нашата добра намера афирмативно во јавноста да го пренесеме еден од најсвечените моменти во животот на средношколците.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

20°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 83%
Ветер: Variable при 4 kmh
Среда17°C/28°C
Четврток16°C/26°C
Петок16°C/29°C
Сабота17°C/32°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 96 гости и нема членови


web counterqr code