Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

recani pat05.04.2018  Браната Речани останува една од главните инвестициски активности за Владата и за ресорното министерство, поради што ние даваме безрезервна поддршка за нејзино непречено одвивање, истакна министерот Николовски на новинарско прашање до каде е процедурата за еден од најважните капитални објекти за кочанскиот регион.

– Поддршката на Владата за изградбата на браната Речани ќе продолжи и ние во овие десет месеци ги спроведуваме постапките што не биле направиле пред да се склучи договорот за изведба, договор на кој се прави детална правна анализа затоа што е склучен во изборен период и за што во наредниот поериод ќе информираме околу следните чекори. Клучно е тоа дека Министерството за земјоделство, заедно со Министерството за транспорт и врски ги направи сите подготвителни работи за добивање на градежната дозвола, со оглед на тоа што се работи за еден крупен инвестициски проект.

Повеќе...

den romi04.04.2018  Во рамки на одбележувањето на 8 Април - Светскиот ден на Ромите, во Спортската сала на ОУ „Никола Карев“ во Кочани се одржа културно-забавна програма од проектот „Инклузија на деца Роми во градинките“.

Во програмата настапија децата од големите групи од Детската градинка „Павлина Велјанова“. Исто така, во организациоја на здружението на Роми „Авена“ започна и турнир во мал фудбал за учениците од основните училишта.

Во рамки на одбележувањето на Денот на Ромите, во Паркот на Револуцијата беше организирана изложба на традиционални занаети и јадења на ромската заедница, а се одржа и културно-уметничка програма на која настапија фолклорни, музички и ритмички состави од Кочани.

Повеќе...

priem romski zdruzenija05.04.2018  Невладините здруженија кои се ангажирани во решавањето на прашањата за ромската заедница ќе ја имаат поддршката од Локалната самоуправа, зошто само преку заедничко работење е можно да се постигнат подобри резултати, што е во интерес и на општината и на граѓаните ккао поединци.

Ова меѓу другото беше истакнато на приемот што градоначалникот Николчо Илијев го приреди за претставниците на ромските граѓански здруженија, а по повод одбележувањето на 8 Април – Светскиот ден на Ромите.

Според него, со изготвувањето на акциониот план на локално ниво што се однесува за периодот до 2022 година ќе се потенцираат главните проблеми и активностите што треба да се преземат за да се остигне што подбра интеграција на ромската заедница кај нас.

Повеќе...

pat teranci04.04.2018  Градежна механизација на Јавното претпријатие „Македонија пат“ започна со изградба на втората фаза од патниот правец Теранци-Кучичино што е дел од регионалниот пат Виница – Штип.

Делницата е со должина од 3 километри, а во моментот се врши порамнување и проширување на теренот, по што до почетокот на летото ќе се асфалтира коловозот.

Овој патен правец е дел од регионалниот пат кој ги поврзува општините Чешиново-Облешево, Зрновци и Карбинци. Со неговото комплетирање ќе намали интензитетот на сообраќајот што се одвива по магистралниот пат А3, а воедно за жителите од селата под Плачковица ќе се скрати пристапот до соседните општини за десетина километри.

Повеќе...

andrej akcija04.04.2018  Хуманитарна велигденска акција за помош на Андреј Стојанов организираат младинци од Кочани кои што изработија велигденски украси и ќе вапцаат велигденски јајца и ќе ги продаваат на штандови кои што ќе бидат поставени на повеќе локации.

Целта е собирање финансиски средства за лекување на Андреј во Русија кој што боледува од церебрална парализа, а лекувањето треба да му помогне и да му го подобри квалитетот на животот

- В сабота пред Велигден организираме хуманитарна акција за помош на Андреј Стојанов. Акцијата се состои од тоа што на штандови ќе продаваме разни велигденски украси и велигденски јајца. Штандовите ќе бидат поставени на три локации кај мостот кај Шопинг центарот, кај ресторан Огниште и во близина на Фото Луна. Ги покануваме сите граѓани да повелат и да си купат дел од украсите со што би помогнале во собирањето на средствата, рече Мила Велкова, организатор.

Повеќе...

iscisten pat04.04.2018  Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ спроведе акција за чистење на потегот од клучката кај селото Бели до Градската депонија, на регионалниот пат Кочани – Пониква. Оваа делница и нејзината околина што долго време беа затрупани со комунален сметоставаа грда слика за посетителите на планинскиот туристички капацитет.

Општина Кочани преку своите надлежни служби апелира граѓанитедапокажатповисокакултура и свествоисфрлањетонаотпадот и воопшто во однесувањетоконживотнатасредина.

Неодговорното и несовесно однесување резултира и со се повеќе депонии од градежен шут како на патот кон Пониква, така и во градската средина и населените места што е доказ за злоупотреба и нагрдување на непосредната околина.

Повеќе...

sou goso vikentiev03.04.2018  Продолжува соработката на СОУ „Гошо Викентиев“ со институции и фирми од Кочани и oд соседните општини.

Претставници од ЕВН Македонија од Скопје беа во посета на училиштето и потпишаа договор со училишната установа за соработка во однос на реализирање на пракса за учениците од трета и четврта година од струката електротехничар енергетичар.

На средбата што се одржа во библиотеката во училиштето, освен претставниците од ЕВН Македонија и професори од кочанското училиште, присуствуваа и учениците кои ќе посетуваат пракса, како и нивните родители. Тие во наредниот период ќе изучуваат практичен дел во ЕВН Македонија подружница Кочани.

Повеќе...

basket dinot treta liga02.04.2018  Екипата на “Баскет Дино“ викендов успеа во намерата да остане во чекор со своите конкуренти за пласман во врвот на табелата.

Кошаркарите на тренерот Сашо Лазаров на домашен терен имаа тежок меч со лидерот на табелата “Спорт тим“ од Неготино, но сепак на крајот славеа победа со 86:81.

Домашните кошаркари не пропуштија можност да ги освојат бодовите и покрај силниот отпор и добрата игра што ја прикажаа гостите. “Баскет Дино во текот на целата средба постојано беше во водство, при што разликата варираше меѓу 6 до 8 коша.

Повеќе...

den literatura za deca02.04.2018  Овогодишното чествувањена меѓународниот ден на литературата за деца во Кочани имаше голем број настани и учесници, со што достојно беше одбележан датумот што се слави во целиот свет.

Во Библиотеката „Искра“ ученици од основното училиште „Св. Кирил и Методиј“ имаа литературна средба со авторот Васил Мукаетов, добитник на наградата „Ванчо Николески“ за 2017 година. Исто така, се одржа и креативна работилница на илустраторот Ивица Спасовски со ученици од Училиштето за цртање и сликање при Центарот за  култура „Бели мугри“ – Кочани.

Учениците од основните училишта во Кочани се запознаа со творештвото на писателите за деца Ели Маказлиева, Александра Велинова, Јасмина Кантарџиева-Димков, Љубинка Донева и Марина Гоцевска.

Повеќе...

aprilijada201830.03.2018  Креативни маски, игри, смеа, насмевки, песни и многу шеги можеа да се забележат во градскиот парк во Кочани по повод одбележување на највеселиот ден во годината - 1 Април.

Пирати, кловнови, пеперутки, принцези, морнари и главни ликови од цртаните филмови продефилираа низ кочанските улици. На летната сцена на ЦК „Бели Мугри“ настапија децата од големите групи од четирите клона на ДГ „Павлина Велјанова“. Одиграа по неколку точки и целата манифестација за нив претставуваше вистинско доживување оти беа скриени под несекојдневните маски.

Сите деца, ученици и присутни на Априлијадата на Летната сцена на ЦК „Бели Мугри“ ги поздрави градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

21°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 68%
Ветер: SE при 7 kmh
Вторник13°C/26°C
Среда13°C/27°C
Четврток12°C/24°C
Петок14°C/27°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code